Return to championship page

American Miniature Horse Association
2009 Central Championship Show Results
August 6-9, 2009
Kansas Coliseum
Valley Center, KS

August 6, 2009
(1 thru 44)
August 7, 2009
(45 thru 92)
August 8, 2009
(93 thru 136)
August 9, 2009
(137 thru 171)

 Day 1

Class 1: YOUTH HALTER OBSTACLE - 12 YEARS & UNDER (3 Entries)
CHAMPION: LITTLE THICKET QUICKSILVER, Shown by HALEY PYBUS
RESERVE: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by KAILEY TOAL
3rd SUPER STARS JALEPENA PEPPER, Shown by PAIGE ROBERTSON

Class 2: YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (5 Entries)
CHAMPION: RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT RATHBUN
3rd WEE WOOLIES HOT PEPPER, Shown by JENNA FERGUSON
4th REDROCK SUNRISE SURPRISE, Shown by JENNA FERGUSON
5th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, Shown by WHITNEY HAWKINS

Class 3: AMATEUR HALTER OBSTACLE (2 Entries)
CHAMPION: QUICKSILVERS WINDSTAR, Shown by AL BULGAWICZ
RESERVE: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, Shown by ANGELA HOLMES

Class 4: OPEN HALTER OBSTACLE (6 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
RESERVE: QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ
3rd LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, LARRY OR SUE ELNIFF
4th RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
5th REDROCK SUNRISE SURPRISE, ROGER OR JENNA FERGUSON
6th WEE WOOLIES HOT PEPPER, ROGER OR JENNA FERGUSON

Class 5: YOUTH SHOWMANSHIP 7 AND UNDER (1 Entry)
CHAMPION: JACKEY PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER

Class 6: YOUTH SHOWMANSHIP 8 TO 12 (4 Entries)
CHAMPION: HALEY PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER
RESERVE: SIERRA MORRISON, Showing CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE
3rd PAIGE ROBERTSON, Showing SUPER STARS JALEPENA PEPPER
4th MADISON BEAUCHAMP, Showing CADE APRIL SUNRISE SURPRISE

Class 7: YOUTH SHOWMANSHIP 13 TO 18 (4 Entries)
CHAMPION: WHITNEY HAWKINS, Showing TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE
RESERVE: BROOKE GLOSSER, Showing RSB WINNING TRADITION
3rd GARRETT RATHBUN, Showing LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY
4th JENNA FERGUSON, Showing WEE WOOLIES HOT PEPPER

Class 8: YOUTH SN SHOWMANSHIP 18 AND UNDER (0 Entries)

Class 9: SENIOR GELDINGS 30" AND UNDER (0 Entries)

Class 10: SENIOR GELDINGS OVER 30" TO 32" (2 Entries)
CHAMPION: JUB B COZ I BE JAMMIN, ERIC OR MARILYN MEYER
RESERVE: MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY G HORN OR ANNA B HORN

Class 11: SENIOR GELDINGS OVER 32" TO 34" (6 Entries)
CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, DON OR BEVERLY BURDETTE
RESERVE: NOSTALGIAS BLACKHAWK, SUSAN STUART OR MARVIN LAZAR
3rd SONOITA IRRESISTABLE INVADER, POLLY WEISBERG
4th R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS
5th LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
6th UTOPIAS AMERICAN BANNER, CHESA HENKEL

Class 12: AMATEUR ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON
RESERVE: WF STEAL MY HEART, Shown by PAULA MATTHEWS

Class 13: WEANLING MARES 26" AND UNDER (4 Entries)
CHAMPION: WINDEMERES GRAND FASHION LADY, JOHN OR JANET HAYS
RESERVE: ROCKING M SST PRETTY WOMAN, VICKIE ROBERSON
3rd WINDEMERES TOUCH OF CASHMERE, JOHN OR JANET HAYS
4th ROCKING M 3G HERSHEY KISS, VICKIE ROBERSON

Class 14: WEANLING MARES OVER 26" TO 30" (1 Entry)
CHAMPION: MLLJ ROBIN HOODS IRISH MYST, M L & P JANE CLINE

Class 15: YEARLING MARES 28" AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS TEENSY CITRINE, AUDREY RUTH
RESERVE: RAVENWOOD FASHIONS TO REMEMBER, JOAN RICHARDS
3rd WORLD OF MINIATURES RED HOT HOTTIE, ERIC OR MARILYN MEYER
4th L&JS DREAMING OF EMERALDS & LACE, LISA R OR DANIEL J NAVRAT
5th REDROCK C MAKIN A STATEMENT, CAMMIE VLOEDMAN
6th TCM FRIDAY GIGGLES, VIKI CARSON

Class 16: YEARLING MARES OVER 28" TO 30" (13 Entries)
CHAMPION: STARS FR BREATHLESS, CRAIG & AMY ODEN
RESERVE: FALLEN ASH EAGLES OLYMPIAN DREAM, JOAN RICHARDS
3rd BREWERS EXTREME EMOTION, BILL HUMPHRIES
4th SBS CONFETTIS SHEER ELEGANCE, CARRIE RUDEEN
5th LUCKY FOUR REBELCHASE OUTA THE BLUE, WADE BURNS OR JON WOODRING
6th ROCKING M 3T EBONY N ICE, JAMES MENEFEE
7th SMALL COUNTRY IMPERIAL ANGEL, ED SMALL
8th MCCS WEAVERS TRAVELING GIRL, JOYCE OR FELIX COVINGTON
9th L&JS DREAMING OF DIAMONDS & ROSES, LISA R OR DANIEL J NAVRAT
10th DEVEN CREEK PATENTED PRINCESS GWEN, SARA J PEACOCK

Class 17: YEARLING MARES OVER 30" TO 32" (12 Entries)
CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, DON OR BEVERLY BURDETTE
RESERVE: IMPRESSIBLE VERSACES ISABELLA, MONETTE FREEMAN
3rd MARYSTOWN VICTORIA SECRET, PETE OR LISA GOETTL
4th LUCKY FOUR SUCHABUCK STEAL THE SHOW, WADE BURNS OR JON WOODRING
5th MCC DESTINYS ESQUITE EDITION, FELIX OR JOYCE COVINGTON
6th VERMILYEA FARMS AVALANCHES ASPEN, BILL HUMPHRIES
7th MARYSTOWN FANCIFUL JAZZ, PETE OR LISA GOETTL
8th REFLECTIONS STAR TIME, STEPHANIE WHITE
9th ALAMOS BUCKEROOS PARTYN GOLDEN MISS, ERIC OR MARILYN MEYER
10th LOST SPOKES TYMERS EXOTIC LACEY, LISA & WHITNEY HAWKINS

Class 18: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 12 AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by KAILEY TOAL
RESERVE: FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by HALEY PYBUS
3rd CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by SIERRA MORRISON
4th SUPER STARS JALEPENA PEPPER, Shown by JACKEY PYBUS
5th LITTLE THICKET QUICKSILVER, Shown by PAIGE ROBERTSON
6th BRITT HELM SIMPLY SCOTTISH, Shown by KELSEY CHUMBLEY

Class 19: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 13 AND OVER (5 Entries)
CHAMPION: RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: ERL SO BE IT, Shown by MYRRH CROSSFIELD
3rd MARS MONTROSE PIPERS UNFORGETTABLE, Shown by ANNA BARNES
4th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT RATHBUN
5th LA VISTA MITTEY MATRIX, Shown by WHITNEY HAWKINS

Class 20: FORMAL PARK DRIVING (0 Entries)

Class 21: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: WF STEAL MY HEART, Shown by PAULA MATTHEWS
RESERVE: MEHE SUPER STAR BURST, Shown by HARRY ELDER

Class 22: SENIOR MARES 28" AND UNDER (3 Entries)
CHAMPION: MCC BTUS SUGAR N SPICE, SUSAN STUART OR MARVIN LAZAR
RESERVE: WISTERIA RUBICON RAVEN BEAUTY, PARMELA BONNEY
3rd REECES ORION DREAMCATCHER, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG

Class 23: SENIOR MARES OVER 28" TO 30" (2 Entries)
CHAMPION: LIBERTYMERE CRUSADERS CHARISMA, CHRISTINE PADULA
RESERVE: REDROCK SUNRISE SURPRISE, ROGER OR JENNA FERGUSON

Class 24: SENIOR MARES OVER 30" TO 32" (5 Entries)
CHAMPION: PHILIA MAJESTIC MAJESTY, TINA FISSELER
RESERVE: LITTLE KINGS JACKIE O, NONA PORTER
3rd PECAN GROVE CUSTOMIZED JEWEL, MARTHA S. HICKHAM
4th ROCKING M REMINGTONS SHEZAWINNER, BOB OR VICKIE ROBERSON
5th D & MJS LADY CHELSEA, MARJORIE JOHNSON

Class 25: SENIOR MARES OVER 32" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: CELTIC FIELDS EAGLES EXOTICA, LORI HOSTETLER
RESERVE: FIREWATERS BUCK BEJEWELED, DIANA OR CHARLES HORNE
3rd WEEOKIES WG YSO EARLY TOO, RITA K JENKINS
4th GROSSHILL EK BOOGERMANS LADY LOVE, SUZANNE SOOTER

Class 26: OPEN ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
RESERVE: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER

Class 27: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1, 30" AND UNDER (2 Entries)
CHAMPION: MCC BTUS SUGAR N SPICE, Shown by SUSAN STUART
RESERVE: WISTERIA RUBICON RAVEN BEAUTY, Shown by PARMELA BONNEY

Class 28: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (2 Entries)
GRAND CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, LISA LOEPPKE
RESERVE CHAMPION: D & MJS LADY CHELSEA, MARJORIE JOHNSON

Class 29: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 2, 30" AND UNDER (0 Entries)

Class 30: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: LIBERTYMERE CRUSADERS CHARISMA, Shown by CHRISTINE PADULA
RESERVE: ROCKING M REMINGTONS SHEZAWINNER, Shown by BOB ROBERSON
3rd FIREWATERS BUCK BEJEWELED, Shown by DIANA HORNE
4th WEEOKIES WG YSO EARLY TOO, Shown by RITA JENKINS

Class 31: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR MARE LEVEL 1 (1 Entry)
CHAMPION: D & MJS LADY CHELSEA, Shown by MARJORIE JOHNSON

Class 32: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR MARE LEVEL 2 (1 Entry)
CHAMPION: FIREWATERS BUCK BEJEWELED, Shown by DIANA HORNE

Class 33: MULTIPLE HITCH-LIGHT THREE OR MORE (1 Entry)
CHAMPION: QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ

Class 34: ADULT COSTUME (0 Entries)

Class 35: TWO-YEAR-OLD MARES 29" AND UNDER (3 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS BO PEEP, NONA PORTER
RESERVE: REDROCK KISS ME KATE, SUZANNE SOOTER
3rd GOOSE CREEK FARMS ATHENA, KAY OR PAUL GOESSLING

Class 36: TWO-YEAR-OLD MARES OVER 29" TO 31" (4 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE ABOVEN BEYOND, WADE BURNS OR JOHN WOODRING
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE CLARITY, STACY SACHEN
3rd FALL ASH EAGLES LUXE LAVENDER, TONI REECE
4th JANZENS BUTTERFLY KISSES, DIANA HORNE

Class 37: TWO-YEAR-OLD MARES OVER 31" TO 33" (6 Entries)
CHAMPION: BLUE RIBBON BACCA ROO I CHI WOW WA, VALERIA A. ESCALERA
RESERVE: ALLIANCE UNFORGETTABLY FINE, TINA FISSELER
3rd WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, ERIC OR MARILYN MEYER
4th ALAMOS SPECTACULAR PRINCESS OF EBBS, JANE MACON
5th ALLIANCE SWEET DREAMS, ANN DWYER AND POLLY WEISBERG
6th INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, JOHN OR JENNIFER BENNETT

Class 38: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (13 Entries)
CHAMPION: PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE WAGNER
RESERVE: ERL SO BE IT, Shown by DANIEL CRIDER
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, Shown by GLEN FERGUSON
4th TIBBS ROSA ROYALE, Shown by SUSAN STUART
5th TX TLC RISKY BUSINESS, Shown by ROSEMARY RUSSELL
6th SUPER STARS JALEPENA PEPPER, Shown by PAT ROBERTSON
7th OKLAHOMAS LUCKY STRIKE, Shown by JANE CLINE
8th MEHE BUZZ N LUCY UGOTSUMSPLAININ2DO, Shown by HARRY ELDER
9th FANTASIA FARMS HEZA ROYALE DOULTON, Shown by JAMES ALLEN
10th CVF CHEROKEE BRAVE, Shown by THRECIA RISNER

Class 39: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (6 Entries)
CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, Shown by CHARLES HODGES
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, Shown by LOUISE FERGUSON
3rd SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS
4th LIL BIT O COUNTRY KENNY, Shown by LARRY ELNIFF
5th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by SUE ELNIFF
6th TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, Shown by RON VAN DE GRIFT

Class 40: MULTIPLE HITCH-LIGHT PAIRS/TANDEM (2 Entries)
CHAMPION: QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ
RESERVE: LA VISTA REMARKABLE HOLIDAY, SUSAN OR AL BULGAWICZ

Class 41: SINGLE PLEASURE DRIVING 32" AND UNDER (1 Entry)
CHAMPION: CLASSIC VIEWS SILVER ROWDY, MICHAEL OR MARY COLLINGS

Class 42: SINGLE PLEASURE DRIVING OVER 32" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER
RESERVE: R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS
3rd ALAMOS SIRS ECHO, TERESA WEATHERS
4th SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON

Class 43: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR MARE
GRAND CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE ABOVEN BEYOND, WADE BURNS OR JOHN WOODRING
CHAMPIONSHIP RESERVE CHAMPION: STARS FR BREATHLESS, CRAIG & AMY ODEN

Class 44: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR MARE
GRAND CHAMPION: PHILIA MAJESTIC MAJESTY, TINA FISSELER
RESERVE CHAMPION: CELTIC FIELDS EAGLES EXOTICA, LORI HOSTETLER

Class 45: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR GELDING
GRAND CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, DON OR BEVERLY BURDETTE
RESERVE CHAMPION: NOSTALGIAS BLACKHAWK, SUSAN STUART OR MARVIN LAZAR

Top of Page


Day 2


Class 46: YOUTH HUNTER 12 AND UNDER (2 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by KAILEY TOAL
RESERVE: ERL SO BE IT, Shown by WILL BEATY

Class 47: YOUTH HUNTER 13 TO 18 (4 Entries)
CHAMPION: TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, Shown by WHITNEY HAWKINS
RESERVE: LA VISTA MITTEY MATRIX, Shown by WHITNEY HAWKINS
3rd RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
4th TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by BROOKE GLOSSER

Class 48: AMATEUR HUNTER (4 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, Shown by ANGELA HOLMES
RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON
3rd ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO
4th UTOPIAS AMERICAN BANNER, Shown by CHESA HENKEL

Class 49: OPEN HUNTER (6 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
RESERVE: ALLIANCE QUITE THE EVENT, DON OR BEVERLY BURDETTE
3rd LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
4th ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
5th RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
6th TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER

Class 50: YOUTH JUMPER 12 AND UNDER (1 Entry)
CHAMPION: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by KAILEY TOAL

Class 51: YOUTH JUMPER 13 TO 18 (2 Entries)
CHAMPION: LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by ANNA BARNES

Class 52: AMATEUR JUMPER (1 Entry)
CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by DANIEL CRIDER

Class 53: OPEN JUMPER (3 Entries)
CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by DANIEL AND CARLA CRIDER
RESERVE: ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by DON OR BEVERLY BURDETTE
3rd LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, Shown by BROOKE GLOSSER

Class 54: 3 YR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
RESERVE: ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
3rd OLYMPIANS ET PREMIER, JOAN RICHARDS
4th MEHE BUZZ N LUCY UGOTSUMSPLAININ2DO, MARY LOU OR HARRY ELDER

Class 55: YOUTH ROADSTER 12 AND UNDER (0 Entries)

Class 56: YOUTH ROADSTER 13 TO 18 (1 Entry)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by BROOKE GLOSSER

Class 57: SOLID COLOR MARES (7 Entries)
CHAMPION: PHILIA MAJESTIC MAJESTY, TINA FISSELER
RESERVE: WISTERIA RUBICON RAVEN BEAUTY, PARMELA BONNEY
3rd MCC BTUS SUGAR N SPICE, SUSAN STUART OR MARVIN LAZAR
4th GOOSE CREEK FARMS ATHENA, KAY OR PAUL GOESSLING
5th WEEOKIES WG YSO EARLY TOO, RITA K JENKINS
6th D & MJS LADY CHELSEA, MARJORIE JOHNSON
7th D & MJS GOLD BOYS SILVER GIRL, MARJORIE JOHNSON

Class 58: MULTI-COLOR MARES (7 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE SWEET DREAMS, ANN DWYER AND POLLY WEISBERG
RESERVE: MORIAHS I B FANCY, SUZANNE SOOTER
3rd RIVERDANCES WIND IN THE WILLOW, MARGARET A PORTER
4th REDROCK C MAKIN A STATEMENT, CAMMIE VLOEDMAN
5th WINDEMERES TOUCH OF CASHMERE, JOHN OR JANET HAYS
6th TCM FRIDAY GIGGLES, VIKI CARSON
7th REECES ORION DREAMCATCHER, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG

Class 59: YOUTH 7 AND UNDER WITH JUNIOR GELDING (0 Entries)

Class 60: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR GELDING (2 Entries)
CHAMPION: ROCKING M DOUBLES BUCK N DANDY, Shown by SIERRA MORRISON
RESERVE: CADE APRIL SUNRISE SURPRISE, Shown by MADISON BEAUCHAMP

Class 61: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR GELDING (2 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: JSW SENOR DEED, Shown by GARRETT RATHBUN

Class 62: MARE AND CURRENT-YEAR FOAL (1 Entry)
CHAMPION: LANDRYS BUCKETTE, MARY LOU AND HARRY ELDER

Class 63: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 12 AND UNDER (0 Entries)

Class 64: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 13 TO 18 (1 Entry)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by BROOKE GLOSSER

Class 65: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR MARE (0 Entries)

Class 66: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR MARE (0 Entries)

Class 67: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR MARE (2 Entries)
CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT RATHBUN
RESERVE: REDROCK SUNRISE SURPRISE, Shown by JENNA FERGUSON

Class 68: YOUTH SN WITH GELDING OR MARE (1 Entry)
CHAMPION: THREE BARS BOUND FOR TROUBLE, Shown by SHANE PATRICK

Class 69: LADIES' ROADSTER (1 Entry)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON

Class 70: ADULT SN WITH GELDING OR MARE (2 Entries)
CHAMPION: RIVERDANCES WIND IN THE WILLOW, MARGARET A PORTER
RESERVE: REDROCK C MAKIN A STATEMENT, CAMMIE VLOEDMAN

Class 71: 4 YR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (0 Entries)

Class 72: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR GELDING LEVEL 1 (2 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, Shown by ANGELA HOLMES
RESERVE: UTOPIAS AMERICAN BANNER, Shown by CHESA HENKEL

Class 73: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR GELDING LEVEL 2 (2 Entries)
CHAMPION: CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by TERESA WEATHERS
RESERVE: WF STEAL MY HEART, Shown by PAULA MATTHEWS

Class 74: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 1, 30" AND UNDER (0 Entries)

Class 75: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: NOSTALGIAS BLACKHAWK, Shown by SUSAN STUART
RESERVE: ROCKING M RCS BILLY THE KID, Shown by WILMA BOUSKA
3rd LR SEMINOLES STATE OF THE ART, Shown by SUSIE MINSHALL
4th UTOPIAS AMERICAN BANNER, Shown by CHESA HENKEL

Class 76: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 2, 30" AND UNDER (0 Entries)

Class 77: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (5 Entries)
CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, Shown by BEVERLY BURDETTE
RESERVE: SONOITA IRRESISTABLE INVADER, Shown by POLLY WEISBERG
3rd R BAR CS HES WELL RED, Shown by TERESA WEATHERS
4th JUB B COZ I BE JAMMIN, Shown by MARILYN MEYER
5th MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, Shown by JERRY HORN

Class 78: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR GELDING (1 Entry)
CHAMPION: FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by JACKEY PYBUS

Class 79: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR GELDING (4 Entries)
CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, Shown by KAILEY TOAL
RESERVE: CELTICFIELDSLADDS LORD OF THE DANCE, Shown by SIERRA MORRISON
3rd FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by HALEY PYBUS
4th SUPER STARS JALEPENA PEPPER, Shown by PAIGE ROBERTSON

Class 80: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR GELDING (1 Entry)
CHAMPION: LA VISTA MITTEY MATRIX, Shown by WHITNEY HAWKINS

Class 81: COUNTRY PLEASURE DRIVING - MARES (6 Entries)
CHAMPION: TIBBS ROSA ROYALE, SUSAN STUART
RESERVE: ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
3rd ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
4th MARS MONTROSE PIPERS UNFORGETTABLE, KAY MARSCHEL
5th BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN FERGUSON
6th LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, LISA LOEPPKE

Class 82: SPECIAL NEEDS PLEASURE DRIVING (0 Entries)

Class 83: GOLDEN SHOWMANSHIP (3 Entries)
CHAMPION: JANE WAGNER, Showing PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS
RESERVE: CAMILLE COLLE, Showing HIGH HOPES LANES RED THUNDER
3rd SUSIE MINSHALL, Showing LR SEMINOLES STATE OF THE ART

Class 84: AMATEUR SHOWMANSHIP (2 Entries)
CHAMPION: ANGELA HOLMES, Showing LITTLE KINGS DUKE DREAMER
RESERVE: SUSIE MINSHALL, Showing JSW MAGICS MR KINGSTON

Class 85: ADULT SHOWMANSHIP (4 Entries)
CHAMPION: ANGELA HOLMES, Showing LITTLE KINGS DUKE DREAMER
RESERVE: SUSIE MINSHALL, Showing JSW MAGICS MR KINGSTON
3rd CAMILLE COLLE, Showing HIGH HOPES LANES RED THUNDER
4th MARY JINKAWAY, Showing MLLJ CHAMPAGNE ON ICE

Class 86: ADULT SN SHOWMANSHIP (0 Entries)

Class 87: LADIES SINGLE PLEASURE DRIVING (5 Entries)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER
RESERVE: ALAMOS SIRS ECHO, TERESA WEATHERS
3rd SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
4th CLASSIC VIEWS SILVER ROWDY, MICHAEL OR MARY COLLINGS
5th CELEBRATIONS TENNESSEE VISION, RON CLOUGH

Class 88: GENTLEMENS COUNTRY PLEASURE DRIVING (9 Entries)
CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN FERGUSON
3rd TX TLC RISKY BUSINESS, RON OR ROSEMARY RUSSELL
4th TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, RON VAN DE GRIFT
5th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, R G OR CHRISTINE PADULA
6th ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
7th TIBBS ROSA ROYALE, SUSAN STUART
8th CVF CHEROKEE BRAVE, THRECIA RISNER
9th ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN

Class 89: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR STALLION LEVEL 1 (6 Entries)
CHAMPION: ERICAS SOCK IT TO ME, Shown by CHESA HENKEL
RESERVE: STARS FR REVVED UP, Shown by DEANN CHUMBLEY
3rd D & MJS PENNYS BUCK, Shown by MARJORIE JOHNSON
4th MLLJ CHAMPAGNE ON ICE, Shown by MARY JINKAWAY
5th HIGH HOPES LANES RED THUNDER, Shown by CAMILLE COLLE
6th RINGOS KNIGHT RYDER, Shown by GLEN RINGO

Class 90: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR STALLION LEVEL 2 (4 Entries)
CHAMPION: POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, Shown by PAT PROCTOR
RESERVE: GLEN OAKS STRICK IT RICH, Shown by PAULA MATTHEWS
3rd L & JS SWEET DREAMS JACK DANIELS, Shown by JOE NAVRAT
4th ASH CREEK IMPRESSIVE ROY AL, Shown by RON CLOUGH

Class 91: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 1, 30" AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE ZODIACS CISCO KID, Shown by NANCY WALTERS
RESERVE: REDROCK IN THE RED, Shown by CAMMIE VLOEDMAN
3rd BROOKHAVEN SECRETS RHEDD BUTLER, Shown by CHESA HENKEL
4th RINGOS CLASSY SCOTTY B, Shown by GLEN RINGO
5th MLLJ CHAMPAGNE ON ICE, Shown by MARY JINKAWAY
6th HIGH HOPES LANES RED THUNDER, Shown by CAMILLE COLLE

Class 92: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: RIVERDANCES SCOUTS BLACK TIE AFFAIR, Shown by MARGARET PORTER
RESERVE: ERICAS SOCK IT TO ME, Shown by CHESA HENKEL
3rd JSW MAGICS CROWN ROYAL 08, Shown by ANGELA HOLMES
4th D & MJS PENNYS BUCK, Shown by MARJORIE JOHNSON
5th STARS FR REVVED UP, Shown by DEANN CHUMBLEY


Top of Page


Day 3

Class 93: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 2, 30" AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS MONOGRAMMED IN GOLD, Shown by JOHN BENNETT
RESERVE: LUCKY FOUR SANTA FE SO IMPRESSIVE, Shown by WADE BURNS
3rd LM IDOLS SECRET REGALO, Shown by PAT PROCTOR
4th ALLIANCE ZODIACS CISCO KID, Shown by DON WALTERS
5th WF PATTONS SHENNANDOAH, Shown by PAULA MATTHEWS

Class 94: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (7 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR REBELCHASE REAL ROWDY, Shown by WADE BURNS
RESERVE: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, Shown by JAMES PAYNE
3rd ERL CUTTIN UP, Shown by SHAUNA GAUDINO
4th LIBERTYMERE LEGACYS SOVEREIGN, Shown by CHRISTINE PADULA
5th POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, Shown by PAT PROCTOR
6th L & JS ENCHANTED APACHE SPLASH, Shown by JOE NAVRAT
7th ASH CREEK IMPRESSIVE ROY AL, Shown by RON CLOUGH

Class 95: GENTLEMEN'S ROADSTER (2 Entries)
CHAMPION: TIBBS ROSA ROYALE, SUSAN STUART
RESERVE: TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, RON VAN DE GRIFT

Class 96: YOUTH OBSTACLE DRIVING 12 AND UNDER (2 Entries)
CHAMPION: NOSTALGIAS REBEL LUCK, Shown by HALEY PYBUS
RESERVE: LITTLE THICKET QUICKSILVER, Shown by HALEY PYBUS

Class 97: YOUTH OBSTACLE DRIVING 13 TO 18 (4 Entries)
CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT RATHBUN
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY KENNY, Shown by GARRETT RATHBUN
3rd WEE WOOLIES HOT PEPPER, Shown by JENNA FERGUSON
4th RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER

Class 98: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY KENNY, Shown by LARRY ELNIFF
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by LARRY ELNIFF
3rd QUICKSILVERS WINDSTAR, Shown by AL BULGAWICZ
4th SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON

Class 99: OPEN OBSTACLE DRIVING (6 Entries)
CHAMPION: LIL BIT O COUNTRY KENNY, LARRY OR SUE ELNIFF
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, LARRY OR SUE ELNIFF
3rd SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
4th QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ
5th RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
6th WEE WOOLIES HOT PEPPER, ROGER OR JENNA FERGUSON

Class 100: VERSATILITY (6 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
RESERVE: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES
3rd TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER
4th LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
5th LITTLE THICKET QUICKSILVER, JADE K. PYBUS
6th LR SEMINOLES STATE OF THE ART, BILL OR SUSIE MINSHALL

Class 101: YOUTH COSTUME (0 Entries)

Class 102: LADIES COUNTRY PLEASURE DRIVING (14 Entries)
CHAMPION: SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN FERGUSON
3rd TIBBS ROSA ROYALE, SUSAN STUART
4th MARS MONTROSE PIPERS UNFORGETTABLE, KAY MARSCHEL
5th ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
6th TX TLC RISKY BUSINESS, RON OR ROSEMARY RUSSELL
7th NOSTALGIAS REBEL LUCK, JADE K. PYBUS
8th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, R G OR CHRISTINE PADULA
9th OKLAHOMAS LUCKY STRIKE, M L & P JANE CLINE
10th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH

Class 103: GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE DRIVING (2 Entries)
CHAMPION: ALAMOS SIRS ECHO, TERESA WEATHERS
RESERVE: R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS

Class 104: YOUTH 7 AND UNDER WITH JUNIOR MARE (2 Entries)
CHAMPION: REFLECTIONS STAR TIME, Shown by R CHRISTIAN WHITE
RESERVE: THREE BARS BOUND FOR TROUBLE, Shown by SHANE PATRICK

Class 105: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR MARE (2 Entries)
CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, Shown by KAILEY TOAL
RESERVE: WINDEMERES BUCKEROO GLAMOUR GIRL, Shown by SAM HAYS

Class 106: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR MARE (1 Entry)
CHAMPION: LOST SPOKES TYMERS EXOTIC LACEY, Shown by WHITNEY HAWKINS

Class 107: THREE BY ONE OWNER (1 Entry)
CHAMPION: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES

Class 108: BEST MATCHED PAIR (2 Entries)
CHAMPION: ROCKING M DOUBLES BUCK N DANDY, TERESA FLINT WEATHERS
RESERVE: D & MJS LADY CHELSEA, MARJORIE JOHNSON

Class 109: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLION (3 Entries)
CHAMPION: VERMILYEA FARMS BOOMERANG, R G OR CHRISTINE PADULA
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY KENNY, LARRY OR SUE ELNIFF
3rd ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN

Class 110: SINGLE PLEASURE DRIVING STALLIONS (4 Entries)
CHAMPION: ALAMOS SIRS ECHO, TERESA WEATHERS
RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
3rd CLASSIC VIEWS SILVER ROWDY, MICHAEL OR MARY COLLINGS
4th CELEBRATIONS TENNESSEE VISION, RON CLOUGH

Class 111: COUNTRY PLEASURE DRIVING - GELDINGS (17 Entries)
CHAMPION: OLYMPIANS ET PREMIER, JOAN RICHARDS
RESERVE: RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
3rd SAMUELS LIL ROMEO, PAULA OR GLEN MATTHEWS
4th FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, JADE OR HALEY PYBUS
5th MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY G HORN OR ANNA B HORN
6th BRITT HELM SIMPLY SCOTTISH, DEANN OR KELSEY CHUMBLEY
7th BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES
8th TAMRONS LITTLE DREAM WOLF, RON VAN DE GRIFT
9th OKLAHOMAS LUCKY STRIKE, M L & P JANE CLINE
10th LA VISTA MITTEY MATRIX, WHITNEY OR LISA HAWKINS

Class 112: MULTIPLE HITCH -DRAFT PAIRS/TANDEM (0 Entries)

Class 113: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SINGLE PLEASURE DRIVING (1 Entry)
CHAMPION: WF STEAL MY HEART, Shown by PAULA MATTHEWS

Class 114: PRODUCE OF DAM (2 Entries)
CHAMPION: CROSS COUNTRY SECRET DREAMS, PAT PROCTOR
RESERVE: WEEOKIES LADY DACOMA, RITA JENKINS

Class 115: MULTIPLE HITCH-DRAFT THREE OR MORE (0 Entries)

Class 116: GET OF SIRE (0 Entries)

Class 117: WEANLING AND YEARLING GELDINGS (6 Entries)
CHAMPION: ML SUPERSTARS FLYIN HIGH, CRAIG & AMY ODEN
RESERVE: BUECHBUELS SILVERADOS DIPLOMAT, GABRIELE VOSER
3rd LUCKY FOUR BUCKDELUXE BUCKEXTREEM, WADE BURNS OR INGRID DOHLER
4th INDIAN PEAKS DUST IN THE WIND, JOHN OR JENNIFER BENNETT
5th VERMILYEA FARMS THIS ROWDY IS 4U2C, WILLIAM HUMPHRIES
6th 3F DADDYS LAID BACK JACK, RALPH & CHRIS FAULKNER

Class 118: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (4 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
RESERVE: VERMILYEA FARMS MISTER HOLLYWOOD, BILL HUMPHRIES
3rd LITTLE WASHITAS FRECKELS PLAYBOY, KARIN OR LOTHAR HESSLING
4th CADE APRIL SUNRISE SURPRISE, CAMILLE COLLE

Class 119: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 1 (3 Entries)
CHAMPION: ML SUPERSTARS FLYIN HIGH, Shown by AMY ODEN
RESERVE: JSW SENOR DEED, Shown by ANGELA HOLMES
3rd JSW MAGICS MR KINGSTON, Shown by SUSIE MINSHALL

Class 120: AMATEUR JUNIOR GELDINGS, LEVEL 2 (4 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE BUCKEXTREEM, Shown by WADE BURNS
RESERVE: INDIAN PEAKS DUST IN THE WIND, Shown by JOHN BENNETT
3rd ROCKING M DOUBLES BUCK N DANDY, Shown by TERESA WEATHERS
4th 3F DADDYS LAID BACK JACK, Shown by RALPH FAULKNER

Class 121: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR GELDING LEVEL 1 (0 Entries)

Class 122: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR GELDING LEVEL 2 (3 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS DUST IN THE WIND, Shown by JENNIFER BENNETT
RESERVE: ROCKING M DOUBLES BUCK N DANDY, Shown by TERESA WEATHERS
3rd 3F DADDYS LAID BACK JACK, Shown by RALPH FAULKNER

Class 123: COUNTRY PLEASURE DRIVING 32" AND UNDER (7 Entries)
CHAMPION: MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY G HORN OR ANNA B HORN
RESERVE: VERMILYEA FARMS BOOMERANG, R G OR CHRISTINE PADULA
3rd PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, JANE WAGNER
4th BRITT HELM SIMPLY SCOTTISH, DEANN OR KELSEY CHUMBLEY
5th ABRIAS SIGNATURE BUCKEROO, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
6th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, LISA OR WHITNEY HAWKINS
7th SUPER STARS JALEPENA PEPPER, JADE PYBUS OR PAT ROBERTSON

Class 124: COUNTRY PLEASURE DRIVING OVER 32" TO 34" (14 Entries)
CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES
RESERVE: SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS JACKIE O, GLEN FERGUSON
4th OLYMPIANS ET PREMIER, JOAN RICHARDS
5th TIBBS ROSA ROYALE, SUSAN STUART
6th ERL SO BE IT, DANIEL CRIDER
7th RSB WINNING TRADITION, BROOKE GLOSSER
8th TX TLC RISKY BUSINESS, RON OR ROSEMARY RUSSELL
9th FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, JADE OR HALEY PYBUS
10th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH

Class 125: 3 YR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (1 Entry)
CHAMPION: R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS

Class 126: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 1, 30" AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, Shown by ED SMALL
RESERVE: WEEOKIES COOL DUDES OASIS, Shown by TIFFANY JENKINS
3rd ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO
4th OKIE BLUE SKY TRIGGERS GOLD, Shown by SUSAN PETERSON
5th JONES MAJESTIC HARD2BHUMBLE, Shown by ERIN PETRILLI

Class 127: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 1, OVER 30" TO 34" (2 Entries)
CHAMPION: PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE WAGNER
RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON

Class 128: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, 30" AND UNDER (0 Entries)

Class 129: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30" TO 34" (5 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS BUCK BEETHOVEN, Shown by JOHN BENNETT
RESERVE: CELEBRATIONS TENNESSEE VISION, Shown by RON CLOUGH
3rd L & JS ENCHANTED DAKOTA SPIRIT, Shown by JOE NAVRAT
4th WEEOKIES COOL DUDES VALIANT, Shown by RITA JENKINS
5th VERMILYEA FARMS BOOMERANG, Shown by CHRISTINE PADULA

Class 130: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR STALLION LEVEL 1 (6 Entries)
CHAMPION: PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE WAGNER
RESERVE: SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, Shown by ED SMALL
3rd DIAMOND TREES MEGABUCKS MAXIMUM, Shown by DEANN CHUMBLEY
4th ROYAL M LITTLE BRITCHES, Shown by GLEN RINGO
5th RIVERDANCES WIND STORM, Shown by JEREMY CHUMBLEY
6th JONES MAJESTIC HARD2BHUMBLE, Shown by RANDY PETRILLI

Class 131: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED SENIOR STALLION LEVEL 2 (3 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS BUCK BEETHOVEN, Shown by JOHN BENNETT
RESERVE: L & JS ENCHANTED DAKOTA SPIRIT, Shown by JOE NAVRAT
3rd MEHE BUZZ N LUCY UGOTSUMSPLAININ2DO, Shown by HARRY ELDER

Class 132: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, 30" AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: STARS FR BREATHLESS, Shown by AMY ODEN
RESERVE: DEVEN CREEK PATENTED PRINCESS GWEN, Shown by CHESA HENKEL
3rd ROCKING M 3T EBONY N ICE, Shown by KASEY MENEFEE
4th REDROCK C MAKIN A STATEMENT, Shown by CAMMIE VLOEDMAN
5th WEEOKIES GOLDEN NUGGET, Shown by TIFFANY JENKINS
6th SMALL COUNTRY IMPERIAL ANGEL, Shown by ED SMALL

Class 133: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, OVER 30" TO 33" (4 Entries)
CHAMPION: RIVERDANCES WIND IN THE WILLOW, Shown by MARGARET PORTER
RESERVE: REFLECTIONS STAR TIME, Shown by STEPHANIE WHITE
3rd LOST SPOKES TYMERS EXOTIC LACEY, Shown by LISA HAWKINS
4th D & MJS GOLD BOYS SILVER GIRL, Shown by MARJORIE JOHNSON

Class 134: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 2, 30" AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR REBELCHASE OUTA THE BLUE, Shown by WADE BURNS
RESERVE: THREE BARS BOUND FOR TROUBLE, Shown by SUZE PATRICK
3rd POCO DE ORO MEMOIRS MONTEREY BAY, Shown by PAT PROCTOR
4th L&JS DREAMING OF DIAMONDS & ROSES, Shown by JOE NAVRAT
5th MLLJ ROBIN HOODS IRISH MYST, Shown by M L CLINE
6th WORLD OF MINIATURES RED HOT HOTTIE, Shown by MARILYN MEYER

Class 135: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, Shown by BEVERLY BURDETTE
RESERVE: LUCKY FOUR SUCHABUCK STEAL THE SHOW, Shown by WADE BURNS
3rd ALLIANCE SWEET DREAMS, Shown by POLLY WEISBERG
4th WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, Shown by MARILYN MEYER
5th ASH CREEK DANCE N QUEEN, Shown by RON CLOUGH

Class 136: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR MARE LEVEL 1 (3 Entries)
CHAMPION: DEVEN CREEK PATENTED PRINCESS GWEN, Shown by CHESA HENKEL
RESERVE: RIVERDANCES WIND IN THE WILLOW, Shown by MARGARET PORTER
3rd D & MJS GOLD BOYS SILVER GIRL, Shown by MARJORIE JOHNSON

Top of Page


Day 4

Class 137: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED JUNIOR MARE LEVEL 2 (9 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, Shown by JOHN BENNETT
RESERVE: ME HE SUPERS BUCK N GOLD DIGGER, Shown by MARY LOU ELDER
3rd ALAMOS BUCKEROOS PARTYN GOLDEN MISS, Shown by MARILYN MEYER
4th GLEN OAKS MAGESTIC PRINCESS, Shown by PAULA MATTHEWS
5th MEHE SUPERS BUCK N BLING BLING, Shown by HARRY ELDER
6th POCO DE ORO MEMOIRS MONTEREY BAY, Shown by PAT PROCTOR
7th L&JS DREAMING OF EMERALDS & LACE, Shown by JOE NAVRAT
8th ASH CREEK DANCE N QUEEN, Shown by RON CLOUGH
9th MLLJ ROBIN HOODS IRISH MYST, Shown by M L CLINE

Class 138: GRAND CHAMPION & RESERVE ROADSTER HORSES
GRAND CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
RESERVE CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER

Class 139: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR GELDINGS
GRAND CHAMPION: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
RESERVE CHAMPION: ML SUPERSTARS FLYIN HIGH, CRAIG & AMY ODEN

Class 140: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR MARES
GRAND CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, DON OR BEVERLY BURDETTE
RESERVE CHAMPION: INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, JOHN OR JENNIFER BENNETT

Class 141: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR GELDINGS
GRAND CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE BUCKEXTREEM, WADE BURNS OR INGRID DOHLER
RESERVE CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, DON OR BEVERLY BURDETTE

Class 142: GRAND CHAMPION & RESERVE AMATEUR STALLIONS
GRAND CHAMPION: LUCKY FOUR REBELCHASE REAL ROWDY, WADE BURNS OR JON WOODRING
RESERVE CHAMPION: LM IDOLS MONOGRAMMED IN GOLD, JOHN OR JENNIFER BENNETT

Class 143: LIBERTY (27 Entries)
CHAMPION: LIBERTYMERE CRUSADERS CHARISMA, CHRISTINE PADULA
RESERVE: VERMILYEA FARMS BOOMERANG, R G OR CHRISTINE PADULA
3rd LA VISTA MITTEY MATRIX, WHITNEY OR LISA HAWKINS
4th GROSSHILL EK BOOGERMANS LADY LOVE, SUZANNE SOOTER
5th LIBERTYMERE LEGACYS SOVEREIGN, CHRISTINE PADULA
6th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
7th RIVERDANCES WIND IN THE WILLOW, MARGARET A PORTER
8th UTOPIAS AMERICAN BANNER, CHESA HENKEL
9th WEEOKIES COOL DUDES VALIANT, RITA JENKINS
10th CELEBRATIONS TENNESSEE VISION, RON CLOUGH

Class 144: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (1 Entry)
CHAMPION: CLASSIC VIEWS SILVER ROWDY, Shown by MARY COLLINGS

Class 145: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (2 Entries)
CHAMPION: ALAMOS SIRS ECHO, Shown by TERESA WEATHERS
RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA NELSON

Class 146: TOUCH OF CLASS (0 Entries)

Class 147: 4 YR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (3 Entries)
CHAMPION: MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY G HORN OR ANNA B HORN
RESERVE: TX TLC RISKY BUSINESS, RON OR ROSEMARY RUSSELL
3rd LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, LISA LOEPPKE

Class 148: YEARLING STALLIONS 28" AND UNDER (4 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE DUSTY DEVIL, ANDREAS HOFMANN
RESERVE: REFLECTIONS BEYOND STARDOM, JULIE ANN GOOD
3rd REDROCK IN THE RED, BECKY SCHULZ
4th VERMILYEA FARMS HONEYS ETERNETY, WILLIAM HUMPHRIES

Class 149: YEARLING STALLIONS OVER 28" TO 30" (10 Entries)
CHAMPION: MARYSTOWN ECHOS AFFIRMED, PETE OR LISA GOETTL
RESERVE: PECAN GROVE CUSTOMIZED CRUISER, PEGGY LLOYD OR DENNY MOUNCE
3rd LUCKY FOUR SANTA FE SO IMPRESSIVE, WADE BURNS OR JON WOODRING
4th LM IDOLS MONOGRAMMED IN GOLD, JOHN OR JENNIFER BENNETT
5th MCC WEAVERS BENNY, FELIX OR JOYCE COVINGTON
6th ALLIANCE ZODIACS CISCO KID, DON OR NANCY WALTERS
7th WF PATTONS SHENNANDOAH, GLEN OR PAULA MATTHEWS
8th BROOKHAVEN SECRETS RHEDD BUTLER, CHESA HENKEL
9th MLLJ CHAMPAGNE ON ICE, MARY OR BILL JINKAWAY
10th DARKSTARS MYSTICAL KNIGHT, RON KURTZ

Class 150: YEARLING STALLIONS OVER 30" TO 32" (9 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS SOPHIES TROPHY HAWK, CHARLENE EISENMENGER
RESERVE: LUCKY FOUR REBELCHASE REAL ROWDY, WADE BURNS OR JON WOODRING
3rd MARYSTOWN MCDREAMY, PETE OR LISA GOETTL
4th ERL CUTTIN UP, SHAUNA GAUDINO
5th MCC BOOMERS JOEY, FELIX OR JOYCE COVINGTON
6th LIBERTYMERE LEGACYS SOVEREIGN, CHRISTINE PADULA
7th ROCKING M 3T ROCK N REBELS REVENGE, JAMES MENEFEE
8th ALLIANCE UNFORGETTABLE JOURNEY, RONALD CLOUGH
9th HIGH HOPES LANES RED THUNDER, CAMILLE OR DENNIS COLLE

Class 151: GROUP COSTUME (0 Entries)

Class 152: WEANLING STALLIONS 26" AND UNDER (0 Entries)

Class 153: WEANLING STALLIONS OVER 26" TO 30" (4 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR REBELCHASE AFTER DARK, WADE BURNS OR JON WOODRING
RESERVE: MEHE SUPER DUPER RECHARGED, MARY LOU OR HARRY ELDER
3rd WILLOW ROCK FIESTA ZIPPITY DO DAH, KELLI GLOVER
4th RINGOS KNIGHT RYDER, GLEN RINGO

Class 154: TWO-YEAR-OLD STALLIONS 29" AND UNDER (4 Entries)
CHAMPION: FIREWATERS CALISTO OF OLYMPUS, WARREN & BRENDA SELLWOOD
RESERVE: LM IDOLS SECRET REGALO, PAT PROCTOR
3rd VERMILYEA FARMS ATLANTIS, BILL HUMPHRIES
4th KV SUNNYS RED RANGER, TIM OR TERI DEHART

Class 155: TWO-YEAR-OLD STALLIONS OVER 29" TO 31" (5 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE BODACIOUS BEY, JOY YOUNG
RESERVE: ALAMOS POES STAR, JANE MACON
3rd L & JS SWEET DREAMS JACK DANIELS, LISA R OR DANIEL J NAVRAT
4th D & MJS PENNYS BUCK, MARJORIE JOHNSON
5th DARKSTARS IMAGE OF ATTRACTION, RON KURTZ

Class 156: TWO-YEAR-OLD STALLIONS OVER 31" TO 33" (5 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC OR JAMES PAYNE
RESERVE: RIVERDANCES SCOUTS BLACK TIE AFFAIR, MARGARET PORTER
3rd WOODED ACRES ENGAGING CREATION, NONA PORTER
4th L & JS ENCHANTED APACHE SPLASH, LISA R OR DANIEL J NAVRAT
5th CROSS COUNTRY MR TAMBOURINE MAN, BILL & SHALLY TRAUTWEIN

Class 157: SINGLE PLEASURE DRIVING MARES (0 Entries)

Class 158: SINGLE PLEASURE DRIVING GELDINGS (2 Entries)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER
RESERVE: R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS

Class 159: SENIOR STALLIONS 28" AND UNDER (1 Entry)
CHAMPION: VERMILYEA FARMS MISTER RAZZMATAZZ, WILLIAM HUMPHRIES

Class 160: SENIOR STALLIONS OVER 28" TO 30" (9 Entries)
CHAMPION: ROCKING M 3T DAZZLING DARK DESIGN, VICKIE ROBERSON
RESERVE: WEEOKIES COOL DUDES OASIS, RITA K JENKINS
3rd OKIE BLUE SKY TRIGGERS GOLD, SUSAN PETERSON
4th GOOSE CREEK FARMS NEWS FLASH, KAY OR PAUL GOESSLING
5th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, ED SMALL
6th MYSTIC MOON REBELS LIGHTNING, N MITTEN OR B ARMSTRONG OR K NEWMAN
7th ROYAL M LITTLE BRITCHES, GLEN RINGO
8th TIBBS HEZA FOXY DREAM, RICHARD OR NANCY OLSON
9th JONES MAJESTIC HARD2BHUMBLE, ERIN PETRILLI

Class 161: SENIOR STALLIONS OVER 30" TO 32" (6 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS BUCK BEETHOVEN, JOHN OR JENNIFER BENNETT
RESERVE: WF LUCK OF THE BUCK, DIANE LANT
3rd WEEOKIES COOL DUDES VALIANT, RITA JENKINS
4th LONGMANS SHADOW SPENCER, ADAM OR JODY LONGMAN
5th L & JS ENCHANTED DAKOTA SPIRIT, LISA R OR DANIEL J NAVRAT
6th BLUE ICE MTP GUNS N ROSES, ADAM OR JODY LONGMAN

Class 162: SENIOR STALLIONS OVER 32" TO 34" (4 Entries)
CHAMPION: BLUE RIBBON BODACIOUS MR MILES, VALERIE A. ESCALERA
RESERVE: VERMILYEAS SHOW ME THE HONEY, WILLIAM HUMPHRIES
3rd SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S NELSON
4th LITTLE KINGS BT LOOK AT ME, DIANA ALLEN & RICHARD & JANICE MATTINGLY

Class 163: SOLID COLOR STALLIONS AND GELDINGS (14 Entries)
CHAMPION: ML SUPERSTARS FLYIN HIGH, CRAIG & AMY ODEN
RESERVE: POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, PAT PROCTOR
3rd ALLIANCE ZODIACS CISCO KID, DON OR NANCY WALTERS
4th MLM HOLY SMOKE I WAZA BAD BOY, JERRY G HORN OR ANNA B HORN
5th NOSTALGIAS BLACKHAWK, SUSAN STUART OR MARVIN LAZAR
6th LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
7th MYSTIC MOON VELVETS HOUDINI, N MITTEN OR B ARMSTRONG
8th RINGOS CLASSY SCOTTY B, GLEN RINGO
9th LITTLE KINGS BT LOOK AT ME, DIANA ALLEN & RICHARD & JANICE MATTINGLY
10th GLEN OAKS STRICK IT RICH, PAULA OR GLEN MATTHEWS

Class 164: MULTI-COLOR STALLIONS AND GELDINGS (12 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE DUSTY DEVIL, ANDREAS HOFMANN
RESERVE: WEEOKIES COOL DUDES OASIS, RITA K JENKINS
3rd KV SUNNYS RED RANGER, TIM OR TERI DEHART
4th REDROCK IN THE RED, BECKY SCHULZ
5th INDIAN CREEKS CHIPS AHOY, FRANCES NIGH
6th JSW MAGICS CROWN ROYAL 08, ANGELA HOLMES
7th REFLECTIONS BEYOND STARDOM, JULIE ANN GOOD
8th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, ED SMALL
9th MYSTIC MOON REBELS LIGHTNING, N MITTEN OR B ARMSTRONG OR K NEWMAN
10th CROSS COUNTRY MR TAMBOURINE MAN, BILL & SHALLY TRAUTWEIN

Class 165: ANTIQUE VEHICLE DRIVING (0 Entries)

Class 166: SINGLE FINE HARNESS VICEROY (0 Entries)

Class 167: AMATEUR OWNED TRAINED AND EXHIBITED COUNTRY PLEASURE DRIVING (7 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, Shown by ANGELA HOLMES
RESERVE: LIL BIT O COUNTRY KENNY, Shown by SUE A. ELNIFF
3rd SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS
4th MEHE BUZZ N LUCY UGOTSUMSPLAININ2DO, Shown by HARRY ELDER
5th PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, Shown by JANE WAGNER
6th PULLIAMS COLOR ME GRANDE, Shown by DENNIS COLLE
7th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by SUE ELNIFF

Class 168: GRAND CHAMPION & RESERVE SENIOR STALLIONS
GRAND CHAMPION: BLUE RIBBON BODACIOUS MR MILES, VALERIE A. ESCALERA
RESERVE CHAMPION: VERMILYEA FARMS MISTER RAZZMATAZZ, WILLIAM HUMPHRIES

Class 169: GRAND CHAMPION & RESERVE JUNIOR STALLIONS
GRAND CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC OR JAMES PAYNE
RESERVE CHAMPION: LUCKY FOUR REBELCHASE AFTER DARK, WADE BURNS OR JON WOODRING

Class 170: GRAND CHAMPION & RESERVE COUNTRY PLEASURE DRIVING HORSES
GRAND CHAMPION: BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, CHARLES HODGES
RESERVE CHAMPION: SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS

Class 171: GRAND CHAMPION & RESERVE SINGLE PLEASURE DRIVING HORSES
GRAND CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, BROOKE GLOSSER
RESERVE CHAMPION: R BAR CS HES WELL RED, TERESA WEATHERS


Top of Page

Return to championship page