Return to Archives List

SHOW RESULTS

American Miniature Horse Association
2006 AMHA Eastern Championship Show
August 4-6, 2006
Midwest Livestock & Expo Center,
Springfield, Ohio

Daily Results

August 4, 2006
(1 thru 57)
August 5, 2006
(58 thru 103)
August 6, 2006
(104 thru 145)

 

Day 1

Class 1: ADULT SHOWMANSHIP (4 Entries)
CHAMPION: DEBORAH MESSNER, Showing NXS ROYAL JAMMIN MAN
RESERVE: HEATH REED, Showing ALLIANCE QUITE THE EVENT
3rd SHIRLEY WARNER, Showing RSM EAGLE DANCER
4th DAVID COONEY, Showing IHS REECES NIGHT HAWKS APRIL MOON

Class 2: GOLDEN SHOWMANSHIP (2 Entries)
CHAMPION: SHIRLEY WARNER, Showing RSM EAGLE DANCER
RESERVE: MARY BOWEN, Showing FISCHERS MORNING STAR

Class 3: AMATEUR SENIOR MARES, LEVEL 1 (5 Entries)
CHAMPION: SHOWCASE CRYSTAL HEART, Shown by BROOKE SHERIDAN
RESERVE: ALLIANCE DUSTYS FEELING FINE, Shown by CHANDLER MARKS
3rd GRF ROYAL STAR DESIGNER STARLIGHT, Shown by JOHN FOX
4th CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, Shown by DARLENE DAVID
5th CRYSTAL RIDGE BLUES CAROUSEL ANGEL, Shown by NOREEN GHERARD

Class 4: AMATEUR SENIOR MARES, LEVEL 2 (9 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, Shown by KRIS VETGER
3rd ALLIANCE WOODYS STARLETTE, Shown by PAUL ROSEN
4th LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE, Shown by PATTI REISS
5th EVERGREEN COCOACHINO, Shown by LIBBY ROSEN
6th LMAS LUCY VUITTON, Shown by ERIN HADDAD
7th THRS PIERNAS ELEGANTES, Shown by ROBERT WALSH
8th LIBERTYMERE LEGACYS GOLD DUST, Shown by CHRISTINE PADULA
9th HA LITTLE PRINCES ILLUSIVE DEBUTANT, Shown by KIM HUDDLESTON

Class 5: AMATEUR JUNIOR MARES, LEVEL 1 (7 Entries)
CHAMPION: HAWK HOLLOWS SHOW ME THE BLUE, Shown by JANE PHILLIPS
RESERVE: K NELLS STYLE STAR, Shown by JUDI LUCHETTA
3rd RFM DARK KNIGHTS SIMPLISENSATIONAL, Shown by SANDRA REVARD
4th MOCHAS CC CHEROKEE TREASURE, Shown by KAREN RUDOLPH
5th DMCHS PATENTS LOVELY PRIMROSE, Shown by JOAN RAINES-PHILLIPS
6th GRF ROYAL STAR LINES GOLDEN GIRL, Shown by JOHN FOX
7th HOUCKS CINDERELLA, Shown by TERRY MILLER

Class 6: AMATEUR JUNIOR MARES, LEVEL 2 (21 Entries)
CHAMPION: JSW DESTINYS FRENCH PSYLK, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, Shown by KRIS VETGER
3rd CADLE CREEKS ROGUES EBODY, Shown by SHARON ONEAL
4th WF PRECIOUS REVENGE, Shown by PAIGE MEHLHOPE
5th NOSTALGIAS PAY THE LADY, Shown by NATALIE ROBERTS
6th LITTLE KINGS BT CHABLIS, Shown by CATHY FATIGATI
7th LYNNCLIFFS DARING EVENING, Shown by PATTI REISS
8th RHA MUSTANG SALLY, Shown by ROBERT WALSH
9th MOCHAS PENNY ROYAL, Shown by CINDY MOSES
10th ABRIAS SIGNATURE ARIEL, Shown by STACY SACHEN

Class 7: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED MARES (17 Entries)
CHAMPION: MOCHAS PENNY ROYAL, Shown by CINDY MOSES
RESERVE: NOSTALGIAS MAUNDY MONEY, Shown by NATALIE ROBERTS
3rd LAUREL ACRES SPELLBOUND, Shown by FRANK FATIGATI
4th LR SCOUTS BEAUTY MARK, Shown by KRIS VETGER
5th GRF DESIGNERS SHEER ELEGANCE, Shown by BONNIE FOX
6th H A MUSIC MANS WHISKEY GIRL, Shown by KIM HUDDLESTON
7th IONA FARMS BATTERY OPERATED, Shown by BONNIE HARRIS
8th GRF ROYAL STAR DESIGNER STARLIGHT, Shown by JOHN FOX
9th LAUREL ACRES DARLING DIFFERENCE, Shown by CATHY FATIGATI
10th SCARECROWS GUSTAVUS AUGUSTA, Shown by KATHY PORTER

Class 8: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED ROADSTER (1 Entries)
CHAMPION: IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, Shown by BONNIE HARRIS

Class 9: THREE BY ONE OWNER (3 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BLACK VELVET BANDOFIRE, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
RESERVE: THRS PIERNAS ELEGANTES, ROBERT OR PAMELA WALSH
3rd GRF ROYAL STAR LINES GOLDEN GIRL, DONALD W. OR ANNA B. FOX

Class 11: GENTLEMEN'S COUNTRY PLEASURE DRIVING (7 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, STACY SACHEN
RESERVE: JSW ZORROS BLACK LEGACY, JONATHAN WHITT
3rd KNELLS SPIN TO WIN, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
4th ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
5th IONA FARMS LUCKS WATCH ME, GORDON OR BONNIE HARRIS
6th ALLIANCE QUITE THE EVENT, HEATH REED/LESSEE
7th LIBERTYMERE LEGACYS CRUSADER, R.G. OR C.H. PADULA/LIBERTYMERE FARM

Class 12: COUNTRY PLEASURE DRIVING - GELDINGS (9 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DARING ELEVATION, STACY SACHEN OR JILL READ
RESERVE: KNELLS SPIN TO WIN, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
3rd LAUREL ACRES HELLO AMERICA, CATHY FATIGATI
4th IONA FARMS LUCKS WATCH ME, GORDON OR BONNIE HARRIS
5th ALLIANCE QUITE THE EVENT, HEATH REED/LESSEE
6th BLUEPRINTS CHIEF TOMMY HAWK, LAURA ROTHFUSS
7th ROCKING K RENEGADES WANTED MAN, AUDREY & PHOEBE KERBY
8th DENT SANTEE, LIBBY OR PAUL ROSEN
9th ABRIAS DANDY VALOR, JULIE A OR AUSTIN G GOOD

Class 13: AMATEUR SENIOR STALLIONS, LEVEL 1 (3 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BAND STAND BUCKEROO, Shown by MICHAEL PASSERO
RESERVE: HALIGONIAN TARGETSMOVEON DOWNDALINE, Shown by MEGAN HERRICK
3rd RIPPLIN CREEK SPLENDORS PIPE N HOT, Shown by JOAN RAINES-PHILLIPS

Class 14: AMATEUR SENIOR STALLIONS, LEVEL 2 (6 Entries)
CHAMPION: CH STEEL MAGNUM, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LEESIDES NANTUCKET BLUE, Shown by KIMBERLY LAFLEUR
3rd CRYSTAL RIDGE CAROUSELS MARQUIS, Shown by LORRAINE O'CONNELL
4th WILLOW CREEKS SPOT ME SOME COLOR, Shown by KATHY PORTER
5th IONA FARMS SHORT CIRCUIT, Shown by GORDON HARRIS
6th IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, Shown by BONNIE HARRIS

Class 15: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED STALLIONS (15 Entries)
CHAMPION: LEESIDES NANTUCKET BLUE, Shown by KIMBERLY LAFLEUR
RESERVE: NOSTALGIAS SPENDING MONEY, Shown by NATALIE ROBERTS
3rd NOSTALGIAS NIGHT DEPOSIT, Shown by DEBBIE MEEK
4th CROSS COUNTRY ROCKIN THE FREE WORLD, Shown by LORRAINE O'CONNELL
5th ALOHA ACRES AJH SPECIAL KINDA MAGIC, Shown by SAMANTHA PHIPPS
6th DIAMOND M COMMAND YOUR DESTINY, Shown by ROSE MAIN
7th OLIVE BRANCHS DD BUCK SPLENDOR, Shown by JAMES THEISS
8th DSB IN A FLASH, Shown by ANDY MEEK
9th IONA FARMS ROMANTIC ENERGY, Shown by GORDON HARRIS
10th DREAMCHASERS DANCING MOON SHADOWS, Shown by JOAN RAINES-PHILLIPS

Class 16: AMATEUR SENIOR GELDINGS, LEVEL 1 (4 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS GRAY CLOUD OUT LOUD, Shown by MICHAEL PASSERO
RESERVE: CRYSTAL RIDGE GOOD AS GOLD, Shown by NOREEN GHERARD
3rd HAWK HOLLOWS SHOW ME THE MONEY, Shown by JANE PHILLIPS
4th ABRIAS DANDY VALOR, Shown by JULIE GOOD

Class 17: AMATEUR SENIOR GELDINGS, LEVEL 2 (7 Entries)
CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LR SCOUTS SUPERSTAR, Shown by KATIE TAYLOR
3rd ALAMOS ROWDYS NEWS PRINT, Shown by PAIGE MEHLHOPE
4th LUCKY FOUR BLACK VELVET BANDOFIRE, Shown by SAMANTHA PHIPPS
5th GROSSHILL BOOGERMANS HIGH NOON, Shown by KELLY ANDERSON
6th CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, Shown by LORRAINE O'CONNELL
7th BAR B DESTINYS CRICKET, Shown by JILL SOUTHWICK

Class 18: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED GELDINGS (11 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BLACK VELVET BANDOFIRE, Shown by SAMANTHA PHIPPS
RESERVE: NOSTALGIAS RESSURRECTION NOTE, Shown by NATALIE ROBERTS
3rd MOCHAS CC SKYWALKER, Shown by CINDY MOSES
4th GROSSHILL BOOGERMANS HIGH NOON, Shown by KELLY ANDERSON
5th H A KING TUTS ARAMIS, Shown by KIM HUDDLESTON
6th MISTY ROSE IMAGE OF NV, Shown by PAUL ROSEN
7th ABRIAS DANDY VALOR, Shown by JULIE GOOD
8th CRYSTAL RIDGE GOOD AS GOLD, Shown by NOREEN GHERARD
9th DO OVERS IMA ROMEO TOO, Shown by KAREN MILLER
10th IONA FARMS BANANA PRIDE, Shown by BONNIE HARRIS

Class 19: COUNTRY PLEASURE DRIVING - MARES (6 Entries)
CHAMPION: JSW ZORROS BLACK LEGACY, JONATHAN WHITT
RESERVE: ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
3rd IONA FARMS SUGAR AND SPICE, ASHLEY HARRIS
4th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, ED & PATTI BIRCHLER
5th C SPOTS SNOWDRIFTERS RARE GEM, DARLENE DAVID
6th COTTONTAILS SARABI, CANDICE TAVORMINA/LESSEE

Class 20: OPEN HALTER OBSTACLE (6 Entries)
CHAMPION: ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, JAMES D OR MARGARET L THEISS
RESERVE: CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, DARLENE DAVID
3rd ROY TOY SNIPPETS ELDORADO, JUSTINE WESTOVER
4th NXS ROYAL JAMMIN MAN, POLLY CLEVELAND
5th FISCHERS MORNING STAR, JERRY OR MARY BOWEN

Class 21: AMATEUR HALTER OBSTACLE (3 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, Shown by DARLENE DAVID
RESERVE: CRYSTAL RIDGE BUCKWILD, Shown by NOREEN GHERARD
3rd LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE, Shown by PATTI REISS

Class 22: YOUTH HALTER OBSTACLE - 13 THRU 17 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE BUCKWILD, Shown by REBECCA TSCHAUDER
RESERVE: ROY TOY SNIPPETS ELDORADO, Shown by JUSTINE WESTOVER
3rd ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, Shown by SARAH THEISS
4th LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE, Shown by EMILY SORLIEN

Class 23: YOUTH HALTER OBSTACLE - 12 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE
RESERVE: CRYSTAL RIDGE BLUES FEMME FATALE, Shown by ZOE LAURER
3rd S BAR P UNO ECLIPSE, Shown by RAQUEL SOAT

Class 25: SENIOR MARES, 28" & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: JONES MAJESTIC DEJA BLUE, ELAINE JONES
RESERVE: EVERGREEN COCOACHINO, LIBBY ROSEN
3rd DYNAMICS TINY BUBBLES, JIM OR SHIRLEY SHAFFER
4th CRYSTAL RIDGE BLUES CAROUSEL ANGEL, NOREEN GHERARD

Class 26: SENIOR MARES, OVER 28" TO 30" (5 Entries)
CHAMPION: DALMAR BOOGERMANS MY FAIR LADY, DALE FERREBEE & MARLENE SMITH
RESERVE: VERMILYEA RED TAPES RED RUBY, BILL HUMPHRIES
3rd ALLIANCE DUSTYS FEELING FINE, CHANDLER MARKS
4th DYNAMICS BRANDY MADE, JIM OR SHIRLEY SHAFFER
5th HA LITTLE PRINCES ILLUSIVE DEBUTANT, MARGARET KLOMAN

Class 27: SENIOR MARES, OVER 30" TO 32" (6 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, JONATHAN WHITT
RESERVE: RIVERS EDGE SUPREME VIXEN, SUSAN FISHER
3rd LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE, PATTY REISS
4th LIBERTYMERE LEGACYS GOLD DUST, ROBERT OR CHRISTINE PADULA
5th THRS PIERNAS ELEGANTES, ROBERT OR PAMELA WALSH
6th PETIT FOURS RAINBOW REFLECTION, MARY E. HOWARD

Class 28: SENIOR MARES, OVER 32" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, KRIS VETGER
RESERVE: LMAS LUCY VUITTON, ERIN HADDAD
3rd SHOWCASE CRYSTAL HEART, ROBIN COLE & BROOKE SHERIDAN
4th ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
5th GRF ROYAL STAR DESIGNER STARLIGHT, DONALD W. FOX
6th FISCHERS MORNING STAR, JERRY OR MARY BOWEN

Class 29: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, OVER 32" TO 34" (8 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, STACY SACHEN
RESERVE: JSW ZORROS BLACK LEGACY, JONATHAN WHITT
3rd IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS
4th KNELLS SPIN TO WIN, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
5th C SPOTS SNOWDRIFTERS RARE GEM, DARLENE DAVID
6th LAUREL ACRES HELLO AMERICA, CATHY FATIGATI
7th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, ED & PATTI BIRCHLER
8th ROCKING K RENEGADES WANTED MAN, AUDREY & PHOEBE KERBY

Class 30: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, 32" & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DARING ELEVATION, STACY SACHEN OR JILL READ
RESERVE: IONA FARMS SUGAR AND SPICE, ASHLEY HARRIS
3rd LIBERTYMERE LEGACYS CRUSADER, R.G. OR C.H. PADULA/LIBERTYMERE FARM
4th LITTLE PEGASUS FLAIRS FIGHTIN IRISH, PHOEBE KERBY

Class 31: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLIONS (8 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, STACY SACHEN
RESERVE: VERMILYEAS DANDY GRAND FINALE, STACY SACHEN
3rd IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS
4th NXS ROYAL JAMMIN MAN, POLLY CLEVELAND
5th LIBERTYMERE LEGACYS CRUSADER, R.G. OR C.H. PADULA/LIBERTYMERE FARM
6th LITTLE PEGASUS FLAIRS FIGHTIN IRISH, PHOEBE KERBY
7th C KINGS RUNNING BRAVE, JODY HOCH
8th SF MAHOGANY BAY, JUDY STADTLANDER

Class 32: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 1 (3 Entries)
CHAMPION: LR SCOUTS ANOTHER DIMENSION, Shown by TONI JONES
RESERVE: DO OVERS IMA ROMEO TOO, Shown by KAREN MILLER
3rd RHA LONE STAR LOCOMOTION, Shown by HEATHER CATARIUS

Class 33: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 2 (8 Entries)
CHAMPION: QUINTESSAS BELLO MAXIMO, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LM HAWKS WYLD FYRE, Shown by KATIE TAYLOR
3rd ABRIAS SIGNATURE SHAKESPEARE, Shown by STACY SACHEN
4th MOCHAS CC SKYWALKER, Shown by CINDY MOSES
5th LIBERTYMERE CORVETTES WINSTON CUP, Shown by CHRISTINA PADULA
6th MISTY ROSE IMAGE OF NV, Shown by PAUL ROSEN
7th H A KING TUTS ARAMIS, Shown by KIM HUDDLESTON
8th MBF GLASS OF CHAMPAGNE, Shown by VALERIE CARROLL

Class 34: AMATEUR JUNIOR STALLIONS, LEVEL 1 (8 Entries)
CHAMPION: NOSTALGIAS NIGHT DEPOSIT, Shown by SHERRY CROWE
RESERVE: OLIVE BRANCHS DISTINCTLY BAYDREAMER, Shown by JAMES THEISS
3rd ASTARTES SECRET PERFECTED, Shown by ROSANNE GOODMAN
4th DREAMCHASERS DANCING MOON SHADOWS, Shown by JOAN RAINES-PHILLIPS
5th CRYSTAL RIDGE APACHE SCOUT, Shown by CRAIG LAURER
6th SVM GRANDS SIGNIFICANT IMPRESSION, Shown by JANET LEWIS
7th GRF LINES DIAMOND IN THE ROUGH, Shown by JOHN FOX
8th ABRIAS SIGNATURE PRODIGY, Shown by JULIE GOOD

Class 35: AMATEUR JUNIOR STALLIONS, LEVEL 2 (14 Entries)
CHAMPION: JSW TOP CATS MASTER OF DISGUISE, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: LITTLE KINGS A BLAZE N BUCK, Shown by FRANK FATIGATI
3rd LMAS WANNAWINEMALL, Shown by ERIN HADDAD
4th OLIVE BRANCHS BUCK BELIEVE IT, Shown by MARGARET THEISS
5th FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, Shown by JANA NICHOLS
6th CROSS COUNTRY ROCKIN THE FREE WORLD, Shown by LORRAINE O'CONNELL
7th RHA WARDANCES WILD TANGO, Shown by ROBERT WALSH
8th LIBERTYMERE LEGACYS DREAM MAKER, Shown by CHRISTINA PADULA
9th ALOHA ACRES AJH SPECIAL KINDA MAGIC, Shown by SAMANTHA PHIPPS
10th DIAMOND M COMMAND YOUR DESTINY, Shown by ROSE MAIN

Class 36: OPEN ROADSTER (4 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, JONATHAN WHITT
RESERVE: ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
3rd JSW TURKS SUPER CHARGER, JONATHAN S. WHITT
4th CANDYLANDS SOUTHERN SECRET, FRED HOLLIDAY

Class 37: YOUTH ROADSTER (1 Entries)
CHAMPION: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE

Class 38: LADIES SINGLE PLEASURE DRIVING (7 Entries)
CHAMPION: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE & ERIN HADDAD
RESERVE: DOUBLE B FARMS ROYAL PRINCE, BRENDA OR RONALD INCHES
3rd CENTURY OAKS DAPPER DAN, DARLENE TODD BRIDGES
4th SWEETWATERS LITTLE MOHAWK, ROSANNE GOODMAN OR DARIN SOUTHWICK
5th FLYING W FARMS A SONG FOR BLUE BOY, DRUCILLA CROWELL
6th RSM EAGLE DANCER, SHIRLEY WARNER
7th IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, GORDON OR BONNIE HARRIS

Class 39: OPEN HUNTERS (14 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, DARLENE DAVID
RESERVE: ROY TOY SNIPPETS ELDORADO, JUSTINE WESTOVER
3rd ABRIAS DANDY ACTION, STACY SACHEN
4th IONA EXCALIBUR, BONNIE OR GORDON HARRIS
5th LYNNCLIFFS LITTLE BIT OF CLASS, PATTI & CLIFF REISS
6th LYNNCLIFFS DOUBLE DARE, CLIFF OR PATTI REISS
7th NXS ROYAL JAMMIN MAN, POLLY CLEVELAND
8th ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, JAMES D OR MARGARET L THEISS
9th ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
10th IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS

Class 40: AMATEUR HUNTERS (11 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, Shown by DARLENE DAVID
RESERVE: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by HEATH REED
3rd CRYSTAL RIDGE BLUES FEMME FATALE, Shown by CRAIG LAURER
4th LYNNCLIFFS DOUBLE DARE, Shown by PATTI REISS
5th DSB UP IN SMOKE, Shown by SHERRY CROWE
6th LYNNCLIFFS LITTLE BIT OF CLASS, Shown by PATTI REISS
7th LR SCOUTS SUPERSTAR, Shown by KATIE TAYLOR
8th DSB CALAMITY JANE, Shown by ANDY MEEK
9th DSB ATTITUDE PATTI, Shown by SHERRY CROWE

Class 41: YOUTH HUNTERS - 13 THRU 17 YEARS (9 Entries)
CHAMPION: LYNNCLIFFS LITTLE BIT OF CLASS, Shown by EMILY SORLIEN
RESERVE: ROY TOY SNIPPETS ELDORADO, Shown by JUSTINE WESTOVER
3rd LYNNCLIFFS DOUBLE DARE, Shown by EMILY SORLIEN
4th VERMILYEA FARMS DANDYS MONTEGO BAY, Shown by SARAH THEISS
5th ABRIAS DANDY ACTION, Shown by JUSTINE WESTOVER
6th LR SCOUTS SUPERSTAR, Shown by FRANKIE TAYLOR
7th ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, Shown by SARAH THEISS
8th RF TENNESSEE BEY LEGEND, Shown by KELLI FOX

Class 42: YOUTH HUNTERS - 12 YEARS & UNDER (8 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE EKS IMAGE OF FAME, Shown by ZOE LAURER
RESERVE: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE
3rd CRYSTAL RIDGE BLUES FEMME FATALE, Shown by ZOE LAURER
4th DSB ATTITUDE PATTI, Shown by SHANNA CROWE
5th DSB UP IN SMOKE, Shown by SHANNA CROWE
6th LR SCOUTS SUPERSTAR, Shown by DALYN JONES
7th BAR B DESTINYS CRICKET, Shown by SAMANTHA READ

Class 43: GROUP COSTUME (1 Entries)
CHAMPION: HEAR ABOUT KIWI MELODY, MARILYN ANDERSON

Class 47: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 13 THRU 17 YEARS (5 Entries)
CHAMPION: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, Shown by STORMY BURNS
RESERVE: LYNNCLIFFS DARING EVENING, Shown by EMILY SORLIEN
3rd K NELLS STYLE STAR, Shown by COREY LUCHETTA
4th NOSTALGIAS PAY THE LADY, Shown by FRANKIE TAYLOR
5th GRF DESIGNERS SHEER ELEGANCE, Shown by KELLI FOX

Class 48: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (5 Entries)
CHAMPION: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, Shown by DALYN JONES
RESERVE: CRYSTAL RIDGE DANCING ON ICE, Shown by ZOE LAURER
3rd NOSTALGIAS PAY THE LADY, Shown by GRACIE TAYLOR
4th HOUCKS CINDERELLA, Shown by JACKIE RAUDABAUGH
5th GALLOPING G SHEKINAH GLORY, Shown by AUSTIN GOOD

Class 49: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 7 YEARS & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: WF PRECIOUS REVENGE, Shown by JORDON HILL
RESERVE: NOSTALGIAS PAY THE LADY, Shown by CHRIS TAYLOR
3rd LR SCOUTS MISS IMAGE, Shown by LUCAS HAMBY
4th HEAR ABOUT KIWI MELODY, Shown by BRETT ROE

Class 51: LADIES COUNTRY PLEASURE DRIVING (10 Entries)
CHAMPION: IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS
RESERVE: ABRIAS DARING ELEVATION, STACY SACHEN OR JILL READ
3rd KNELLS SPIN TO WIN, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
4th ALLIANCE QUITE THE EVENT, HEATH REED/LESSEE
5th NXS ROYAL JAMMIN MAN, POLLY CLEVELAND
6th LIBERTYMERE LEGACYS VICTORY, ROBERT OR CHRIS PADULA
7th FISCHERS MORNING STAR, JERRY OR MARY BOWEN
8th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, ED & PATTI BIRCHLER
9th ROCKING K RENEGADES WANTED MAN, AUDREY & PHOEBE KERBY
10th BLUEPRINTS CHIEF TOMMY HAWK, LAURA ROTHFUSS

Class 52: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING, OVER 32" TO 34" (5 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS LF BUCKEROO ZORRO, JONATHAN WHITT
RESERVE: CANDYLANDS SOUTHERN SECRET, FRED HOLLIDAY
3rd FLYING W FARMS A SONG FOR BLUE BOY, DRUCILLA CROWELL
4th LUTES KOMO B J, FRANK FATIGATI
5th SWEETWATERS LITTLE MOHAWK, ROSANNE GOODMAN OR DARIN SOUTHWICK

Class 53: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING, 32" & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE & ERIN HADDAD
RESERVE: DOUBLE B FARMS ROYAL PRINCE, BRENDA OR RONALD INCHES
3rd CENTURY OAKS DAPPER DAN, DARLENE TODD BRIDGES
4th IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, GORDON OR BONNIE HARRIS

Class 54: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: CH STEEL MAGNUM, ANN HOBSON OR JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: JSW TOP CATS MASTER OF DISGUISE, JONATHAN WHITT

Class 55: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: QUINTESSAS BELLO MAXIMO, JONATHAN WHITT

Class 56: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: JSW DESTINYS FRENCH PSYLK, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, KRIS VETGER

Class 57: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, KRIS VETGER
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: LMAS LUCY VUITTON, ERIN HADDAD

Top of Page

Day 2

Class 58: LIBERTY (31 Entries)
CHAMPION: JONES MAJESTIC DEJA BLUE, ELAINE JONES
RESERVE: LIBERTYMERE LEGACYS VICTORY, ROBERT OR CHRIS PADULA
3rd RHA BIANCA BUCKEROO, ELAINE JONES
4th ABRIAS SIGNATURE SHAKESPEARE, STACY SACHEN
5th WF PRECIOUS REVENGE, PAIGE MEHLHOPE
6th ABRIAS DANDY VALOR, JULIE A OR AUSTIN G GOOD
7th LAUREL ACRES DARLING DIFFERENCE, CATHY FATIGATI
8th FALLEN ASH SCOUTS GOTTA KICK IT UP, TONI REECE OR DANIELLE HILL
9th LAUREL ACRES SPELLBOUND, FRANK OR CATHY FATIGATI
10th SCARECROWS GUSTAVUS AUGUSTA, KATHY KREM PORTER

Class 59: WEANLING MARES, 26" & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: DIAMOND M REIGNING SUPREME, FRED OR ROSE MAIN

Class 60: WEANLING MARES, OVER 26" TO 30" (8 Entries)
CHAMPION: DIAMOND M ALL THE GLORY, FRED OR ROSE MAIN
RESERVE: DOUBLE DIAMOND MAGNIFICENT OBSESSION, JANA NICHOLS
3rd OLIVE BRANCHS COMMANDERS CHARM, JAMES OR MARGARET THEISS
4th MISTY ROSE MIAMI GRACE, PAUL OR LIBBY ROSEN
5th DSB MISS MOTION, DEBBIE OR ANDY MEEK OR SHERRY CROWE
6th HA MUSIC MANS GYPSY ROSE LEE, MARGARET KLOMAN
7th PETIT FOURS GOLDEN GIRL, MARY HOWARD
8th PETIT FOURS GOLDEN MADE, MARY HOWARD

Class 62: PRODUCE OF DAM (3 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE BLUES BRITISH STERLING, JANE PHILLIPS
RESERVE: MOCHAS CHEWKEE ENCHANTRESS, CINDY MOSES
3rd PHILIA BLAZES TOY EMPRESS, JOHN OR BONNIE FOX

Class 63: YEARLING MARES, 28" & UNDER (6 Entries)
CHAMPION: K NELLS STYLE STAR, FRED OR JUDI LUCHETTA
RESERVE: ERL BUCK BE A LADY, CHARLENE EISENMENGER
3rd RAVENWOOD MEDALIONS SHEZ GOT STYLE, RANDY OR VICKI HART
4th JSW ZORROS GLAMOUR GIRL, JONATHAN S. WHITT
5th NOSTALGIAS CASH THE CHECK, THOMAS AND EARLEEN ROBERTS
6th DOUBLE DIAMOND CANT BE TRUE, JANA NICHOLS

Class 64: YEARLING MARES, OVER 28" TO 30" (9 Entries)
CHAMPION: JSW DESTINYS FRENCH PSYLK, JONATHAN WHITT
RESERVE: PRF DESTINYS TRUE LOVE, JOHN EBERTH
3rd ROCKING M 35 ELEGANT BY DESIGN, TONI REECE OR DANIELLE HILL
4th WINNING STREAKS MISS INDEPENDENCE, CHARLENE EISENMAYER
5th LIBERTYMERE CRUSADERS CHARISMA, ROBERT OR CHRISTINE PADULA
6th HAWK HOLLOWS SHOW ME THE BLUE, BRUCE OR JANE PHILLIPS
7th RHA BIANCA BUCKEROO, ELAINE JONES
8th GRF DESIGNERS SATIN N SILK, MARGARET WERNERT
9th SCARECROWS GUSTAVUS AUGUSTA, KATHY KREM PORTER

Class 65: YEARLING MARES, OVER 30" TO 32" (12 Entries)
CHAMPION: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, KRIS VETGER
RESERVE: DALMAR BOOGERMANS SUMMER ANGEL, DON AND SUZANNE ROGERS
3rd RHA WARDANCES GISELE, ROBERT AND PAMELA WALSH
4th DOUBLE DESTINYS DARLING, JOHN & HEATHER WARD
5th LYNNCLIFFS DARING EVENING, CLIFF AND PATTI REISS
6th BROOKHAVENS OH MY MISS SCARLET, MERRY E BLACK
7th MOCHAS PENNY ROYAL, CINDY MOSES
8th MERCEDES RAVISHING REVENGE, TONI REECE OR DANIELLE HILL
9th LIBERTYMERE LEGACYS MONA LISA, ROBERT OR CHRISTINE PADULA
10th MOCHAS CC CHEROKEE TREASURE, KAREN RUDOLPH

Class 66: GET OF SIRE (2 Entries)
CHAMPION: ANSTA CHOCTAW CHARLIE, CINDY MOSES
RESERVE: IONA FARMS ELECTRICAL IMPULSE, BONNIE OR GORDON HARRIS

Class 69: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED COUNTRY PLEASURE DRIVING (7 Entries)
CHAMPION: VERMILYEAS DANDY GRAND FINALE, Shown by ERIN HADDAD
RESERVE: DSB MAKE ME A STAR, Shown by DEBBIE MEEK
3rd DENT SANTEE, Shown by LIBBY ROSEN
4th LEESIDES NANTUCKET BLUE, Shown by KIMBERLY LAFLEUR
5th SF MAHOGANY BAY, Shown by JUDY STADTLANDER
6th IONA FARMS LUCKS WATCH ME, Shown by GORDON HARRIS
7th DSB ATTITUDE PATTI, Shown by SHERRY CROWE

Class 70: TWO-YEAR-OLD MARES, 29" & UNDER (6 Entries)
CHAMPION: WF PRECIOUS REVENGE, PAIGE MEHLHOPE
RESERVE: JSW DESTINYS HEART OF DIXIE, JONATHAN WHITT
3rd CADLE CREEKS ROGUES EBODY, MARK OR SHARON ONEAL
4th RFM DARK KNIGHTS SIMPLISENSATIONAL, SANDRA REVARD
5th LR SCOUTS MISS IMAGE, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS
6th TEN LS SPIRITS CHAMPAGNE ON ICE, PAM TAYLOR

Class 71: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 29" TO 31" (6 Entries)
CHAMPION: RHA MUSTANG SALLY, ROBERT OR PAMELA WALSH
RESERVE: ALLIANCE WOODYS SUGAR AND SPICE, MIKE & TERRY HLAVATOVIC/ALLIANCE
3rd WESTWIND FARMS ATTITUDES MARDI GRAS, STACY SACHEN
4th GRF DESIGNERS SHEER ELEGANCE, MARGARET WERNERT
5th H A MUSIC MANS WHISKEY GIRL, MARGARET KLOMAN
6th TRIPLE KS BOOGIES PRIDE OF DAKOTA, KATHLEEN LAFRANA

Class 72: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 31" TO 33" (10 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE MISS NORTH DAKOTA, ABBY CONDER
RESERVE: VERMILYEAS MANIPULATORS DE JA VU, BILL HUMPHRIES
3rd ALLIANCE WOODYS BALLERINA, JONATHAN WHITT
4th RAVENWOOD IMPRESSIVE MAKE MY BEY, JONATHAN WHITT
5th ABRIAS SIGNATURE ARIEL, STACY SACHEN
6th LITTLE KINGS BT CHABLIS, FRANK OR KATHY FATIGATI
7th WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A QUEEN, CAMMIE CAVANAUGH
8th DIAMOND M YOUR WISH IS MY COMMAND, FRED OR ROSE MAIN
9th DMCHS PATENTS LOVELY PRIMROSE, JOAN RAINES-PHILLIPS
10th HEAR ABOUT KIWI MELODY, MARILYN ANDERSON

Class 73: SOLID-COLOR MARES (9 Entries)
CHAMPION: HAWK HOLLOWS SHOW ME THE BLUE, BRUCE OR JANE PHILLIPS
RESERVE: RAVENWOOD MEDALIONS SHEZ GOT STYLE, RANDY OR VICKI HART
3rd HOUCKS CINDERELLA, TERRY MILLER & JACKIE RAUDABAUGH
4th LITTLE KINGS BT CHABLIS, FRANK OR KATHY FATIGATI
5th RIVERS EDGE SUPREME VIXEN, SUSAN FISHER
6th RFM DARK KNIGHTS SIMPLISENSATIONAL, SANDRA REVARD
7th TRIPLE KS BOOGIES PRIDE OF DAKOTA, KATHLEEN LAFRANA
8th MINIMOTION LAUREL ASHLEY, DARLENE TODD BRIDGES
9th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, ED & PATTI BIRCHLER

Class 74: MULTI-COLOR MARES (4 Entries)
CHAMPION: KICKAPOOS A MAYZING MOON, DONA A. NEARGARDER
RESERVE: WESTWIND FARMS ATTITUDES MARDI GRAS, STACY SACHEN
3rd DMCHS PATENTS LOVELY PRIMROSE, JOAN RAINES-PHILLIPS
4th DYNAMICS BRANDY MADE, JIM OR SHIRLEY SHAFFER

Class 76: WEANLING STALLIONS, 26" & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: PETIT FOURS RAINBOW BRED, MARY HOWARD
RESERVE: FALLEN ASH EAGLES SORCERER, GORDON OR BONNIE HARRIS
3rd MTF SCOUTS LUNAR RAIN SPIRIT, MARIA-LUISA ESTRELLA

Class 77: WEANLING STALLIONS, OVER 26" TO 30" (4 Entries)
CHAMPION: DSB BLUEGRASS CAT, DEBBIE OR ANDY MEEK OR SHERRY CROWE
RESERVE: OLIVE BRANCHS CHROME COMMANDER, JAMES OR MARGARET THEISS
3rd MISTY ROSE BROAD REALITY, PAUL OR LIBBY ROSEN
4th MTF LEGACYS SMOKEY BANDIT, MARIA-LUISA ESTRELLA

Class 78: YEARLING STALLIONS, 28" & UNDER (10 Entries)
CHAMPION: VERMILYEA CAPTIVATIONS SUPER CHARGER, BILL HUMPHRIES
RESERVE: UNO APOLLO, STACY SACHEN
3rd RAVENWOOD DESIGN BY MEDALION, RANDY OR VICKI WHITE
4th LITTLE KINGS BUCKEROO PADRON, JENNIFER KNITHFER
5th TIBBS DUECES WILD, TIM OR LINDA TIBBS
6th LYNNCLIFFS TEENY TINY TOY 4U, CLIFF OR PATTI REISS
7th SVM GRANDS SIGNIFICANT IMPRESSION, LISA OR OAKLEY KEITH
8th TINY TROTTERS GHOST WARRIOR, AUDREY & PHOEBE KERBY
9th ASTARTES UNTOLD SECRET, ROSANNE GOODMAN
10th MOCHAS CC DIFFERENT DRUMMER, VALERIE CARROLL

Class 79: YEARLING STALLIONS, OVER 28" TO 30" (10 Entries)
CHAMPION: LMAS WANNAWINEMALL, ERIN HADDAD
RESERVE: RHA WARDANCES WILD TANGO, ROBERT OR PAMELA WALSH
3rd OLYMPIAN ABRA CADABRA, V JOAN RICHARDS
4th LITTLE KINGS A BLAZE N BUCK, BRIAN HILL AND FRANK FATAGATI
5th ASTARTES SECRET PERFECTED, ROSANNE GOODMAN
6th OLIVE BRANCHS DISTINCTLY BAYDREAMER, JAMES OR MARGARET THEISS
7th CADLE CREEKS ROGUES REVENGE, MARK OR SHARON ONEAL
8th CROSS COUNTRY ROCKIN THE FREE WORLD, TOM AND LORRAINE O'CONNELL
9th LIBERTYMERE LEGACYS BAY BANDIT, ROBERT OR CHRISTINE PADULA
10th ALLIANCE ZODIACS ALIBI, SUSAN OR STORMIE BURNS

Class 80: YEARLING STALLIONS, OVER 30" TO 32" (10 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCKEROO CASH IN HAND, CAMILLE HOFFMAN
RESERVE: ABRIAS DB EXTREME, STACY SACHEN
3rd RAVENWOODS COLLECTABLE MEDALION, CRAIG WESTERGAARD
4th ML NOBLE DEED, JONATHAN WHITT
5th RFM THUNDERS INIKI, TAMMY ALLMON
6th BROOKHAVENS AVATAR, MERRY BLACK
7th DIAMOND M COMMAND YOUR DESTINY, FRED OR ROSE MAIN
8th GRF LINES DIAMOND IN THE ROUGH, DONALD W. FOX
9th DREAMCHASERS DANCING MOON SHADOWS, JOAN RAINES-PHILLIPS
10th ROCKING KS OBVIOUSLY FLAIR, AUDREY & PHOEBE KERBY

Class 81: AMATEUR ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, Shown by BONNIE HARRIS

Class 82: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 13 THRU 17 YEARS (3 Entries)
CHAMPION: LM HAWKS WYLD FYRE, Shown by FRANKIE TAYLOR
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE SHAKESPEARE, Shown by JUSTINE WESTOVER
3rd RHA LONE STAR LOCOMOTION, Shown by CASEY MARCOTTE

Class 83: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS (3 Entries)
CHAMPION: LR SCOUTS ANOTHER DIMENSION, Shown by DALYN JONES
RESERVE: LM HAWKS WYLD FYRE, Shown by GRACIE TAYLOR
3rd ABRIAS SIGNATURE SHAKESPEARE, Shown by SAMANTHA READ

Class 84: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 7 YEARS & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: BLUE CHIP MASTERPIECES FORTUNE, Shown by JORDAN HILL
RESERVE: LM HAWKS WYLD FYRE, Shown by CHRIS TAYLOR

Class 85: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (9 Entries)
CHAMPION: KNELLS SPIN TO WIN, Shown by SAMANTHA PHIPPS
RESERVE: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by HEATH REED
3rd IONA FARMS LUCKS WATCH ME, Shown by HALLIE HARRIS
4th ABRIAS DANDY VALOR, Shown by JULIE GOOD
5th DSB UP IN SMOKE, Shown by SHERRY CROWE
6th LIBERTYMERE LEGACYS VICTORY, Shown by CHRISTINE PADULA
7th COTTONTAILS SARABI, Shown by CANDICE TAVORMINA
8th BLUEPRINTS CHIEF TOMMY HAWK, Shown by LAURA ROTHFUSS
9th DSB BAD BAD LEROY BROWN, Shown by ANDY MEEK

Class 86: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING, LEVEL 2 (9 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, Shown by STACY SACHEN
RESERVE: JSW ZORROS BLACK LEGACY, Shown by JONATHAN WHITT
3rd ALLIANCE WOODYS STARLETTE, Shown by PAUL ROSEN
4th DSB CALAMITY JANE, Shown by DEBBIE MEEK
5th LAUREL ACRES HELLO AMERICA, Shown by CATHY FATAGATI
6th DENT SANTEE, Shown by LIBBY ROSEN
7th IONA FARMS SUGAR AND SPICE, Shown by BONNIE HARRIS
8th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, Shown by ANGELA BIRCHLER
9th IONA FARMS LUCKS WATCH ME, Shown by GORDON HARRIS

Class 88: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (1 Entries)
CHAMPION: CRYSTAL RIDGE CAROUSEL GLAMOUR GIRL, Shown by DARLENE DAVID

Class 92: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING - 12 YEARS & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE
RESERVE: CRYSTAL RIDGE EKS IMAGE OF FAME, Shown by ZOE LAURER
3rd S BAR P UNO ECLIPSE, Shown by RAQUEL SOAT
4th LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, Shown by ALLIE BIRCHLER
5th BLUEPRINTS CHIEF TOMMY HAWK, Shown by VICTORIA FERNANDEZ

Class 94: YOUTH COSTUME (1 Entries)
CHAMPION: HEAR ABOUT KIWI MELODY, Shown by BRETT ROE

Class 95: MULTIPLE HITCH-LIGHT HARNESS-PAIR OR TANDEM (2 Entries)
CHAMPION: OWENS GCF KNIGHT N DAY, BUD & SHIRLEY SOAT
RESERVE: RSM EAGLE DANCER, SHIRLEY WARNER

Class 96: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, 29" & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: ANOTHER DIMENSION DWB FINAL REVIEW, MIKE OR ALISON ROSAUER
RESERVE: JONES SIMPLY 4U2NV, GAIL TIPTON
3rd LEGENDS BOOGIE BUCKEROOS ROCKY TOP, TONI REECE OR DANIELLE HILL
4th RHA UNDENIABLE LOCOMOTION, ROBERT OR PAMELA WALSH
5th STARS BUCKEROO BEY, KELLY ANDERSON & MICHAEL ROE (LESSEE)

Class 97: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 29" TO 31" (3 Entries)
CHAMPION: JSW WILL TO WIN, JONATHAN S. WHITT
RESERVE: AM WOODYS FAME, DON AND SUZANNE ROGERS
3rd RFM PHAROAHS ROYAL STAR, STORMIE OR SUSAN BURNS

Class 98: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 31" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: JSW TOP CATS MASTER OF DISGUISE, JONATHAN WHITT
RESERVE: FLYING ACES ATTITUDE OF ROYALTY, JANA NICHOLS
3rd FALLEN ASH EAGLES FINE ART, TONI REECE OR DANIELLE HILL
4th OLIVE BRANCHS BUCK BELIEVE IT, MARGARET & JAMES THEISS
5th LIBERTYMERE LEGACYS DREAM MAKER, ROBERT & CHRISTINE PADULA

Class 99: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (5 Entries)
CHAMPION: CENTURY OAKS DAPPER DAN, Shown by DARLENE BRIDGES
RESERVE: SWEETWATERS LITTLE MOHAWK, Shown by ROSANNE GOODMAN
3rd SIX GEMS ROAN N OUT BLUE, Shown by MAGGIE KALENAK
4th FLYING W FARMS A SONG FOR BLUE BOY, Shown by DRUCILLA CROWELL
5th LUTES KOMO B J, Shown by FRANK FATIGATI

Class 100: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING, LEVEL 2 (6 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS LF BUCKEROO ZORRO, Shown by JONATHAN WHITT
RESERVE: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, Shown by ERIN HADDAD
3rd DOUBLE B FARMS ROYAL PRINCE, Shown by CATHY WAXLER
4th MSR MAJESTYS JULIETTE, Shown by STACY SACHEN
5th IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, Shown by BONNIE HARRIS
6th LUTES KOMO B J, Shown by CATHY FATIGATI

Class 101: GRAND CHAMPION & RESERVE COUNTRY PLEASURE DRIVING HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: ABRIAS DANDY ACTION, STACY SACHEN
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: KNELLS SPIN TO WIN, KAREN HUNTER OR SAMANTHA PHIPPS

Class 102: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: JSW DESTINYS FRENCH PSYLK, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: LR NIGHTCAPS CLASSY DREAM, KRIS VETGER

Class 103: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: JSW TOP CATS MASTER OF DISGUISE, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: LITTLE KINGS BUCKEROO CASH IN HAND, CAMILLE HOFFMAN

Top of Page

Day 3

Class 104: AMATEUR SHOWMANSHIP (3 Entries)
CHAMPION: NOREEN GHERARD, Showing CRYSTAL RIDGE BUCKWILD
RESERVE: TERRY MILLER, Showing HOUCKS CINDERELLA
3rd DAVID COONEY, Showing IHS REECES NIGHT HAWKS APRIL MOON

Class 105: YOUTH SHOWMANSHIP - 13 THRU 17 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: JUSTINE WESTOVER, Showing ROY TOY SNIPPETS ELDORADO
RESERVE: SARAH THEISS, Showing ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE
3rd EMILY SORLIEN, Showing LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE
4th KELLI FOX, Showing RF TENNESSEE BEY LEGEND

Class 106: YOUTH SHOWMANSHIP - 8 THRU 12 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: SAMANTHA READ, Showing ROY TOY SNIPPETS ELDORADO
RESERVE: SHANNA CROWE, Showing TIMBER RIDGES SILVER BULLET
3rd AUSTIN GOOD, Showing ABRIAS DANDY VALOR
4th RAQUEL SOAT, Showing S BAR P UNO ECLIPSE

Class 108: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 13 THRU 17 YEARS (5 Entries)
CHAMPION: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, Shown by STORMIE BURNS
RESERVE: LYNNCLIFFS RYTHUMS DIXIELAND BELLE, Shown by EMILY SORLIEN
3rd JONES MAJESTIC DEJA BLUE, Shown by CASEY MARCOTTE
4th GRF ROYAL STAR DESIGNER STARLIGHT, Shown by KELLI FOX
5th NOSTALGIAS CASH IN ADVANCE, Shown by FRANKIE TAYLOR

Class 109: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, Shown by DALYN JONES
RESERVE: JONES MAJESTIC DEJA BLUE, Shown by ZOE LAURER
3rd LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, Shown by SHAWN HOVECAMP
4th NOSTALGIAS CASH IN ADVANCE, Shown by GRACIE TAYLOR

Class 110: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 7 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: EVERGREEN COCOACHINO, Shown by JORDAN HILL
RESERVE: LR SCOUTS EXCELLENT SECRET, Shown by CHRIS TAYLOR
3rd JONES MAJESTIC DEJA BLUE, Shown by LUCAS HAMBY

Class 111: SENIOR GELDINGS, OVER 32" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, JONATHAN WHITT
RESERVE: LR SCOUTS SUPERSTAR, KIM TAYLOR
3rd WESTWIND FARMS GRAY CLOUD OUT LOUD, MICHAEL PASSERO
4th ALAMOS ROWDYS NEWS PRINT, PAIGE MEHLHOPE
5th GROSSHILL BOOGERMANS HIGH NOON, KELLY ANDERSON AND MICHAEL ROE
6th FALLEN ASH SCOUTS GOTTA KICK IT UP, TONI REECE OR DANIELLE HILL

Class 112: SENIOR GELDINGS, OVER 30" TO 32" (3 Entries)
CHAMPION: JSW ETERNAL DESTINY, JONATHAN WHITT
RESERVE: WINNING STREAKS CLASSIC FEATURE, ABBY CONDER
3rd BAR B DESTINYS CRICKET, JILL SOUTHWICK

Class 113: SENIOR GELDINGS, 30" & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: LEESIDES ABSOLUTELY REMARKABLE, KIMBERLY LAFLEUR

Class 114: SINGLE PLEASURE DRIVING - STALLIONS (7 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS LF BUCKEROO ZORRO, JOHN OR MELINDA EBERTH OR JONATHAN WHITT
RESERVE: ABRIAS DARING ECLIPSE, STACY SACHEN
3rd DOUBLE B FARMS ROYAL PRINCE, BRENDA OR RONALD INCHES
4th CENTURY OAKS DAPPER DAN, DARLENE TODD BRIDGES
5th CANDYLANDS SOUTHERN SECRET, FRED HOLLIDAY
6th SWEETWATERS LITTLE MOHAWK, ROSANNE GOODMAN OR DARIN SOUTHWICK
7th LUTES KOMO B J, FRANK FATIGATI

Class 115: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SINGLE PLEASURE DRIVING (3 Entries)
CHAMPION: SIX GEMS ROAN N OUT BLUE, Shown by MAGGIE KALENAK
RESERVE: IONA FARMS IMPULSIVE LOVER, Shown by BONNIE HARRIS
3rd RSM EAGLE DANCER, Shown by SHIRLEY WARNER

Class 116: OPEN JUMPERS (7 Entries)
CHAMPION: IONA EXCALIBUR, BONNIE OR GORDON HARRIS
RESERVE: ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN
3rd IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS
4th VERMILYEA FARMS DANDYS MONTEGO BAY, JAMES & MARGARET THEISS
4th ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, JAMES D OR MARGARET L THEISS
5th OAK PARKS DESTINED TO BE GOOD, BETHANY FRANKE

Class 117: AMATEUR JUMPERS (3 Entries)
CHAMPION: IONA EXCALIBUR, Shown by HALLIE HARRIS
RESERVE: LYNNCLIFFS DOUBLE DARE, Shown by PATTI REISS
3rd CRYSTAL RIDGE BUCKWILD, Shown by NOREEN GHERARD

Class 118: YOUTH JUMPERS - 13 THRU 17 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, Shown by SARAH THEISS
RESERVE: CRYSTAL RIDGE BUCKWILD, Shown by REBECCA TSCHAUDER
3rd VERMILYEA FARMS DANDYS MONTEGO BAY, Shown by SARAH THEISS
4th RF TENNESSEE BEY LEGEND, Shown by KELLI FOX

Class 119: YOUTH JUMPERS - 12 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE
RESERVE: DSB MAKE ME A STAR, Shown by SHANNA CROWE
3rd BREWERS SUPREME TRIPLE PLAY, Shown by MOLLY CROWELL

Class 120: ANTIQUE VEHICLE DRIVING (2 Entries)
CHAMPION: OWENS GCF KNIGHT N DAY, BUD & SHIRLEY SOAT
RESERVE: RSM EAGLE DANCER, SHIRLEY WARNER

Class 122: GENTLEMEN'S ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, JONATHAN WHITT
RESERVE: CANDYLANDS SOUTHERN SECRET, FRED HOLLIDAY

Class 123: SINGLE PLEASURE DRIVING - GELDINGS (1 Entries)
CHAMPION: RSM EAGLE DANCER, SHIRLEY WARNER

Class 124: SINGLE PLEASURE DRIVING - MARES (2 Entries)
CHAMPION: MSR MAJESTYS JULIETTE, STACY SACHEN
RESERVE: FLYING W FARMS A SONG FOR BLUE BOY, DRUCILLA CROWELL

Class 125: WEANLING & YEARLING GELDINGS (4 Entries)
CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, JOHN OR MELINDA EBERTH
RESERVE: JSW MIDNIGHT REVENGE, JONATHAN WHITT
3rd LM HAWKS WYLD FYRE, KIM TAYLOR
4th LR SCOUTS ANOTHER DIMENSION, TOM JONES

Class 126: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (9 Entries)
CHAMPION: BLUE CHIP MASTERPIECES FORTUNE, BRIAN HILL AND JOE MANDARINO
RESERVE: QUINTESSAS BELLO MAXIMO, JONATHAN WHITT
3rd OS BRAVOS LET FREEDOM RING, ABBY CONDER
4th LIBERTYMERE CORVETTES WINSTON CUP, ROBERT OR CHRIS PADULA
5th ABRIAS SIGNATURE SHAKESPEARE, STACY SACHEN
6th MOCHAS CC SKYWALKER, HARVEY OR CINDY MOSES
7th RHA LONE STAR LOCOMOTION, HEATHER CATARIUS
8th MBF GLASS OF CHAMPAGNE, R.J. & VALERIE CARROLL
9th H A KING TUTS ARAMIS, MARGARET KLOMAN

Class 129: GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE DRIVING (5 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS LF BUCKEROO ZORRO, JONATHAN WHITT
RESERVE: BEAR BRANCH WIND RIVER FEATHER, GEORGE & ERIN HADDAD
3rd CENTURY OAKS DAPPER DAN, DARLENE TODD BRIDGES
4th SWEETWATERS LITTLE MOHAWK, ROSANNE GOODMAN OR DARIN SOUTHWICK
5th LUTES KOMO B J, FRANK FATIGATI

Class 130: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 13 THRU 17 YEARS (5 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS GRAY CLOUD OUT LOUD, Shown by JUSTINE WESTOVER
RESERVE: CRYSTAL RIDGE GOOD AS GOLD, Shown by REBECCA TSCHAUDER
3rd ALAMOS PRINCES TEQUILA SUNRISE, Shown by SARAH THEISS
4th CRYSTAL RIDGE CAROUSEL CASANOVA, Shown by STORMIE BURNS
5th RF TENNESSEE BEY LEGEND, Shown by KELLI FOX

Class 131: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS (7 Entries)
CHAMPION: WESTWIND FARMS GRAY CLOUD OUT LOUD, Shown by SAMANTHA READ
RESERVE: TIMBER RIDGES SILVER BULLET, Shown by SHANNA CROWE
3rd BREWERS SUPREME TRIPLE PLAY, Shown by MOLLY CROWELL
4th ABRIAS DANDY VALOR, Shown by AUSTIN GOOD
5th CRYSTAL RIDGE EKS IMAGE OF FAME, Shown by ZOE LAURER
6th S BAR P UNO ECLIPSE, Shown by RAQUEL SOAT
7th LITTLE PEGASUS FLAIRS SWEET REVENGE, Shown by ALLIE BIRCHLER

Class 132: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 7 YEARS & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: GROSSHILL BOOGERMANS HIGH NOON, Shown by BRETT ROE

Class 133: SENIOR STALLIONS, 28" & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCKEROO CAVALIER, LAURA AND DAVID PIER
RESERVE: LIBERTYS IMAGE OF BRANDY, SHIRLEY SHAFFER
3rd KINGERYS CHARDONNAY BLUE, KATHLEEN LAFRANA
4th IONA FARMS SHORT CIRCUIT, GORDON OR BONNIE HARRIS

Class 134: SENIOR STALLIONS, OVER 28" TO 30" (1 Entries)
CHAMPION: DOUBLE DESTINYS MAKERS MARK, JOHN OR HEATHER WARD

Class 135: SENIOR STALLIONS, OVER 30" TO 32" (6 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BAND STAND BUCKEROO, MICHAEL PASSERO
RESERVE: LUCKY FOUR SUGAR BOYS SUNDOWNER, TERRY CAMERON
3rd LEESIDES NANTUCKET BLUE, KIMBERLY LAFLEUR
4th OAK PARKS DESTINED TO BE GOOD, BETHANY FRANKE
5th LITTLE PEGASUS FLAIRS FIGHTIN IRISH, PHOEBE KERBY
6th RIPPLIN CREEK SPLENDORS PIPE N HOT, JOAN RAINES-PHILLIPS

Class 136: SENIOR STALLIONS, OVER 32" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: CH STEEL MAGNUM, ANN HOBSON OR JONATHAN WHITT
RESERVE: CRYSTAL RIDGE CAROUSELS MARQUIS, TOM & LORRAINE O'CONNELL
3rd FLYING ACES UNOS NOBLE ATTITUDE, CAMMIE CAVANAUGH
4th LYNNCLIFFS DOUBLE DARE, CLIFF OR PATTI REISS
5th FALLEN ASH SCOUTS GOOD NEWS, PAUL AND KAY GOESSLING
6th IONA FARMS JUST MY LUCK, MARILYN WILKINS

Class 137: SOLID-COLOR STALLIONS & GELDINGS (10 Entries)
CHAMPION: ML NOBLE DEED, JONATHAN WHITT
RESERVE: DOUBLE B FARMS ECHOS IMAGE, DOUGLAS OR ALICE STANLEY
3rd BLUE CHIP MASTERPIECES FORTUNE, BRIAN HILL AND JOE MANDARINO
4th DO OVERS IMA ROMEO TOO, KAREN MILLER
5th TINY TROTTERS GHOST WARRIOR, AUDREY & PHOEBE KERBY
6th IONA FARMS LUCKS WATCH ME, GORDON OR BONNIE HARRIS
7th RIPPLIN CREEK SPLENDORS PIPE N HOT, JOAN RAINES-PHILLIPS
8th RHA LONE STAR LOCOMOTION, HEATHER CATARIUS
9th MTF SCOUTS LUNAR RAIN SPIRIT, MARIA-LUISA ESTRELLA
10th ROCKING K RENEGADES WANTED MAN, AUDREY & PHOEBE KERBY

Class 138: MULTI-COLOR STALLIONS & GELDINGS (13 Entries)
CHAMPION: KICKAPOOS APACHE MOON, DONA A. NEARGARDER
RESERVE: RFM THUNDERS INIKI, TAMMY ALLMON
3rd FALLEN ASH EAGLES FINE ART, TONI REECE OR DANIELLE HILL
4th LIBERTYMERE LEGACYS DREAM MAKER, ROBERT & CHRISTINE PADULA
5th RHA WARDANCES WILD TANGO, ROBERT OR PAMELA WALSH
6th ALAMOS ROWDYS NEWS PRINT, PAIGE MEHLHOPE
7th LITTLE PEGASUS FLAIRS FIGHTIN IRISH, PHOEBE KERBY
8th ROCKING KS OBVIOUSLY FLAIR, AUDREY & PHOEBE KERBY
9th CRYSTAL RIDGE EKS IMAGE OF FAME, CRAIG, ASHLEY & ZOE LAURER
10th C KINGS RUNNING BRAVE, JODY HOCH

Class 139: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: JSW ETERNAL DESTINY, JONATHAN WHITT

Class 140: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, JOHN OR MELINDA EBERTH
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: BLUE CHIP MASTERPIECES FORTUNE, BRIAN HILL AND JOE MANDARINO

Class 141: GRAND CHAMPION & RESERVE ROADSTER HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ALLIANCE WOODYS STARLETTE, LIBBY OR PAUL ROSEN

Class 142: PRESIDENT'S TOUCH OF CLASS (1 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCK MIRAGE, ED & PATTI BIRCHLER

Class 143: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: CH STEEL MAGNUM, ANN HOBSON OR JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: LITTLE KINGS BUCKEROO CAVALIER, LAURA AND DAVID PIER

Class 144: GRAND CHAMPION & RESERVE SINGLE PLEASURE DRIVING HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: LITTLE KINGS LF BUCKEROO ZORRO, JONATHAN WHITT
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: CENTURY OAKS DAPPER DAN, DARLENE TODD BRIDGES


Top of Page
Return to Championship Page