Return to championship page

American Miniature Horse Association
2008 Western Championship Show
July 24-27, 2008
Reno Livestock Events Center,
Reno NV

Daily Results

July 24, 2008
(1 thru 44)
July 25, 2008
(45 thru 92)
July 26, 2008
(93 thru 136)
July 27, 2008
(137 thru 165)

 Day 1

Class 1: YOUTH HALTER OBSTACLE 12 & UNDER (8 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by HANNAH MORRIS
RESERVE: HEERMANNS WHISKEY LIGHT, Shown by MORGAN GREENHALGH
3rd CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
4th GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON SCHMIDT
5th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JESSICA MYERS
6th CHICADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
7th OS BRAVOS LET FREEDOM RING, Shown by CLAYTON SCHMIDT
8th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by BRITTANY PORTER

Class 2: YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (16 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: FANFARES CHECK MY LABEL, Shown by MARCI STUCKI
3rd R&B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
4th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by COURTNEY CAMPBELL
5th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by COURTNEY CAMPBELL
6th SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON NELSON
7th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by JESSICA MOSER
8th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by COURTNEY DEWLANEY
9th MONTYS KODAK MOMENT, Shown by JESSICA MOSER
10th SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, Shown by NICK STORKSON

Class 3: AMATEUR HALTER OBSTACLE (7 Entries)
CHAMPION: HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE, Shown by LINDA AITKINS
RESERVE: BREWERS VANILLA ICE, Shown by AIMEE HOLLIDAY
3rd SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CINDY MCPIKE
4th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JULIANNA MYERS
5th FF FFEDERAL MARSHAL, Shown by REBECCA KELLEY
6th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA DREEWES
7th SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, Shown by SHERI DEUNA

Class 4: OPEN HALTER OBSTACLE (16 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDY SMITH
RESERVE: FF FFEDERAL MARSHAL, REBECCA KELLEY
3rd FANFARES CHECK MY LABEL, MARCI STUCKI OR JUDY HOWARD
4th SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, SHERI DEUNA
5th HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE, LINDA AITKINS OR NANCY BURCHERS
6th GOLD HILL PRANCER, LISA SCHMIDT OR DENA MERRILL
7th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
8th SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
9th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
10th OS BRAVOS LET FREEDOM RING, LISA OR CLAYTON SCHMIDT OR DENA MERRILL OR K SWEAT

Class 5: YOUTH SHOWMANSHIP 7 & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: REBECCA MYERS, Showing SCOTT CREEK TOY 4 ME
RESERVE: BRITTANY PORTER, Showing ALVADARS DESTINY AFIRE
3rd SUNNY BALSHAW, Showing SUNNYVALE REDS DEVINE VENUS
4th SYDNEY PARSONS, Showing FREEDOM HILL FARMS EXCALIBUR
5th KORY PARSONS, Showing BELLS EGYPTIAN PRINCE CHARMING

Class 6: YOUTH SHOWMANSHIP - 8 THRU 12 YEARS (8 Entries)
CHAMPION: HANNAH MORRIS, Showing CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW
RESERVE: RYAN GIBBONS, Showing CHICADEE RIDGE GOLD RUSH
3rd KAYLA PORTER, Showing ALVADARS DESTINY AFIRE
4th MORGAN GREENHALGH, Showing HEERMANNS WHISKEY LIGHT
5th CLAYTON SCHMIDT, Showing OS BRAVOS LET FREEDOM RING
6th JESSICA MYERS, Showing SCOTT CREEK TOY 4 ME
7th MICAH GIBBONS, Showing STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT
8th STONE LAFFERTY, Showing BREWERS CLASSIC CASSANOVA

Class 7: YOUTH SHOWMANSHIP - 13 THRU 18 YEARS (9 Entries)
CHAMPION: PAIGE VAN WYCK, Showing HGRS BLUE PRINCE CHARMING
RESERVE: COURTNEY CAMPBELL, Showing ALVADARS DESTINY AFIRE
3rd CAYLA SCHAEFFER, Showing DAYSPRING FIRST LIGHT
4th MARCI STUCKI, Showing RIVERBURGHS SUPREME OH JOHNNY
5th NICK STORKSON, Showing SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL
6th CAMERON NELSON, Showing SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET
7th COURTNEY DEWLANEY, Showing WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER
8th KAYLA HOILAND, Showing MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO
9th JESSICA MOSER, Showing MONTYS CHIPS MORNING STAR

Class 8: YOUTH SPECIAL NEEDS SHOWMANSHIP - 18 YEARS & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: MICAH GIBBONS, Showing STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT
RESERVE: STONE LAFFERTY, Showing BREWERS CLASSIC CASSANOVA

Class 9: SENIOR GELDINGS, 30" & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: LITTLE R DREAM PLAYER, DONITA G RASMUSSEN
RESERVE: GENESIS FIRE FOX, LEONA DOSTAL

Class 10: SENIOR GELDINGS, OVER 30" TO 32" (6 Entries)
CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
RESERVE: WINNING STREAKS CLASSIC FEATURE, STAN OR JACKLYN CLARK
3rd STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, WAYNE OR TIFFANY PORTER
4th SCOTT CREEK MYSTICAL SILVERPLATE, MICHAEL OR KASHI STUCKI
5th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, DEAN OR DIAN HARRIS OR LOREN PEROZZI
6th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON

Class 11: SENIOR GELDINGS, OVER 32" TO 34" (8 Entries)
CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: SCOTT CREEK TOY 4 ME, MARK OR JULIANNA MYERS
3rd BUCKTOWN RED HOT SHOT, KAREN OR MICAH GIBBONS
4th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, KRISTY PRUETT/LESSEE
5th DD TOO HOTS SILK N TREASURE, KELLY OR CASEY CAMPBELL
6th WINNERS CIRCLE TABASCO, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
7th HALF MEASURES SAMIS LEGEND, DEBORAH FELDER/LESSEE
8th FF IN ALL LIKELIHOOD, VINCE OR SHIRLEY VALENTE

Class 12: AMATEUR ROADSTER (7 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by JAN GIBSON
RESERVE: LAS DORADAS BUCKEROO CAJUN RHYTHM, Shown by LONNIE PERDUE
3rd SAMIS TRIPOLI, Shown by CHRISTOPHER BLANTON
4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER
5th FLYING W FARMS BLUE BOYS BAY LILLY, Shown by TOM RASMUSSEN
6th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by SHARON DUNCAN
7th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by LINDA BOWMAN

Class 13: WEANLING MARES, 26" & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: INCH HIGH SAPPHIRE BY T, MARY F DUYCK

Class 14: WEANLING MARES, OVER 26" TO 30" (3 Entries)
CHAMPION: DD TOO HOTS PURE SILK, CHRIS COFFMAN OR TERESA CORNELL
RESERVE: GALLERY ORIGINAL MISS PERFECTION, CHERIE OR DARRELL SMITH
3rd GALLERY ORIGINALS PHAROAHS REPHLECTION, BETTY KENNEDY

Class 15: YEARLING MARES, 28" & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: JCW SILVERADO CLASSY DREAMZ, CONNIE WASHBURN
RESERVE: LOST SPOKES BAMBI KISS, THOMAS OR LINDA DAWN THOMPSON
3rd MS WISH N WELLS DAZZLED BY DARK, JAMES OR SHARYN MELLINGER
4th ZARZUELAS SWEET DREAMS, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
5th SCOTT CREEK MONARCH LULLABY, LARRY OR JOANNE ROSS

Class 16: YEARLING MARES, OVER 28" TO 30" (9 Entries)
CHAMPION: QUINTESSA TRIBUTES PETITE ELYSE, TONI OR DENNIS PIERCE
RESERVE: JCW AFTERNOON SUNDAY JAZZ, CONNIE WASHBURN
3rd ENCHANTED ACRES FOXY LADY, HERMAN OR TERI VAN DEN BROEK
4th SONOITA INVADERS SATIN DOLL, LORI BARILE
5th SCOTT CREEK MONARCH TANGO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
6th MS WISH N WELLS JUSTA DIVINE DREAM, JAMES OR SHARYN MELLINGER
7th LA VISTA ESSENCE OF ICON, AUDREY RUTH
8th ALLIANCE ZODIACS CURTAIN CALL, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
9th DD TOO HOTS DIAMOND JEWEL, TERESSA CORNELL

Class 17: YEARLING MARES, OVER 30" TO 32" (9 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
RESERVE: QUINTESSA TRIBUTES BELLA FLORA, TONI PIERCE
3rd ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, DONALD OR SUZANNE ROGERS
4th SONOITA MOONLIT INVADER, LOREI BARILE
5th RAVEN STARS ELEGANT DREAM DANCE, SUSAN OR MARVIN WROE OR ROBERT BLACKWELL OR J BENR
6th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
7th LA VISTA REMARKABLY HOT, CONNIE WASHBURN
8th LITTLE R DELIGHTS SHOWGIRL, DONITA G RASMUSSEN
9th ARIONS MOONLIGHT TOY PRINCESS, HEATHER OR JOHN WARD

Class 18: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING - 12 YEARS & UNDER (12 Entries)
CHAMPION: ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, Shown by JESSICA MYERS
RESERVE: SCOTT CREEK FANCY PANTS, Shown by MORGAN GREENHALGH
3rd SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA MYERS
4th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by BRITTANY PORTER
5th BELOVED CREATIONS SHOWCASE, Shown by RYAN GIBBONS
6th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
7th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by KAYLA PORTER
8th MRMS TOTAL CHAOS, Shown by ALIE SIMMONS
9th STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT, Shown by MICAH GIBBONS
10th MOUNTAIN MEADOW PLAYBOY LUCKY STRYK, Shown by CARSON BROWN

Class 19: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING - 13 THRU 18 YEARS (17 Entries)
CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, Shown by MARCI STUCKI
3rd SAMIS TRIPOLI, Shown by CASSIDY BLANTON
4th SONOITA HIGHLANDS DARTH VADER, Shown by NICK STORKSON
5th GLASS HORSE FARM RENEGADE, Shown by PAIGE VAN WYCK
6th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by COURTNEY CAMPBELL
7th SCOTT CREEK TOY BOY, Shown by ASHLEE REMLINGER
8th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by ALINA MATTISON
9th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON NELSON
10th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by KAYLA HOILAND

Class 20: FORMAL PARK (0 Entries)

Class 21: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED ROADSTER (6 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL MORRIS
RESERVE: DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER
3rd MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by LINDA BOWMAN
4th ROYAL CREST DAZZLIN VAQUERO, Shown by AIMEE HOLLIDAY
5th TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES
6th FLYING W FARMS BLUE BOYS BAY LILLY, Shown by TOM RASMUSSEN

Class 22: SENIOR MARES, 28" & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: ERL WHISTLES ALL IN ONE, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
RESERVE: LITTLE R TRIUMPHS SUNSHINE, DONITA G RASMUSSEN

Class 23: SENIOR MARES, OVER 28" TO 30" (2 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, SHERI DEUNA
RESERVE: THUNDERS ONLY SILVER WHINNY, DAVID SUAREZ

Class 24: SENIOR MARES, OVER 30" TO 32" (3 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS ENAMORADA, STAN OR JACKLYN CLARK
RESERVE: DD TOO HOTS KISS N TELL, LORI BARILE OR SACHA BERTAGNON
3rd MOUNTCASTLES REALITY CHECK, BETH OR KARI GINTHER

Class 25: SENIOR MARES, OVER 32" TO 34" (10 Entries)
CHAMPION: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE
RESERVE: PURA VIDAS LITTLE PIXIE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
3rd SILVER PLATE BREATHLESS BACCARRA, KAY MARSCHEL
4th QUINTESSA HAWKS SERAFINA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
5th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
6th DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A SMITH
7th ROCKING M REMINGTONS SHEZGOTCLASS, TONI OR DENNIS PIERCE
8th LIL UNICORNS ATHENA, CHERYL BERNER
9th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON
10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON

Class 26: OPEN ROADSTER (8 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN GIBSON/LESSEE
RESERVE: LAS DORADAS BUCKEROO CAJUN RHYTHM, LONNIE PERDUE
3rd SAMIS TRIPOLI, CHRIS OR CASSIDY BLANTON
4th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
5th MONTYS CHIPS MORNING STAR, LINDA BOWMAN OR JESSICA MOSER
6th CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, ELOISE PICKREN
7th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, WILLIAM OR SHARON DUNCAN
8th FLYING W FARMS BLUE BOYS BAY LILLY, DONITA G RASMUSSEN

Class #27: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 1, 30" & UNDER (0 Entries)

Class 28: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (5 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS ENAMORADA, Shown by JACKLYN CLARK
RESERVE: MOUNTCASTLES REALITY CHECK, Shown by KARI GINTHER
3rd DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, Shown by CORAL MORRIS
4th HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE, Shown by LINDA AITKINS
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CINDY MCPIKE

Class #29: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 2, 30" & UNDER (0 Entries)

Class 30: AMATEUR SENIOR MARES LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (2 Entries)
CHAMPION: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA DREEWES
RESERVE: GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by BARBARA MATTISON

Class 31: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR MARES (1 Entries)
CHAMPION: DD TOO HOTS KISS N TELL, Shown by LORI BARILE NAVEH

Class #32: MULTIPLE HITCH-LIGHT HARNESS-THREE OR MORE HORSES (0 Entries)

Class 33: ADULT COSTUME (3 Entries)
CHAMPION: SONOITA HIGHLANDS DARTH VADER, CHERIE OR DARRELL SMITH
RESERVE: RIVERBURGHS SUPREME OH JOHNNY, KASH OR MARCI STUCKI
3rd STERLING SPRING SIMPLY TANGO, MATT DAVERN

Class 34: TWO-YEAR-OLD MARES, 29" & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS LA BRISA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN

Class 35: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 29" TO 31" (5 Entries)
CHAMPION: SKY BLUE REMINGTONS TWO TO TANGO, JIM OR LINDA DREEWES
RESERVE: MG BATGIRL, LORI BARILE
3rd MCSPERRITS MAGIC SHADOW, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
4th LITTLE DREAMS PERFECT HARMONY, JEAN OR EDDIE DAVENPORT
5th SAMIS YA AIM TA PLEEZE, KRISTIN STERLING/LESSEE

Class 36: TWO-YEAR-OLD MARES, OVER 31" TO 33" (8 Entries)
CHAMPION: MIN EAGLE DESTINED TO BE LOVED, PAT OR LINDA DAY
RESERVE: ALOHA ACRES MAGICS BLACK PEARL, CINDY FAZIO
3rd STAR VALLEYS COME FLY WITH ME, SUMMER SAYLES
4th PHR SHEZ MY KINDA REBEL, AIMEE HOLLIDAY
5th SCOTT CREEK MONARCH OVATION, JANICE L. KIELER
6th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI
7th SUNNYVALE DEALERS PF FLYER, HEATHER OR JOHN WARD
8th BELLS EGYPTIAN LULLABY, LYNN BURNHAM

Class 37: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (25 Entries)
CHAMPION: PURA VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by BEN BENJAMIN
RESERVE: DESERT GOLD WILLOW, Shown by DEBBIE HARTNETT
3rd RDP SAFFIRE, Shown by LINDA KETTLES
4th COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, Shown by KRISTY PRUETT
5th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, Shown by JAN SANDERS
6th SAMIS TRIPOLI, Shown by CHRISTOPHER BLANTON
7th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by SHARON DUNCAN
8th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by MARK MYERS
9th MRMS TOTAL CHAOS, Shown by LISA SIMMONS
10th TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES

Class 38: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING, LEVEL 2 (13 Entries)
CHAMPION: DESERT GOLD CROSSFIRE, Shown by JOE WARD
RESERVE: ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, Shown by JULIANNA MYERS
3rd WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, Shown by CAROL WANT
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA DREEWES
5th LITTLE KINGS BUCK ALL YOU CAN, Shown by AIMEE HOLLIDAY
6th DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER
7th NASHVILLES BLUE BY YOU, Shown by KAY MARSCHEL
8th SAMIS ROCKET SQUIRREL, Shown by LONNIE PERDUE
9th CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, Shown by MARVIN STUCKI
10th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER

Class #39: MULTIPLE HITCH-LIGHT HARNESS-PAIR OR TANDEM (0 Entries)

Class 40: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING, 32" & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL
RESERVE: WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT
3rd RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY OR KELLY CAMPBELL
4th MCSPERITTS MP SHANGHAI KNIGHT, BEN OR ROBBIE BENJAMIN

Class 41: OPEN SINGLE PLEASURE DRIVING, OVER 32" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: JF GIZMOS VICTORY, MARIE POWELL
RESERVE: SHORT ACRES WINFORD B, LISA LUQUE
3rd SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON
4th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON
5th CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, ELOISE PICKREN
6th RIVENBURGHS SUPREME VALENTINO, JAN YAROSLAV OR MARILYN SUMNERS

Class 42: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: QUINTESSA TRIBUTES PETITE ELYSE, TONI OR DENNIS PIERCE
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, BEN OR ROBBIE BENJAMIN

Class 43: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: ZARZUELAS ENAMORADA, STAN OR JACKLYN CLARK
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE

Class 44: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, AIMEE HOLLIDAY
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, BEN OR ROBBIE BENJAMIN


Top of Page

Day 2

Class 45: YOUTH HUNTERS - 12 YEARS & UNDER (18 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by HANNAH MORRIS
RESERVE: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
3rd ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by KAYLA PORTER
4th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by BRITTANY PORTER
5th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by JESSICA MYERS
6th STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT, Shown by MICAH GIBBONS
7th SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, Shown by HAYDEN DEUNA
8th CHICADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
9th GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON SCHMIDT
10th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALEIGHA MATTISON

Class 46: YOUTH HUNTERS - 13 THRU 18 YEARS (33 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: DD TOO HOTS KISS N TELL, Shown by SACHA BERTAGNON
3rd VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by COURTNEY CAMPBELL
4th R&B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
5th SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by CAYLA SCHAEFFER
6th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by COURTNEY CAMPBELL
7th STARRIFIC FRANCISCO HUSTLER MAN, Shown by NICK STORKSON
8th FANFARES CHECK MY LABEL, Shown by MARCI STUCKI
9th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by PAIGE VAN WYCK
10th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALINA MATTISON

Class 47: AMATEUR HUNTERS (23 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CORAL MORRIS
RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA DREEWES
3rd BREWERS VANILLA ICE, Shown by AIMEE HOLLIDAY
4th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by GENNAYA MATTISON
5th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by AIMEE HOLLIDAY
6th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by JULIANNA MYERS
7th JF GIZMOS VICTORY, Shown by MARIE POWELL
8th FF FFEDERAL MARSHAL, Shown by REBECCA KELLEY
9th SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL, Shown by SHERI DEUNA
10th HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE, Shown by LINDA AITKINS

Class 48: OPEN HUNTERS (33 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDY SMITH
RESERVE: ALBIONS SWEET DREAM, STAN OR JACKIE CLARK
3rd R&B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
6th ALLIANCE QUITE THE EVENT, MARK OR JULIANNA MYERS
7th BREWERS VANILLA ICE, AIMEE HOLLIDAY
8th FF HOODS HY SOCIETY, BILL MCKEW OR L LEIGHTON
9th FANFARES CHECK MY LABEL, MARCI STUCKI OR JUDY HOWARD
10th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, MADELYN BLANTON

Class 49: YOUTH JUMPERS - 12 YEARS & UNDER
Number in class: 5
CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
RESERVE: STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT, Shown by MICAH GIBBONS
3rd BREWERS CLASSIC CASSANOVA, Shown by RYAN GIBBONS
4th CHICADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
5th BELOVED CREATIONS SHOWCASE, Shown by RYAN GIBBONS

Class 50: YOUTH JUMPERS - 13 THRU 18 YEARS
Number in class: 6
CHAMPION: SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON NELSON
RESERVE: CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, Shown by MARCI STUCKI
3rd DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
4th SAMIS VICTORY IS MINE, Shown by RACHEL SANDERS
5th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by COURTNEY CAMPBELL
5th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by KAYLA HOILAND

Class 51: AMATEUR JUMPERS
Number in class: 5
CHAMPION: SAMIS PLAID PANTS, Shown by CINDY MCPIKE
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER
3rd ROYAL CREST DAZZLIN VAQUERO, Shown by AIMEE HOLLIDAY
3rd HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE, Shown by LINDA AITKINS
5th TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES

Class 52: OPEN JUMPERS
Number in class: 5
CHAMPION: SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
RESERVE: ROYAL CREST DAZZLIN VAQUERO, AIMEE HOLLIDAY
3rd CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
4th SAMIS VICTORY IS MINE, RACHEL OR JAN SANDERS OR BRUCE SANDERS

Class 53: THREE-YEAR-OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (9 Entries)
CHAMPION: RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES
RESERVE: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE
3rd DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A SMITH
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
5th ROYALTYS WILD DREAMS, PATTI OR BRENT BABCOCK
6th FF HOODS HY SOCIETY, BILL MCKEW OR L LEIGHTON
7th SAMIS XCEPT SHUN AL, RON OR SAMI SCHEURING
8th NOSTALGIAS PAY THE LADY, ROBERT OR BRENDA KANE
9th BELLS EGYPTIAN SAPHIRE GLOW, JOANNE OR RACHEAL STURSA

Class 54: YOUTH ROADSTER - 12 YEARS & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
RESERVE: BREWERS CLASSIC CASSANOVA, Shown by RYAN GIBBONS
3rd QUICKSILVERS BAMBY, Shown by ALIE SIMMONS
4th BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by MICAH GIBBONS

Class 55: YOUTH ROADSTER - 13 THRU 18 (6 Entries)
CHAMPION: LAS DORADAS BUCKEROO CAJUN RHYTHM, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: SAMIS TRIPOLI, Shown by CASSIDY BLANTON
3rd CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, Shown by MARCI STUCKI
4th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON NELSON
5th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, Shown by COURTNEY DEWLANEY
6th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by JESSICA MOSER

Class 56: SOLID - COLOR MARES (12 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH LULLABY, LARRY OR JOANNE ROSS
RESERVE: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, LORI BARILE
3rd RAVEN STARS ELEGANT DREAM DANCE, SUSAN OR MARVIN WROE OR ROBERT BLACKWELL OR J BENR
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
5th ALOHA ACRES MAGICS BLACK PEARL, CINDY FAZIO
6th SCOTT CREEK MONARCH TANGO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
7th ZARZUELAS LA BRISA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
8th LOST SPOKES BAMBI KISS, THOMAS OR LINDA DAWN THOMPSON
9th LITTLE DREAMS PERFECT HARMONY, JEAN OR EDDIE DAVENPORT
10th SUNNYVALE REDS DEVINE VENUS, HEATHER OR JOHN WARD

Class 57: MULTI-COLOR MARES (9 Entries)
CHAMPION: GALLERY ORIGINAL MISS PERFECTION, CHERIE OR DARRELL SMITH
RESERVE: QUINTESSA HAWKS SERAFINA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
3rd MIN EAGLE DESTINED TO BE LOVED, PAT OR LINDA DAY
4th SONOITA MOONLIT INVADER, LOREI BARILE
5th NOSTALGIAS PAY THE LADY, ROBERT OR BRENDA KANE
6th ERL WHISTLES ALL IN ONE, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
7th JUNIOR BEAR AMERICAN BEAUTY, KERRI OR MIKE GRIGGS
8th SUNNYVALE DEALERS PF FLYER, HEATHER OR JOHN WARD
9th CROWN JEWELS BAYLEES IRISH CREAM, NANCY GILLETT

Class 58: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 7 YEARS & UNDER (1 Entries)
CHAMPION: CENTURY FARMS QUAZAR, Shown by SUNNY BALSHAW

Class 59: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME, Shown by CARSON BROWN
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by SAMANTHA RUSSO-WINNE
3rd SIERRA GOLDS KIMO, Shown by TAMARAH BROWN
4th SCOTT CREEK DESTINED 2 BOOGY, Shown by GRAYSON FELDER

Class 60: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR GELDING - 13 THRU 18 YEARS (2 Entries)
CHAMPION: SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME, Shown by ASHLAN BROWN
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by CAMERON NELSON

Class 61: MARE AND CURRENT YEAR FOAL (1 Entries)
CHAMPION: CELEBRATIONS EASTER ROYALE, BETTY KENNEDY

Class 62: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING - 12 YEARS & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: JF GIZMOS VICTORY, Shown by HANNAH JO MORRIS
RESERVE: GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALEIGHA MATTISON
3rd BREWERS CLASSIC CASSANOVA, Shown by RYAN GIBBONS
4th BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by MICAH GIBBONS

Class 63: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING - 13 THRU 18 YEARS (7 Entries)
CHAMPION: DESERT SHADOW MOON BARONESS, Shown by COURTNEY CAMPBELL
RESERVE: SAMIS QUIZ KID, Shown by CASSIDY BLANTON
3rd ERL REBELS JUST CAUSE, Shown by CAYLA SCHAEFFER
4th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by ALINA MATTISON
5th SHORT ACRES WINFORD B, Shown by PAIGE VAN WYCK
6th CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, Shown by MARCI STUCKI
7th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON NELSON

Class 64: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 7 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by JADE PORTER
RESERVE: THUNDERS ONLY SILVER WHINNY, Shown by AMY SUAREZ
3rd SUNNYVALE REDS DEVINE VENUS, Shown by SUNNY BALSHAW

Class 65: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (4 Entries)
CHAMPION: QUINTESSA HAWKS SERAFINA, Shown by JESSICA MYERS
RESERVE: PURA VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by SAMANTHA RUSSO-WINNE
3rd TDI REMINGTONS FANCY GIRL, Shown by MORGAN GREENHALGH
4th LIL UNICORNS ATHENA, Shown by CLAYTON SCHMIDT

Class 66: YOUTH EXHIBITING A SENIOR MARE - 13 THRU 18 YEARS (8 Entries)
CHAMPION: JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, Shown by RACHEL SANDERS
RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by COURTNEY CAMPBELL
3rd PURA VIDAS LITTLE PIXIE, Shown by PAIGE VAN WYCK
4th DD TOO HOTS KISS N TELL, Shown by SACHA BERTAGNON
5th SCOTT CREEK VELVETEEN PATCHES, Shown by MARCI STUCKI
6th QUINTESSA HAWKS SERAFINA, Shown by CAMERON NELSON
7th MOUNTCASTLES REALITY CHECK, Shown by COURTNEY EDWARDS
8th LIL UNICORNS ATHENA, Shown by JESSICA MOSER

Class 67: YOUTH SPECIAL NEEDS EXHIBITING A MARE OR GELDING (3 Entries)
CHAMPION: LITTLE DREAMS PERFECT HARMONY, Shown by AMANDA SHARP
RESERVE: BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by MICAH GIBBONS
3rd BREWERS CLASSIC CASSANOVA, Shown by STONE LAFFERTY

Class 68: LADIES ROADSTER (4 Entries)
CHAMPION: LAS DORADAS BUCKEROO CAJUN RHYTHM, LONNIE PERDUE
RESERVE: SAMIS TRIPOLI, CHRIS OR CASSIDY BLANTON
3rd SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN GIBSON/LESSEE
4th WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, WILLIAM OR SHARON DUNCAN

Class 69: ADULT SPECIAL NEEDS EXHIBITING A MARE OR GELDING (3 Entries)
CHAMPION: MOUNTCASTLES REALITY CHECK, BETH OR KARI GINTHER
RESERVE: SCOTT CREEK MYSTICAL SILVERPLATE, MICHAEL OR KASHI STUCKI
3rd CELEBRATIONS TENNESSEE SPIRIT, BEVERLY TOMMANEY

Class 70: FOUR-YEAR-OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (3 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: MCSPERITTS MP SHANGHAI KNIGHT, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
3rd COLOURTIMES DOUBLE TROUBLE, NANCY HIGGINS

Class 71: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR GELDINGS (5 Entries)
CHAMPION: ROYAL CREST DAZZLIN VAQUERO, Shown by AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER
3rd SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by CORAL MORRIS
4th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by SHARON DUNCAN
5th TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES

Class 72: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 1, 30" AND UNDER (1 Entries)
CHAMPION: LITTLE R DREAM PLAYER, Shown by KRISTIN RASSMUSSEN

Class 73: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (10 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JULIANNA MYERS
RESERVE: WINNING STREAKS CLASSIC FEATURE, Shown by JACKLYN CLARK
3rd COLUMBIAS TOTAL ECLIPSE, Shown by KRISTY PRUETT
4th HALF MEASURES SAMIS LEGEND, Shown by DEBORAH FELDER
5th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by GENNAYA MATTISON
6th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by MARK MYERS
7th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by SHARON DUNCAN
8th MAESTROS TOY ENCORE, Shown by KERRI GRIGGS
9th TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES
10th CELEBRATIONS TENNESSEE SPIRIT, Shown by BEVERLY TOMMANEY

Class #74: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 2, 30" & UNDER (0 Entries)

Class 75: AMATEUR SENIOR GELDINGS LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (3 Entries)
CHAMPION: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: DD TOO HOTS SILK N TREASURE, Shown by KELLY CAMPBELL
3rd FF IN ALL LIKELIHOOD, Shown by VINCE VALENTE

Class 76: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 7 YEARS & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA MYERS
RESERVE: WINNING STREAKS CLASSIC FEATURE, Shown by KORY PARSONS
3rd ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by JADE PORTER
4th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by BRITTANY PORTER
5th FREEDOM HILL FARMS EXCALIBUR, Shown by SYDNEY PARSONS

Class 77: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 8 THRU 12 YEARS (10 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JESSICA MYERS
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by SAMANTHA RUSSO-WINNE
3rd OS BRAVOS LET FREEDOM RING, Shown by CLAYTON SCHMIDT
4th HALF MEASURES SAMIS LEGEND, Shown by GRAYSON FELDER
5th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
6th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by ALEIGHA MATTISON
7th STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT, Shown by RYAN GIBBONS
8th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by KAYLA PORTER
9th BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by MICAH GIBBONS
10th BREWERS CLASSIC CASSANOVA, Shown by STONE LAFFERTY

Class 78: YOUTH EXHIBITING A SENIOR GELDING - 13 THRU 18 YEARS (10 Entries)
CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by CAMERON NELSON
RESERVE: DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, Shown by RACHEL SANDERS
3rd STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by MARCI STUCKI
4th DD TOO HOTS SILK N TREASURE, Shown by CAYLA SCHAEFFER
5th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by COURTNEY CAMPBELL
6th BW ROCKYS MISTAKEN IDENTITY, Shown by LOREN PEROZZI
7th MS WISH N WELLS JUSTA DESPERADO, Shown by KAYLA HOILAND
8th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by COURTNEY DEWLANEY
9th FF IN ALL LIKELIHOOD, Shown by BRIAN VALENTE
10th MAESTROS TOY ENCORE, Shown by SAMANTHA ABBOTT

Class 79: COUNTRY PLEASURE DRIVING - MARES (14 Entries)
CHAMPION: DESERT GOLD WILLOW, REGIS OR DEBORA HARTNETT
RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
3rd DJSFARMS ITS BEEN A PLEASURE, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A SMITH
4th JSW GOOD DEEDS COUNTRY ROSE, TONI PIERCE
5th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES
6th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN SANDERS
7th PURA VIDAS LITTLE PIXIE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
8th MOUNTCASTLES REALITY CHECK, BETH OR KARI GINTHER
9th BELLS EGYPTIAN SAPHIRE GLOW, JOANNE OR RACHEAL STURSA
10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON

Class 80: SPECIAL NEEDS PLEASURE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
RESERVE: BUCKTOWN RED HOT SHOT, KAREN OR MICAH GIBBONS
3rd CELEBRATIONS TENNESSEE SPIRIT, BEVERLY TOMMANEY
4th BREWERS CLASSIC CASSANOVA, KAREN OR MICAH GIBBONS

Class 81: GOLDEN SHOWMANSHIP (2 Entries)
CHAMPION: CHERIE SMITH, Showing SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL
RESERVE: REBECCA KELLEY, Showing FF FFEDERAL MARSHAL

Class 82: AMATEUR SHOWMANSHIP (6 Entries)
CHAMPION: AIMEE HOLLIDAY, Showing BREWERS VANILLA ICE
RESERVE: LINDA DREEWES, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
3rd LINDA AITKINS, Showing HARTS LITTLE TEXAS GYPSY ROSE
4th CINDY MCPIKE, Showing SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET
5th SHERI DEUNA, Showing SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL
6th REBECCA KELLEY, Showing FF FFEDERAL MARSHAL

Class 83: ADULT SHOWMANSHIP (4 Entries)
CHAMPION: LISA SCHMIDT, Showing OS BRAVOS LET FREEDOM RING
RESERVE: LINDA DREEWES, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
3rd SHERI DEUNA, Showing SCOTT CREEK MYSTICAL CALENDAR GIRL
4th REBECCA KELLEY, Showing FF FFEDERAL MARSHAL

Class 84: ADULT SPECIAL NEEDS SHOWMANSHIP (1 Entries)
CHAMPION: MICHAEL STUCKI, Showing HEERMANNS WHISKEY LIGHT

Class 85: LADIES SINGLE PLEASURE DRIVING (11 Entries)
CHAMPION: 2B PATSY CLINE, PATTI OR BRENT BABCOCK
RESERVE: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL
3rd WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT
4th SIR WINSABUCK, DONALD OR SUZANNE ROGERS
5th SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON
6th SHORT ACRES WINFORD B, LISA LUQUE
7th SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN GIBSON/LESSEE
8th JF GIZMOS VICTORY, MARIE POWELL
9th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON
10th RIVENBURGHS SUPREME VALENTINO, JAN YAROSLAV OR MARILYN SUMNERS

Class 86: GENTLEMEN'S COUNTRY PLEASURE DRIVING (17 Entries)
CHAMPION: VERMILYEA FARMS DANDY LEGEND, PATRICIA DEMPSEY
RESERVE: NASHVILLES BLUE BY YOU, KAY MARSCHEL
3rd DESERT GOLD WILLOW, REGIS OR DEBORA HARTNETT
4th ALBIONS SWEET DREAM, STAN OR JACKIE CLARK
5th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES
6th SCOTT CREEK TOY 4 ME, MARK OR JULIANNA MYERS
7th DESERT GOLD CROSSFIRE, JOE WARD
8th CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
9th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
10th FLYING TAIL FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM

Class 87: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED JUNIOR STALLIONS (6 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH SOPHISTOCAT, Shown by JOANNE ROSS
RESERVE: SONOITA INVADERS SO VAIN, Shown by LORI BARILE
3rd WILD SPIRITS LSC RISKY BUSINESS, Shown by KRISTIN STERLING
4th DD TOO HOTS FIRST CLASS, Shown by CHRIS COFFMAN
5th SCOTT CREEK MONARCH SNIPPET, Shown by SHANNON OVIEDO
6th GOTTALITTLE CASINO ROYALE, Shown by LYNN BURNHAM

Class 88: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 1, 30" AND UNDER (1 Entries)
CHAMPION: LITTLE R DELIGHTS KING OF HEARTS, Shown by KRISITN RASSMUSSEN

Class 89: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (7 Entries)
CHAMPION: MS WISH N WELLS A LUNAR ECLIPSE, Shown by KYRSTAL KLEIN
RESERVE: LOT SA FUNS TRU SNAP SHOT, Shown by KELSIE SHERMAN
3rd GRANDVIEWS TOY COMRAD, Shown by GENNAYA MATTISON
4th JUNIOR BEARS A MILLION TO ONE GAMBLE, Shown by KERRI GRIGGS
5th CREEKSIDES MISTER IMPRESSIVE, Shown by HILARY SCHULT
6th GOTTALITTLE CASINO ROYALE, Shown by LYNN BURNHAM
7th ROCKING M 35 MAKING A MOTION, Shown by PAUL HYDE

Class 90: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 2, 30" AND UNDER (1 Entries)
CHAMPION: SONOITA INVADERS SO VAIN, Shown by LORI BARILE NAVEH

Class 91: AMATEUR JUNIOR STALLIONS LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (7 Entries)
CHAMPION: HALF MEASURES GAMBLING MANS FACES, Shown by KELLY CAMPBELL
RESERVE: SCOTT CREEK MONARCH SOPHISTOCAT, Shown by JOANNE ROSS
3rd WILD SPIRITS LSC RISKY BUSINESS, Shown by KRISTIN STERLING
4th SONOITA MEMOIRS SINGIN THE BLUES, Shown by LORI BARILE NAVEH
5th DD TOO HOTS FIRST CLASS, Shown by CHRIS COFFMAN
6th JSW MORE THAN REDI, Shown by MERVIN MARDIAN
7th SCOTT CREEK MONARCH SNIPPET, Shown by SHANNON OVIEDO

Class 92: GENTLEMEN'S ROADSTER (3 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN GIBSON/LESSEE
RESERVE: SAMIS TRIPOLI, CHRIS OR CASSIDY BLANTON
3rd WINNERS CIRCLE BZ BUCCANEER, WILLIAM OR SHARON DUNCAN


Top of Page

Day 3

Class 93: YOUTH OBSTACLE DRIVING - 12 YEARS & UNDER (5 Entries)
CHAMPION: R&B KINGPIN, Shown by HANNAH MORRIS
RESERVE: GOLD HILL PRANCER, Shown by CLAYTON SCHMIDT
3rd STAR VALLEYS HIT THE JACKPOT, Shown by MICAH GIBBONS
4th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by HANNAH MORRIS
5th CHICADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS

Class 94: YOUTH OBSTACLE DRIVING - 13 THRU 18 YEARS (9 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY BLANTON
3rd R&B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
4th MONTYS KODAK MOMENT, Shown by JESSICA MOSER
5th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by JESSICA MOSER
6th FANFARES CHECK MY LABEL, Shown by MARCI STUCKI
7th SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON NELSON
8th SAMIS WISE GUY, Shown by JESSICA MOSER
9th SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by CAYLA SCHAEFFER

Class 95: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: R&B KINGPIN, Shown by JOHN MORRIS II
RESERVE: BREWERS VANILLA ICE, Shown by AIMEE HOLLIDAY
3rd MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by LINDA BOWMAN

Class 96: OPEN OBSTACLE DRIVING (8 Entries)
CHAMPION: R&B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: MONTYS KODAK MOMENT, JESSICA MOSER OR LINDA BOWMAN
3rd GOLD HILL PRANCER, LISA SCHMIDT OR DENA MERRILL
4th FANFARES CHECK MY LABEL, MARCI STUCKI OR JUDY HOWARD
5th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, MADELYN BLANTON
6th SAMIS PLAID PANTS, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
7th MONTYS CHIPS MORNING STAR, LINDA BOWMAN OR JESSICA MOSER
8th SAMIS WISE GUY, LINDA BOWMAN OR RICK OR JESSICA MOSER

Class 97: VERSATILITY (16 Entries)
CHAMPION: ALBIONS SWEET DREAM, STAN OR JACKIE CLARK
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
3rd VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES

4th GLASS HORSE FARM RENEGADE, ALTHEA OR AUSTIN VAN WYCK
5th DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER
6th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, HANNAH MORRIS OR CAYLA SCHAEFFER
7th ALLIANCE QUITE THE EVENT, MARK OR JULIANNA MYERS
8th CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
9th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON
10th SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER

Class 98: YOUTH COSTUME (7 Entries)
CHAMPION: MOUNTAIN MEADOW PLAYBOY LUCKY STRYK, Shown by ASHLAN BROWN
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON NELSON
3rd STARRIFIC FRANCISCO HUSTLER MAN, Shown by HAYDEN DEUNA
4th FREEDOM HILL FARMS EXCALIBUR, Shown by KORY PARSONS
5th THUNDERS ONLY SILVER WHINNY, Shown by AMY SUAREZ
6th SUNNYVALE REDS DEVINE VENUS, Shown by SUNNY BALSHAW
7th WINNING STREAKS CLASSIC FEATURE, Shown by SYDNEY PARSONS

Class 99: LADIES COUNTRY PLEASURE DRIVING (24 Entries)
CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL, LONNIE PERDUE
RESERVE: NASHVILLES BLUE BY YOU, KAY MARSCHEL
3rd ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, MARK OR JULIANNA MYERS
4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
5th WOODWINDS AF LIL JESSCEE, JAN SANDERS
6th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, MIKE OR CAROL WANT
7th ALBIONS SWEET DREAM, STAN OR JACKIE CLARK
8th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES
9th MRMS TOTAL CHAOS, SHAUN OR LISA SIMMONS OR ALIE SIMMONS
10th WRF BAYTOVEN, NANCY GILLETT

Class 100: GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE DRIVING (6 Entries)
CHAMPION: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL
RESERVE: SIR WINSABUCK, DONALD OR SUZANNE ROGERS
3rd CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, ELOISE PICKREN
4th WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT
5th SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON
6th COLOURTIMES DOUBLE TROUBLE, NANCY HIGGINS

Class 101: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 7 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: AVANTES CELTIC MELODY, Shown by BRITTANY PORTER
RESERVE: MS WISH N WELLS JUSTA DIVINE DREAM, Shown by JADE PORTER
3rd ARIONS MOONLIGHT TOY PRINCESS, Shown by SUNNY BALSHAW

Class 102: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 8 THRU 12 YEARS (6 Entries)
CHAMPION: AVANTES CELTIC MELODY, Shown by KAYLA PORTER
RESERVE: SCOTT CREEK MONARCH TANGO, Shown by HANNAH MORRIS
3rd LOST SPOKES BAMBI KISS, Shown by JESSICA MYERS
4th RAVEN STARS ELEGANT DREAM DANCE, Shown by TAMARAH BROWN
5th SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, Shown by SAMANTHA RUSSO-WINNE
6th GALLERY ORIGINALS ROWDY LADY BETH, Shown by MICAH GIBBONS

Class 103: YOUTH EXHIBITING A JUNIOR MARE - 13 THRU 18 YEARS (13 Entries)
CHAMPION: AVANTES CELTIC MELODY, Shown by RACHEL SANDERS
RESERVE: MS WISH N WELLS JUSTA DIVINE DREAM, Shown by COURTNEY PORTER
3rd SCOTT CREEK MONARCH TANGO, Shown by RACHEAL STURSA
4th ALOHA ACRES MAGICS BLACK PEARL, Shown by HALEY SCHMITZ
5th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, Shown by CAMERON NELSON
6th MIN EAGLE DESTINED TO BE LOVED, Shown by MARCI STUCKI
7th RAVEN STARS ELEGANT DREAM DANCE, Shown by ASHLAN BROWN
8th SCOTT CREEK 2B MYSTIFIED, Shown by CAYLA SCHAEFFER
9th LOST SPOKES BAMBI KISS, Shown by PAIGE VAN WYCK
10th SCOTT CREEK MONARCH LULLABY, Shown by VICTORIA OLSON

Class 104: THREE BY ONE OWNER (2 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
RESERVE: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, LORI BARILE

Class 105: BEST MATCHED PAIR (0 Entries)

Class 106: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLIONS (19 Entries)
CHAMPION: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
RESERVE: VERMILYEA FARMS DANDY LEGEND, PATRICIA DEMPSEY
3rd NASHVILLES BLUE BY YOU, KAY MARSCHEL
4th ZARZUELAS CORINTHIAN ADONIS, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
5th DESERT GOLD CROSSFIRE, JOE WARD
6th WRF BAYTOVEN, NANCY GILLETT
7th SAMIS TRIPOLI, CHRIS OR CASSIDY BLANTON
8th ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
9th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, MIKE OR CAROL WANT
10th LITTLE KINGS BUCK ALL YOU CAN, AIMEE HOLLIDAY

Class 107: SINGLE PLEASURE DRIVING - STALLIONS (6 Entries)
CHAMPION: SIR WINSABUCK, DONALD OR SUZANNE ROGERS
RESERVE: WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, MIKE OR CAROL WANT
3rd ERL REBELS JUST CAUSE, SUSAN OR BESS HOPMANS
4th SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON
5th CELEBRATIONS TENNESSEE TALENT, ELOISE PICKREN
6th COLOURTIMES DOUBLE TROUBLE, NANCY HIGGINS

Class 108: COUNTRY PLEASURE DRIVING - GELDINGS (21 Entries)
CHAMPION: ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, MARK OR JULIANNA MYERS
RESERVE: GLASS HORSE FARM RENEGADE, ALTHEA OR AUSTIN VAN WYCK
3rd DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER
4th MOUNTAIN MEADOWS DEBONAIRE N DANDY, LINDA LARSON
5th DAYSPRINGS TOY HOT WHEELS, AIMEE HOLLIDAY
6th FF FFEDERAL MARSHAL, REBECCA KELLEY
7th CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
8th GENESIS FIRE FOX, LEONA DOSTAL
9th SCOTT CREEK FANCY PANTS, LARRY OR JOANNE ROSS OR MARCI STUCKI
10th SCOTT CREEK TOY BOY, ASHLEE OR JULIE REMLINGER

Class 109: MULTIPLE HITCH-DRAFT HARNESS-PAIRS OR TANDEM (0 Entries)

Class 110: AOTE SINGLE PLEASURE DRIVING (0) Entries

Class 111: PRODUCE OF DAM (3 Entries)
CHAMPION: VERMILYEAS ECHOS PRIMA DONNA, BARBARA OR STEVE MATTISON
RESERVE: FANFARES MAGNIFICENT ATTRACTION, KIM OR STEVE STERCHI
3rd LITTLE DREAMS SIENNA SUNRISE, EDDIE OR JEAN DAVENPORT

Class 112: MULTIPLE HITCH-DRAFT HARNESS-THREE OR MORE HORSES (0) Entries

Class 113: GET OF SIRE (3 Entries)
CHAMPION: AD DWBS INVADER, LORI BARILE
RESERVE: MCARTHURS IMPERIAL GOLD DUST, KIM OR STEVE STERCHI
3rd BOND A TOY 4UC, BARBARA OR STEVE MATTISON

Class 114: WEANLING & YEARLING GELDINGS (2 Entries)
CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE, ROBERT OR SUSAN CUSHING
RESERVE: SIERRA GOLDS KIMO, KIM STERCHI OR TAMARAH BROWN

Class 115: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (5 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, CONNIE WASHBURN
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
3rd CENTURY FARMS QUAZAR, JOHN OR HEATHER WARD
4th SIERRA GOLDS SIMPLY AWESOME, KIM STERCHI OR ASHLAN BROWN
5th SCOTT CREEK DESTINED 2 BOOGY, DEBORAH OR GRAYSON FELDER

Class 116: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 1 (3 Entries)
CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE, Shown by ROBERT CUSHING
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE ANIMATION, Shown by CINDY MCPIKE
3rd SCOTT CREEK DESTINED 2 BOOGY, Shown by DEBORAH FELDER

Class 117: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 2 (2 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, Shown by CONNIE WASHBURN
RESERVE: DD TOO HOTS SILK NV, Shown by CHRIS COFFMAN

Class 118: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED JUNIOR GELDINGS (2 Entries)
CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE, Shown by SUSAN CUSHING
RESERVE: DD TOO HOTS SILK NV, Shown by CHRIS COFFMAN

Class 119: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, 32" & UNDER (16 Entries)
CHAMPION: NASHVILLES BLUE BY YOU, KAY MARSCHEL
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
3rd GOTTALITTLE CADBURY GOLD, LYNN BURNHAM
4th RDP SAFFIRE, LINDA KETTLES
5th SCOTT CREEK MYSTICAL RULER, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
6th FF HOODS GOLDEN RAPPER, STACEY OR NANCY MARKS
7th SILVER HILLS LITTLE GOLDEN GUY, JERRY MYERS
8th SCOTT CREEK FANCY PANTS, LARRY OR JOANNE ROSS OR MARCI STUCKI
9th SONOITA HIGHLANDS DARTH VADER, CHERIE OR DARRELL SMITH
10th GENESIS FIRE FOX, LEONA DOSTAL

Class 120: OPEN COUNTRY PLEASURE DRIVING, OVER 32" TO 34" (26 Entries)
CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL, LONNIE PERDUE
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
3rd GLASS HORSE FARM RENEGADE, ALTHEA OR AUSTIN VAN WYCK
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, JIM OR LINDA DREEWES
5th PURA VIDAS LITTLE PIXIE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
6th VERMILYEA FARMS DANDY LEGEND, PATRICIA DEMPSEY
7th WW GADABOUTS FASHIONS STYLIN NAVAJO, MIKE OR CAROL WANT
8th DESERT GOLD CROSSFIRE, JOE WARD
9th CREEKSIDES PATENTED LIL RASCAL, MARCI OR KASH STUCKI
10th ALBIONS SWEET DREAM, STAN OR JACKIE CLARK

Class #121: THREE-YEAR-OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (0 Entries)

Class 122: AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 1, 30" AND UNDER (1 Entries)
CHAMPION: WILD SPIRITS HOW DO YOU LIKE ME NOW, Shown by BRENDA KANE

Class 123: AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK INDI GO 500, Shown by JULIE REMLINGER
RESERVE: CRESTWOOD LEGACY OF FAME, Shown by LINDA LARSON
3rd LITTLE R DREAM IMAGE, Shown by KRISTIN RASSMUSSEN
4th ROYALTYS WILD DREAMS, Shown by PATTY BABCOCK

Class 124: AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 2, 30"AND UNDER (1 Entry)
CHAMPION: WILD SPIRITS HOW DO YOU LIKE ME NOW, Shown by KATHRYN THATCHER

Class 125: AMATEUR SENIOR STALLIONS LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH MOODY BLUES, Shown by AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: SIERRA GOLDS PAINTED FEATHER, Shown by KRISTIN STERLING
3rd WF ZEUS OF ETERNITY, Shown by DENNIS HANEY
4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, Shown by NICK MILLER
5th SAMIS ROCKET SQUIRREL, Shown by LONNIE PERDUE
6th RIVENBURGHS SANTANA SE, Shown by KELLY CAMPBELL

Class 126: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED SENIOR STALLIONS (1 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK INDI GO 500, Shown by JULIE REMLINGER

Class 127: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 1, 30" AND UNDER (1 Entries)
CHAMPION: ENCHANTED ACRES FOXY LADY, Shown by HERMAN VANDEN BROEK

Class 128: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (1 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH OVATION, Shown by JANICE KIELER

Class 129: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 2, 30" AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, Shown by LORI BARILE
RESERVE: AVANTES CELTIC MELODY, Shown by AIMEE HOLLIDAY
3rd DD TOO HOTS PURE SILK, Shown by CHRIS COFFMAN
4th SCOTT CREEK MONARCH LULLABY, Shown by JOANNE ROSS
5th JCW AFTERNOON SUNDAY JAZZ, Shown by CONNIE WASHBURN
6th DD TOO HOTS DIAMOND JEWEL, Shown by TERESSA CORNELL

Class 130: AMATEUR JUNIOR MARES LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: RAVEN STARS ELEGANT DREAM DANCE, Shown by ROBERT BLACKWELL
RESERVE: MG BATGIRL, Shown by LORI BARILE NAVEH
3rd PHR SHEZ MY KINDA REBEL, Shown by AIMEE HOLLIDAY
4th SAMIS YA AIM TA PLEEZE, Shown by KRISTIN STERLING
5th BELLS EGYPTIAN STAR DAZZLER, Shown by VALLERI BELL

Class 131: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED JUNIOR MARES (5 Entries)
CHAMPION: RIVENBURGHS SALTINA, Shown by AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: SONOITA MOONLIT INVADER, Shown by LORI BARILE
3rd BELLS EGYPTIAN LULLABY, Shown by LYNN BURNHAM
4th JUNIOR BEAR AMERICAN BEAUTY, Shown by KERRI GRIGGS
5th BELLS EGYPTIAN STAR DAZZLER, Shown by VALLERI BELL

Class 132: GRAND CHAMPION & RESERVE ROADSTER HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: LAS DORADAS BUCKEROO CAJUN RHYTHM, LONNIE PERDUE
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN GIBSON/LESSEE

Class 133: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, CONNIE WASHBURN
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE, ROBERT OR SUSAN CUSHING

Class 134: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR MARES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, LORI BARILE-NEVEH
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ENCHANTED ACRES FOXY LADY, HERMAN VANDEN BROEK


Class 135: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR GELDINGS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SHALADARS DANDY ROYALE, ROBERT OR SUSAN CUSHING
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ZARZUELAS RIDRIGO DE VIVAR, CONNIE WASHBURN


Class 136: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH MOODY BLUES, AIMEE HOLLIDAY
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: HALF MEASURES GAMBLING MANS FACES, DENNIS HANEY OR KELLY CAMPBELL


Top of Page

Day 4

Class 137: LIBERTY (38 Entries)
CHAMPION: STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, WAYNE OR TIFFANY PORTER
RESERVE: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL
3rd DD TOO HOTS APACHE MOON, KIM STERCHI OR CARSON BROWN
4th LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, SUSAN HOPMANS
5th RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY OR KELLY CAMPBELL
6th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI
7th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON
8th DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, AMY TOLIVER
9th RIVENBURGHS SALTINA, AIMEE HOLLIDAY
10th JCW SILVERADO CLASSY DREAMZ, CONNIE WASHBURN

Class 138: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING, LEVEL 1 (5 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by JAN GIBSON
RESERVE: SAMIS QUIZ KID, Shown by CHRISTOPHER BLANTON
3rd SCOTT CREEK RIVER DANCER, Shown by CORAL MORRIS
4th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CINDY MCPIKE
5th RIVENBURGHS SUPREME VALENTINO, Shown by MARILYN SUMNERS

Class 139: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING, LEVEL 2 (5 Entries)
CHAMPION: SHORT ACRES WINFORD B, Shown by LISA LUQUE
RESERVE: WINNERS CIRCLE BZ BARNABY, Shown by CAROL WANT
3rd DESERT SHADOW MOON BARONESS, Shown by KAY MARSCHEL
4th JF GIZMOS VICTORY, Shown by MARIE POWELL
5th GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, Shown by BARBARA MATTISON

Class 140: PRESIDENT'S TOUCH OF CLASS (1 Entries)
CHAMPION: MOUNTAIN MEADOW PLAYBOY LUCKY STRYK, KIM OR STEVE STERCHI

Class 141: FOUR-YEAR-OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (8 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS CORINTHIAN ADONIS, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
RESERVE: MRMS TOTAL CHAOS, SHAUN OR LISA SIMMONS OR ALIE SIMMONS
3rd OS BRAVOS LET FREEDOM RING, LISA OR CLAYTON SCHMIDT OR DENA MERRILL OR K SWEAT
4th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CINDY MCPIKE OR CAMERON NELSON
5th SAMIS WISE GUY, LINDA BOWMAN OR RICK OR JESSICA MOSER
6th WILD SPIRITS WIND RUNNER, WILLIAM OR SHARON DUNCAN/LESSEE
7th LYMRICKS PRIX CONCIEVED MOTION, LINDA J MCGINNIS
8th SUNNYVALE REDS DEVINE VENUS, HEATHER OR JOHN WARD

Class 142: YEARLING STALLIONS, 28" & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: SONOITA INVADERS SO VAIN, LORI BARILE
RESERVE: QUINTESSA TRIBUTES DONATELLO, TONI OR DENNIS PIERCE

Class 143: YEARLING STALLIONS, OVER 28" TO 30" (3 Entries)
CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, SUSAN HOPMANS
RESERVE: SAMIS Z WARRIOR, STAN OR JACKLYN CLARK
3rd MAGICAL SPRING SINFULL NOTION, KRISTIN STERLING

Class 144: YEARLING STALLIONS, OVER 30" TO 32" (12 Entries)
CHAMPION: JUNIOR BEARS A MILLION TO ONE GAMBLE, KERRI OR MIKE GRIGGS
RESERVE: QUINTESSA TRIBUTES DAVINCIS DREAM, TONI OR DENNIS PIERCE
3rd SCOTT CREEK MONARCH SOPHISTOCAT, LARRY OR JOANNE ROSS
4th LOT SA FUNS TRU SNAP SHOT, KELSIE SHERMAN
5th MS WISH N WELLS A LUNAR ECLIPSE, ADRIAN & KRYSTAL KLEIN
6th CREEKSIDES MISTER IMPRESSIVE, HILARY OR KIM SCHULT
7th QUINTESSA TRIBUTES CALYPSO, TONI PIERCE
8th WILD SPIRITS LSC RISKY BUSINESS, KRISTIN STERLING/LESSEE
9th ROCKING M 35 MAKING A MOTION, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE
10th DD TOO HOTS APACHE MOON, KIM STERCHI OR CARSON BROWN

Class 145: GROUP COSTUME (3 Entries)
CHAMPION: MOUNTAIN MEADOW PLAYBOY LUCKY STRYK, KIM OR STEVE STERCHI
RESERVE: RIVERBURGHS SUPREME OH JOHNNY, KASH OR MARCI STUCKI
3rd STERLING SPRING SIMPLY TANGO, MATT DAVERN

Class 146: WEANLING STALLIONS, 26" & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: HALF MEASURES GAMBLERS HOT SHOT, DENNIS OR JAN HANEY
RESERVE: ZARZUELAS ANDANTE, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ

Class 147: WEANLING STALLIONS, OVER 26" TO 30" (2 Entries)
CHAMPION: CASINO GOLD VADER RENO HAYWIRE, CHERIE SMITH
RESERVE: LITTLE DREAMS BUGG ZAPPER, JEAN DAVENPORT OR KELSEY HUSTON

Class 148: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, 29" & UNDER (2 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS PIXEL, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
RESERVE: GOLD MARKET, KAY MARSCHEL

Class 149: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 29" TO 31" (6 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY COMRAD, BARBARA OR STEVE MATTISON
RESERVE: SONOITA MEMOIRS SINGIN THE BLUES, LORI BARILE
3rd LITTLE R DELIGHTS KING OF HEARTS, DONITA G RASMUSSEN
4th JSW MORE THAN REDI, MERVIN MARDIAN
5th SCOTT CREEK MONARCH SNIPPET, SHANNON OVIEDO OR JOANNE ROSS
6th GALLERY ORIGINAL PHARAOHS ROYALE, BETTY KENNEDY

Class 150: TWO-YEAR-OLD STALLIONS, OVER 31" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: HALF MEASURES GAMBLING MANS FACES, DENNIS HANEY OR KELLY CAMPBELL
RESERVE: SCOTT CREEK MONARCHS LOCOMOTION, JANIS MCFERRIN
3rd SCOTT CREEK MONARCH INDIO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
4th ZARZUELAS BOTTICELLI, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
5th CROWN JEWELS BAYTOVENS MAESTRO, NANCY GILLETT

Class 151: SINGLE PLEASURE DRIVING - MARES (3 Entries)
CHAMPION: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL
RESERVE: 2B PATSY CLINE, PATTI OR BRENT BABCOCK
3rd GRANDVIEWS TOY ELEGANCE 4U, BARBARA OR STEVE MATTISON

Class 152: SINGLE PLEASURE DRIVING - GELDINGS (5 Entries)
CHAMPION: JF GIZMOS VICTORY, MARIE POWELL
RESERVE: BUCKTOWN RED HOT SHOT, KAREN OR MICAH GIBBONS
3rd SCOTT CREEK RIVER DANCER, CAYLA SCHAEFFER
4th RIVENBURGHS SUPREME VALENTINO, JAN YAROSLAV OR MARILYN SUMNERS
5th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE

Class #153: SENIOR STALLIONS, 28" & UNDER (0 Entries)

Class 154: SENIOR STALLIONS, OVER 28" TO 30" (3 Entries)
CHAMPION: WF ZEUS PHOENIX, AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: WILD SPIRITS HOW DO YOU LIKE ME NOW, FRANK OR KATHRYN THATCHER OR BRENDA KANE
3rd FIRST KNIGHTS PIPE N HOT, MARY BROUWER

Class 155: SENIOR STALLIONS, OVER 30" TO 32" (7 Entries)
CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
RESERVE: SCOTT CREEK INDI GO 500, ASHLEE OR JULIE REMLINGER
3rd RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE HOLLIDAY OR KELLY CAMPBELL
4th LITTLE R DREAM IMAGE, DONITA G RASMUSSEN
5th DAYSPRING SCOUTS BLACK BEAUTY, THELMA OR LON MASSEY
6th CRESTWOOD LEGACY OF FAME, LINDA LARSON
7th WINTERWOODS SPIRIT OF FYRE, PAMELA GENARO

Class 156: SENIOR STALLIONS, OVER 32" TO 34" (8 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH MOODY BLUES, AIMEE HOLLIDAY
RESERVE: WF ZEUS OF ETERNITY, DENNIS OR JAN HANEY
3rd WRF BAYTOVEN, NANCY GILLETT
4th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
5th FLYING TAIL FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
6th SAMIS ROCKET SQUIRREL, LONNIE PERDUE
7th SIERRA GOLDS PAINTED FEATHER, KRISTIN STERLING/LESSEE
8th WINTERFLOWER MYSTICAL DANSIR, KATE BEEVERS

Class 157: SOLID-COLOR STALLIONS & GELDINGS (16 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON
RESERVE: LITTLE R DREAM IMAGE, DONITA G RASMUSSEN
3rd CRESTWOOD LEGACY OF FAME, LINDA LARSON
4th ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
5th WF ZEUS OF ETERNITY, DENNIS OR JAN HANEY
6th GOLD MARKET, KAY MARSCHEL
7th DAYSPRING SCOUTS BLACK BEAUTY, THELMA OR LON MASSEY
8th FLYING TAIL FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
9th OAK GROVE LEGENDS BORN TO RUN, JILL OR DAVID MILLER
10th WINTERFLOWER MYSTICAL DANSIR, KATE BEEVERS

Class 158: MULTI-COLOR STALLIONS & GELDINGS (9 Entries)
CHAMPION: SONOITA HIGHLANDS DARTH VADER, CHERIE OR DARRELL SMITH
RESERVE: DD TOO HOTS APACHE MOON, KIM STERCHI OR CARSON BROWN
3rd CASINO GOLD VADER RENO HAYWIRE, CHERIE SMITH
4th LITTLE DREAMS BUGG ZAPPER, JEAN DAVENPORT OR KELSEY HUSTON
5th GOTTALITTLE CASINO ROYALE, LYNN BURNHAM
6th ROCKING M 35 MAKING A MOTION, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE
7th HALF MEASURES SAMIS LEGEND, DEBORAH FELDER/LESSEE
8th FF IN ALL LIKELIHOOD, VINCE OR SHIRLEY VALENTE
9th STARRIFIC FRANCISCO HUSTLER MAN, SHERI DEUNA

Class 159: ANTIQUE VEHICLE (0 Entries)

Class 160: SINGLE FINE HARNESS (1 Entries)
CHAMPION: SAMIS QUIZ KID, CHRISTOPHER OR CASSIDY BLANTON

Class 161: AMATEUR OWNED TRAINED EXHIBITED COUNTRY PLEASURE DRIVING (8 Entries)
CHAMPION: DIAMOND TS MIDNIGHT MIRACLE, Shown by AMY TOLIVER
RESERVE: TOMAHAWKS PORCELAIN WARRIOR, Shown by JULIET DEINES
3rd ROYAL CREST DAZZLIN VAQUERO, Shown by AIMEE HOLLIDAY
4th BELLS EXTREME STARS N STRIPES, Shown by VALLERI BELL
5th QUICKSILVERS CUMULIS, Shown by JACQUELIN JONES
6th MONTYS CHIPS MORNING STAR, Shown by LINDA BOWMAN
7th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by SHARON DUNCAN
8th SAMIS WISE GUY, Shown by RICHARD MOSER

Class 162: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: SCOTT CREEK MONARCH MOODY BLUES, AIMEE HOLLIDAY

Class 163: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR STALLIONS
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: LA VISTA IMPROVISATIONAL JAZZ, SUSAN HOPMANS
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: HALF MEASURES GAMBLING MANS FACES, DENNIS HANEY OR KELLY CAMPBELL

Class 164: GRAND CHAMPION & RESERVE COUNTRY PLEASURE DRIVING HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: SAMIS ROCKET SQUIRREL, LONNIE PERDUE
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, MARK OR JULIANNA MYERS

Class 165: GRAND CHAMPION & RESERVE SINGLE PLEASURE DRIVING HORSES
CHAMPIONSHIP GRAND CHAMPION: 2B PATSY CLINE, PATTI OR BRENT BABCOCK
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: DESERT SHADOW MOON BARONESS, KAY MARSCHEL



Top of Page

Return to championship page