Return to World Show Page

 

American Miniature Horse Association
World Championship Show
September 26 - October 2, 2010
Will Rogers Memorial Center
Fort Worth, Texas

Results of

September 26, 2010
(Classes 36-45)
September 27, 2010
(Classes 46-71)
September 28, 2010
(Classes 72-95 , F1)
September 29, 2010
(Classes 96-110, F2-F17)
September 30, 2010
(Classes 111-134, F18)
October 1, 2010
(Classes 135-158)
October 2, 2010
(Classes F19-F20, 159-185)

 

Day 1

Classes 26-45

Class 36: AOTE EXHIBITING JUNIOR MARE LEVEL 1 (10 Entries)
CHAMPION: GANDER HILL CLASSY LOOK N LADY, JAMES W LEFLER OR MARY S LEFLER, GANDER HILL FARM
RESERVE: HOPKINS SPOT AT THE TOP, BRAD & DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATURE
3rd HA DANNY BOYS CLASSICAL ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
4th OASIS XS VELVETS SPECIAL SURPRISE, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
5th RAVENWOOD ARISTOCRAT ONLY THE BEST, SANDRA REVARD
6th AZARIAHS TIGER LILY, JULIE ANN GOOD
7th WPS SIDS CALIFORNIA GIRL, DANIELLE DUPUIS OR DAVID COONEY
8th LAZY N DOMINO EFFECT, DARL OR FRANCES NIGH
9th AALIN CALLIN AMIRA PHALYNA, JENNYE CAHOON- SHEARER OR LARRY SHEARER, AALIN RAN
10th 3C INCOGNITOS EASTER LILY, STEPHANIE WHITE OR CYNTHIA CURTIS

Class 37: AOTE EXHIBITING JUNIOR MARE LEVEL 2 (13 Entries)
CHAMPION: SRF PERFECTION, ROGER T. SLOBODY
RESERVE: SCOTT CREEK LYRIC DOT COM, JOANNE G ROSS OR LARRY ROSS, /LIVING TRUST
3rd HA DANNY BOYS CLASSICAL ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
4th LR KEEP IT ROLLING, KRIS VEGTER OR TONI JONES
5th FLYIN HEARTS CHAMPAGNE AND ROSES, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
6th CRYSTAL RIDGE CAROUSEL 24 KARAT, TOM OR LORRAINE OCONNELL, CRYSTAL RIDGE FARMS
7th FLYING A BUBBAS REDE TO GO, KENNETH ATKINSON OR DONNA ATKINSON, FLYING A MINIA
8th ME HE SUPERS BUCK N GOLD DIGGER, HARRY ELDER OR MARY LOU ELDER, ME-HE MINIATURES
9th HI STEPPIN RAINBOWS FLAMIN FLIRT, J. D. ROBERTSON OR KATHLEEN ROBERTSON, BAG PIPE FL
10th IONA FARMS WINE COOLER, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR

Class 38: AMATEUR CLASSIC PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (22 Entries)
CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by ROBERTA BENJAMIN
RESERVE: LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, Shown by THOMAS T. THOMPSON
3rd WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by ROBERT E. KANE
4th ERL SO BE IT, Shown by DANIEL CRIDER
5th LITTLE R DREAM PLAYER, Shown by DONITA RASMUSSEN
6th MTM BLACK MAGIC MOJO, Shown by LAURA BODENHEIMER-BEC
7th COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by MARK MYERS
8th MRMS CHIVAS REGAL, Shown by KATHY COURTNEY
9th FF FFEDERAL MARSHAL, Shown by REBECCA J. KELLEY
10th REDROCK LOTS O SPOTS, Shown by JANE WAGNER

Class 39: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, 30 AND UNDER (13 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD RAINBOWS REFLECTION, Shown by MATTHEW DROWN
RESERVE: MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, Shown by SHARYN MELLINGER
3rd VALLEJO ZENYATTA, Shown by JUAN J. VALLEJO
4th ALLIANCE JUST ONE KISS, Shown by MARION MASCHKE
5th SONOITA INVADERS COVER GIRL, Shown by KRISTA SPENCER
6th HUMHILLS MISS B HAVEN, Shown by DARIN DONER
7th CENTURY FARM PASSIONS ARIANNAH, Shown by ALISON JOHNSON
8th HOPKINS SPOT AT THE TOP, Shown by DEBRA HOPKINS
9th STARS GEISHA, Shown by CYNDI EGBERT
10th REECES UNDISPUTED VANITY, Shown by JAMIE CAMILLE KEELER

Class 40: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 1, OVER 30 TO 33 (22 Entries)
CHAMPION: MERCEDES SIRTAINLY FINE, Shown by MARTY FUCHS
RESERVE: ZARZUELAS SABROSA, Shown by JULIE ELDRIDGE
3rd ALLIANCE MAJESTIC LONE STAR LADY, Shown by DEBRA JONES
4th GANDER HILL CLASSY LOOK N LADY, Shown by AUBREY OVERCASH
5th OLYMPIAN LATE KNIGHT AUDITION, Shown by THELMA MASSEY
6th TAYLOR MADES DIVA DESTINY, Shown by KIM TAYLOR
7th JSW MAGICS LOVE AFFAIR, Shown by KRISTA SPENCER
8th PECAN GROVE BLACK VELVET STOCKINGS, Shown by JAMIE CAMILLE KEELER
9th RAVENWOOD JAMAICA ME REMEMBER, Shown by JANET L. LEWIS
10th FREEDOM HILL FARMS SPIRITED LASS, Shown by GAYLON L HAMMETT

Class 41: AOTE SINGLE PLEASURE DRIVING (5 Entries)
CHAMPION: SRF REVELETTE, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: WF STEAL MY HEART, GLEN OR PAULA MATTHEWS
3rd JF GIZMOS VICTORY, MARIE A. POWELL
4th ASTARTES SECRET PASSION, SUSAN M BROOKS
5th WF PATTONS STEEL ENCORE, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH

Class 42: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 2, 30 AND UNDER (16 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK COM POSA, Shown by JOANNE G. ROSS
RESERVE: FIRST KNIGHTS HOT CHILD IN THE CITY, Shown by K. C. PAPPAS
3rd SONOITA INVADERS COVER GIRL, Shown by JONATHAN S. WHITT
4th FLYIN HEARTS CHAMPAGNE AND ROSES, Shown by STEPHANI PAPPAS
5th LR KEEP IT ROLLING, Shown by KRIS VEGTER
6th STAR VALLEYS PRETTY AS YOU PLEASE, Shown by JOHN C. BENNETT
7th SONOITA INVADERS CATCH A FIRE, Shown by LORI BARILE NAVEH
8th PHR LOUISE VUITTON FOR MB, Shown by AIMEE J WHEATER
9th RANGER CREEK RODEOS RHINESTONE, Shown by MARK WILSON
10th LM IDOLS TEENSY CITRINE, Shown by DARLA BROOKS

Class 43: AMATEUR JUNIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30 TO 33 (22 Entries)
CHAMPION: JSW REDIS GHOST ORCHID, Shown by JONATHAN S. WHITT
RESERVE: GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, Shown by ALINA MATTISON
3rd LM IDOLS CELEBRITY HAWK, Shown by AIMEE J WHEATER
4th SCOTT CREEK LYRIC DOT COM, Shown by JOANNE G. ROSS
5th MERCEDES SIRREAL DREAM, Shown by KRYSTLE JENSEN
6th EKN BOOGIES FLASH DANCER, Shown by ABBY CONDER
7th ZARZUELAS SABROSA, Shown by KELSIE A SHERMAN
8th LM IDOLS SYRIAH HAWK, Shown by CHARLENE EISENMENGER
9th SONOITA INVADERS TENDER TOUCH, Shown by LORI BARILE NAVEH
10th LUCKY FOUR REBELCHASE MY O MY, Shown by CATHY FATIGATI

Class 44: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (29 Entries)
CHAMPION: CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, Shown by KARRIE LYNN HOKE
RESERVE: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, Shown by SUZANNE ROGERS
3rd OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by DAVID E. MILLER
4th DD TOO HOTS SILK TREASURE, Shown by KELLY ANN CAMPBELL
5th SAMI NIT WIT BANANA BIT, Shown by CHARLIE BRUNDON
6th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, Shown by LINDA DAWN THOMPSON
7th JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, Shown by KERRI GRIGGS
8th JSW ZORROS COOL COMMANDER, Shown by SHERRY H. CROWE
9th MTC NOTORIOUS BUCKEROO, Shown by YVONNE B. CLARK
10th MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, Shown by GLEN FERGUSON

Class 45: GRAND CHAMPION AMATEUR JUNIOR MARE
WORLD GRAND CHAMPION: JSW REDIS GHOST ORCHID, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM, Shown by JONATHAN S. WHITT
WORLD RESERVE CHAMPION: MERCEDES SIRTAINLY FINE, IAN G. FUCHS, Shown by MARTY FUCHS


 


Day 2
Top of Page

Classes 46-71

Class 46: AMATEUR SHOWMANSHIP (21 Entries)
CHAMPION: BREANNE LOESCH, Showing HARLANS ROCIO
RESERVE: CAYLA SCHAEFFER, Showing DAYSPRING FIRST LIGHT
3rd AIMEE J WHEATER, Showing PHR PHANTOM INSIGNIA
4th ALLYSON WAITES, Showing OASIS COLLECTIONS KEYNOTE
5th MARIE A. POWELL, Showing CANDYLANDS R FAVORITE SECRET
6th FRANKLIN WILSON, Showing CIRCLE H THE MASTER PIECE
7th MATTHEW DROWN, Showing MICKEYS MAGIC CRUZER
8th MARY WILSON, Showing QUAIL CREEK KISS THIS
9th MICHELLE STEVENS, Showing LITTLE KINGS TABASCO BRAT
10th ANDREA PETERSEN RYAN, Showing TOP TENS BROADWAY PREMIERE

Class 47: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (11 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA S. NELSON
RESERVE: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, Shown by LISA LUQUE
3rd WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, Shown by DAVID SANDENO
4th TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by COLLEEN E. KENNEDY
5th HCM X CALIBERS SOFT TOUCH, Shown by MARILYN C. HOFFMAN
6th SILVER MEADOWS WHIZIN AROUND, Shown by JONATHAN S. WHITT
7th INVESTMENT FARMS AMERICAN TALENT, Shown by CINDY J. MCPIKE
8th JF GIZMOS VICTORY, Shown by MARIE A. POWELL
9th QUINTESSA RADIANTE CARUSO, Shown by KIMBERLY SWEATT
10th ASTARTES SECRET PASSION, Shown by SUSAN M BROOKS

Class 48: AOTE EXHIBITING SENIOR MARE LEVEL 1 (7 Entries)
CHAMPION: R BAR CS CHINA DOLL, CONNIE OR TARA GOFF
RESERVE: H A MUSIC MANS ROCK N ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
3rd QUAIL CREEK WILLA, DAVID H PORTERFIELD OR DARLENE T BRIDGES
4th DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
5th WRS FIRST LADY, WILLIAM SHEPHERD & REBECCA SHEPHERD
6th ACES SIENNA, ACEY OR BONNIE HAROLDSON
7th LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, LISA M. LOEPPKE

Class 49: AOTE EXHIBITING SENIOR MARE LEVEL 2 (14 Entries)
CHAMPION: DE CHEVALS WINDSONG OF THE NIGHT, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: FIRST KNIGHTS LADY OF LIGHT, KRIS VEGTER OR TONI JONES
3rd ROCKYTOPJUSBCOZ SHE MAKES HIM SMILE, KRYSTLE JENSEN
4th INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
5th TOO HOTS KISS N TELL, LORI BARILE
6th WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, ERIC & MARILYN MEYER, WORLD OF MINIATURES
7th H A MUSIC MANS ROCK N ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
8th CRYSTAL RIDGE EKS DIVA OF FAME, TOM & LORRAINE OCONNELL, CRYSTAL RIDGE FARMS
9th CONDERS PREMIER FEATURE, ABBY CONDER
10th IONA FARMS MAKE A WISH, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR

Class 50: AMATEUR CLASSIC PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (12 Entries)
CHAMPION: SAMIS VEGAS KNIGHT, Shown by PATRICK MCGINNIS
RESERVE: THOUSAND OAKS YASHICAS MONET, Shown by VAL SHINGLEDECKER
3rd DESERT GOLDS ROYAL FLUSH, Shown by MICHELLE STEVENS
4th ROCKING M DOUBLES BUCK N DANDY, Shown by TERESA FLINT WEATHERS
5th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CHRISTOPHER BLANTON
6th LITTLE KINGS DUKE DREAMER, Shown by ANGELA HOLMES
7th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO
8th CANDYLANDS R FAVORITE SECRET, Shown by MARIE A. POWELL
9th OASIS FIRST LIGHT, Shown by ALLYSON WAITES
10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CINDY J. MCPIKE

Class 51: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1, 30 AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, Shown by KRISTA SPENCER
RESERVE: SRF CLASSY LADY, Shown by MATTHEW DROWN
3rd SUNWOOD HOLLYWOOD FLING, Shown by JANET L. LEWIS
4th NIRVANAS VALLEY GIRL, Shown by LAURA L. HAYNER
5th FOUR J GABBRIELLA, Shown by NITA JOHNSON
6th BAR B WISH UPON A STAR, Shown by JAMES WOODS

Class 52: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 1, OVER 30 TO 34 (9 Entries)
CHAMPION: BIGLEAPS EAGLE SCOUTS HONOR, Shown by JANICE L. KIELER
RESERVE: M G BATGIRL, Shown by KRISTA SPENCER
3rd R BAR CS CHINA DOLL, Shown by CONNIE GOFF
4th REKOS MISS SNIPS, Shown by MEGAN L. CHAPMAN
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CINDY J. MCPIKE
6th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, Shown by ROBERTA BENJAMIN
7th FALLEN ASH FARMS PRETTY GRAND, Shown by MATTHEW DROWN
8th MILLWOOD PRINCES LIL BIT FANCI, Shown by NICKI L. DOWDLE
9th LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, Shown by LISA M. LOEPPKE

Class 53: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 2, 30 AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: JSW DESTINYS HEART OF DIXIE, Shown by JONATHAN S. WHITT
RESERVE: DE CHEVALS WINDSONG OF THE NIGHT, Shown by KRISTINA SLOBODY
3rd LM IDOLS SABRINA HAWK, Shown by CHARLENE EISENMENGER
4th NIRVANAS VALLEY GIRL, Shown by ABBY CONDER
5th REECES ORION DREAMCATCHER, Shown by BECKY L. ARMSTRONG

Class 54: AMATEUR SENIOR MARE, LEVEL 2, OVER 30 TO 34 (15 Entries)
CHAMPION: ROCKYTOPJUSBCOZ SHE MAKES HIM SMILE, Shown by KRYSTLE JENSEN
RESERVE: AVANTES CELTIC MELODY, Shown by AIMEE J WHEATER
3rd JSW MAGICS SOPHISTICATED LADY, Shown by JONATHAN S. WHITT
4th FIRST KNIGHTS LADY OF LIGHT, Shown by KRIS VEGTER
5th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA M. DREEWES
6th ALBIONS KID NEXT DOOR, Shown by KELLY ANN CAMPBELL
7th TOO HOTS KISS N TELL, Shown by LORI BARILE NAVEH
8th WORLD OF MINIATURES FLASH DANCER, Shown by MARILYN MEYER
9th IONA FARMS WISH LIST, Shown by GORDON HARRIS
10th CRYSTAL RIDGE EKS DIVA OF FAME, Shown by LORRAINE OCONNELL

Class 55: AOTE ROADSTER (14 Entries)
CHAMPION: RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
3rd WF STEAL MY HEART, GLEN OR PAULA MATTHEWS
4th SRF REVELETTE, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
5th SWEETWATERS JOCKERS WILD, BRAD OR KAREN STEVENS
6th J T R SPOTTED EAGLE, BOB BRANCH & BETTY BRANCH, CIRCLE B MINIATURES
7th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, BRENDA INCHES
8th QUAIL CREEK WILLA, DAVID H PORTERFIELD OR DARLENE T BRIDGES
9th IONA FARMS MAKE A WISH, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR
10th ASTARTES SECRETS ELEGANT ATTITUDE, BRAD OR KAREN STEVENS

Class 56: SPECIAL NEEDS PLEASURE DRIVING (5 Entries)
CHAMPION: CENTURY FARMS OUTRAGEOUS, TRACI A SCHLICK
RESERVE: HHF WALKIN ON THE WILD SIDE, SUZI OR SHANE PATRICK
3rd LUTES APACHE BOW, JOHN MORRIS, JR & JOHN MORRIS
4th ROCKING M DOCS SUNDANCE KID, BOB ROBERSON OR TERESA WEATHERS
5th RIVERDANCES ROYAL SECRET, BARBARA NELSON & ERIENNE NELSON

Class 57: AOTE EXHIBITING JUNIOR STALLION LEVEL 1 (10 Entries)
CHAMPION: FIRST KNIGHTS IN THE MOMENT, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
RESERVE: OASIS XS VELVETS SPECIAL EDITION, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
3rd PECAN GROVE CUSTOMIZED BOLT, ELIZABETH ELLIS & JERRY ELLIS, & DENNY MOUNCE & PE
4th RCW SMALL N MIGHTY, RAMONA HOLT
5th LITTLE KINGS DREAM GUAPO, CATHERINE GLOVER
6th DREAMCHASERS MOON RIVER DANCER, JOAN RAINES- PHILLIPS
7th PRESTIGE PETITES TRYING2BHUMBLE, ERIN DUFFY PETRILLI
8th THOUSAND OAKS DESTINYS RAINMAKER, SUSIE OR BILL MINSHALL
9th STARS FR REVVED UP, MICHAEL CHUMBLEY OR DEANN CHUMBLEY, OR JEREMY CHUM
10th EL DIAMOND K JETSTREAM ROYAL, EDMUND KUNZ JR & LORA LANELL KUNZ

Class 58: AOTE EXHIBITING JUNIOR STALLION LEVEL 2 (17 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS MB MAGNETISM, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
RESERVE: SRF GLADIATOR, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
3rd FIRST KNIGHT STRIDERS SOLID GOLD, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
4th RAVENWOOD ARISTOCRAT OHH BEHAVE, KRIS VEGTER OR TONI JONES
5th NOSTALGIAS THE PRICE IS RIGHT, THOMAS ROBERTS OR EARLEEN ROBERTS, NOSTALGIA FARM
6th CRYSTAL RIDGE MARQUIS ADONIS, TOM OR LORRAINE OCONNELL, CRYSTAL RIDGE FARMS
7th IONA FARMS SAME DIFFERENCE, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR
8th SCOTT CREEK MONARCH BELLA FIGURA, JOANNE G. ROSS, SCOTT CREEK FARM
9th ME HE SUPER DUPER RECHARGED, HARRY ELDER OR MARY LOU ELDER, ME-HE MINIATURES
10th WF BUCKS UNFORGETABLE, GLEN & PAULA MATTHEWS

Class 59: AMATEUR SINGLE PLEASURE DRIVING LEVEL 1 (10 Entries)
CHAMPION: SIR WINSABUCK, Shown by SUZANNE ROGERS
RESERVE: COLOURTIMES DON JUAN, Shown by LINDSEY GIBSON
3rd A STABLE BUSINESS BUCK PRIVATE, Shown by MARY COLLINGS
4th WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, Shown by DAVID E. MILLER
5th SAMIS QUIZ KID, Shown by KATHY COURTNEY
6th SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by JAN C. GIBSON
7th CENTURY FARMS MAZARATTI, Shown by PAUL HYDE
8th TEN LS REDI OR NOT, Shown by VICTORIA LEE
9th SAMIS MR BANANA CHIP, Shown by CHARLIE BRUNDON
10th QC DUN RIGHT, Shown by SYLVIA NUTT

Class 60: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 1, 30 AND UNDER (16 Entries)
CHAMPION: ARAGONS STRAIT FROM TEXAS, Shown by MARTY FUCHS
RESERVE: AALIN AWESOME LEGACY OF LOVE, Shown by AUBREY OVERCASH
3rd HOPKINS MAGIC MYSTIQUE, Shown by DEBRA HOPKINS
4th JSW ZORROS GHOST WHISPERER, Shown by KRISTA SPENCER
5th STAR GIBRALTAR, Shown by AMY Y ODEN
6th ALLIANCE EXCALIBER, Shown by FRANCES NIGH
7th GOTTALITTLE FINNIGAN, Shown by LYNN BOWEN BURNHAM
8th RCW SMALL N MIGHTY, Shown by RAMONA HOLT
9th REFLECTIONS RENAISSANCE STAR, Shown by ELIZABETH JOHNSON
10th PINEYWOODS MOONLIGHT BEY, Shown by ROBIN L. COLE

Class 61: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 1, OVER 30 TO 33 (12 Entries)
CHAMPION: HYDE AWAY RANCH R HOT STORMY NIGHT, Shown by PAUL HYDE
RESERVE: OASIS XS VELVETS SPECIAL EDITION, Shown by MARION MASCHKE
3rd LA VISTA TOP OF THE MARK, Shown by KATHERINE NIELSEN
4th LOS ARBOLES IDOLS RAVE REVIEW, Shown by DEBRA JONES
5th LM IDOLS WATCH ME LIKE A HAWK, Shown by DEBRA SAMPLE
6th MRMS TEMPESTS MYSTERLY, Shown by CHARLIE BRUNDON
7th FIRST KNIGHTS IN THE MOMENT, Shown by DEBRA HOPKINS
8th SCOTT CREEK MONARCH EXPRESSION, Shown by THELMA MASSEY
9th UMS DEALT THE ACE, Shown by MARY BROUWER
10th LITTLE KINGS DREAM GUAPO, Shown by KELLI GLOVER

Class 62: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 2, 30 AND UNDER (22 Entries)
CHAMPION: FALLEN ASH FARMS EPIC EAGLE, Shown by JONATHAN S. WHITT
RESERVE: RANGER CREEK VCR MIDNIGHT LIGHTNING, Shown by MARK WILSON
3rd AALIN AWESOME LEGACY OF LOVE, Shown by KRISTINA SLOBODY
4th FIRST KNIGHTS QUANTUM OF SOLACE, Shown by K. C. PAPPAS
5th LM IDOLS PISTOLERO HAWK, Shown by BRIAN C. HILL
6th RAVENWOOD THE ONE TO REMEMBER, Shown by CRAIG WESTERGAARD
7th LUCKY FOUR BLACK VELVET BUCKSUPREME, Shown by WADE BURNS
8th DIAMOND M JUNIOR CONFETTI, Shown by ROSE M. MAIN
9th CHANCE OF GOLDS DREAM WEAVER, Shown by PAIGE MEHLHOPE
10th SONOITAS CHARISMATIC, Shown by LORI BARILE NAVEH

Class 63: AMATEUR JUNIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30 TO 33 (20 Entries)
CHAMPION: OAK BAY SALSA CALIENTE, Shown by SHERYL PETERSON
RESERVE: JSW MAGIC EVER AFTER, Shown by JONATHAN S. WHITT
3rd INDIAN PEAKS BEETHOVENS PREMIER, Shown by JOHN C. BENNETT
4th OAK BAY MI AMIGO, Shown by KELLY ANN CAMPBELL
5th SRF NOBLE HEIR, Shown by KRISTINA SLOBODY
6th FIRST KNIGHT STRIDERS SOLID GOLD, Shown by K. C. PAPPAS
7th CONDERS EXTRA EXCEPTIONAL, Shown by ABBY CONDER
8th HYDE AWAY RANCH R HOT STORMY NIGHT, Shown by LINDA M. DREEWES
9th LM IDOLS SOPHIES TROPHY HAWK, Shown by CHARLENE EISENMENGER
10th SONOITA HOLLYWOOD INVADER, Shown by LORI BARILE NAVEH

Class 64: AOTE EXHIBITING JUNIOR GELDING LEVEL 1 (2 Entries)
CHAMPION: RCW SHO NUFF A LOOKER, RAMONA HOLT
RESERVE: EL DIAMOND K SMILING BUCKAROO, ED & LANELL KUNZ

Class 65: AOTE EXHIBITING JUNIOR GELDING LEVEL 2 (7 Entries)
CHAMPION: SRF NOBLE ATTITUDE, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: FREEDOM HILL FARMS LADS GOLDEN REY, GEARY OR SHERI STUTTS, DOS XXS MINIS

3rd SILVERLEAF THUNDERS ECHO, RAYMOND POPE OR JANICE POPE, OR COREY MUNSINGER
4th RANGER CREEK BUCKEROO DALLAS, MARK OR SUZY WILSON, RANGER CREEK FARM
5th FIRST KNIGHTS AMERICAN IDOL, STEPHANI PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
6th NEHI NUMERO UNO, MARIE A. POWELL
7th IONA FARMS UNDERSTUDYS OPENING ACT, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR

Class 66: AMATEUR JUNIOR GELDING, LEVEL 1 (5 Entries)
CHAMPION: BLUE RIBBON SIMPLY BO JUSTA DANDY, Shown by NANCY J GREEN
RESERVE: HOPKINS DARK AND CHARISMATIC, Shown by DEBRA HOPKINS
3rd STARS UNDENIABLE, Shown by JAMES ALLEN
4th RCW SHO NUFF A LOOKER, Shown by RAMONA HOLT
5th EL DIAMOND K SMILING BUCKAROO, Shown by LORA LANELL KUNZ

Class 67: AMATEUR JUNIOR GELDING, LEVEL 2 (12 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE BUCK CRUSADER, Shown by BARBARA HIBBARD
RESERVE: BLUE RIBBON SIMPLY BO JUSTA DANDY, Shown by SHAUNA GAUDINO
3rd RANGER CREEK BUCKEROO DALLAS, Shown by MARK WILSON
4th FREEDOM HILL FARMS LADS GOLDEN REY, Shown by SHERI STUTTS
5th FIRST KNIGHTS AMERICAN IDOL, Shown by K. C. PAPPAS
6th LUCKY FOUR VELVETBUCK ARARITY, Shown by MARIE A. POWELL
7th SILVERLEAF THUNDERS ECHO, Shown by RAYMOND POPE
8th CHANCE OF GOLDS SHOWMAN, Shown by PAIGE MEHLHOPE
9th ROCKING M BLUES BOTTOMS UP, Shown by BOB ROBERSON
10th STARS UNDENIABLE, Shown by BEVERLY ALLEN

Class 68: AOTE COUNTRY PLEASURE DRIVING (20 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
RESERVE: CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, LORRAINE OCONNELL OR DARLENE DAVID
3rd ABRIAS COPPER BUCKEROO, BREANNE LOESCH
4th MOUNTAIN MEADOWS BEY ARISTOCRAT, CASSIE L PEMBERTON OR KAREN M PEMBERTON
5th LUTES APACHE BOW, JOHN MORRIS, JR & JOHN MORRIS
6th JSW ZORROS COOL COMMANDER, SHERRY CROWE OR SHANNA CROWE, OR DEBBIE MEEK
7th PLEASANT MEADOWS BUCKS BAY BLUE, FRANK FATIGATI OR CATHY FATIGATI, LAUREL ACRES
8th HALLMARKS BOOMERS DIAMOND BEZEL, ALLYSON WAITES OR LAURA WAITES
9th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, BRENDA INCHES
10th SRF HOT TOPIC, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD

Class 69: GRAND CHAMPION AMATEUR SENIOR MARE
WORLD GRAND CHAMPION: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER, Shown by KRISTA SPENCER
WORLD RESERVE CHAMPION: ROCKYTOPJUSBCOZ SHE MAKES HIM SMILE, KRYSTLE JENSEN, Shown by KRYSTLE JENSEN

Class 70: GRAND CHAMPION AMATEUR JUNIOR GELDING
WORLD GRAND CHAMPION: SRF NOBLE ATTITUDE, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD, Shown by KRISTINA SLOBODY
WORLD RESERVE CHAMPION: ALLIANCE BUCK CRUSADER, BARBARA OR JOHN HIBBARD, Shown by BARBARA HIBBARD

Class 71: GRAND CHAMPION AMATEUR JUNIOR STALLION
WORLD GRAND CHAMPION: ARAGONS STRAIT FROM TEXAS, IAN FUCHS, Shown by MARTY FUCHS
WORLD RESERVE CHAMPION: FALLEN ASH FARMS EPIC EAGLE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM, Shown by JONATHAN S. WHITT

 


Day 3
Top of Page

72-95 , F1

Class 72: AMATEUR OBSTACLE DRIVING (22 Entries)
CHAMPION: OASIS FIRST LIGHT, Shown by ALLYSON WAITES
RESERVE: R & B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CINDY J. MCPIKE
4th QUICKSILVERS WINDSTAR, Shown by AL BULGAWICZ
5th LITTLE KINGS TABASCO BRAT, Shown by MICHELLE STEVENS
6th ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TRACI K. WRIGHT
7th OASIS COLLECTIONS KEY TO THE MINT, Shown by ALLYSON WAITES
8th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JULIANNA MYERS
9th HALLMARK BOOMERS BLISS, Shown by ALLYSON WAITES
10th LR SCOUTS TO DY FOR, Shown by ALLYSON WAITES

Class 73: AMATEUR HALTER OBSTACLE (35 Entries)
CHAMPION: R & B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
3rd OASIS COLLECTIONS KEY TO THE MINT, Shown by ALLYSON WAITES
4th HARLANS ROCIO, Shown by BREANNE LOESCH
5th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JULIANNA MYERS
6th QUAIL CREEK KISS THIS, Shown by MARY WILSON
7th PHR PHANTOM INSIGNIA, Shown by AIMEE J WHEATER
8th LITTLE KINGS TABASCO BRAT, Shown by MICHELLE STEVENS
9th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO
10th CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, Shown by DARLENE M. DAVID

Class 74: AMATEUR HUNTER (44 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: ERL ADONIS HEIR APPARENT, Shown by KATIE TAYLOR
3rd R & B KINGPIN, Shown by CAYLA SCHAEFFER
4th HARLANS ROCIO, Shown by BREANNE LOESCH
5th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by ALINA MATTISON
6th CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, Shown by DARLENE M. DAVID
7th HALLMARK BOOMERS BLISS, Shown by ALLYSON WAITES
8th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA M. DREEWES
9th LR SCOUTS SUPER STAR, Shown by KATIE TAYLOR
10th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JULIANNA MYERS

Class 75: AMATEUR JUMPER
Number in class: 10
CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by DANIEL CRIDER
RESERVE: LUCKY FOUR SKIPPA EXTRAGOLD, Shown by DEBRA GRAY
3rd DREAMCHASERS DANCING MOON SHADOWS, Shown by JOAN RAINES- PHILLIPS
4th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by DAVID SANDENO
5th LR SCOUTS SUPER STAR, Shown by KATIE TAYLOR
5th SAMIS PLAID PANTS, Shown by CINDY J. MCPIKE
7th FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, Shown by JACOB JOHNSON
8th TOP TENS BROADWAY PREMIERE, Shown by ANDREA PETERSEN RYAN
9th PAINTBRUSH COWBOYS CABAM, Shown by ALLYSON WAITES
9th MORIAHS OREO SUPREME, Shown by BOBBIE BRIGGS

Class 76: ADULT SN SHOWMANSHIP (1 Entries)
CHAMPION: CAMMIE VLOEDMAN, Showing ROCKING M DOCS SUNDANCE KID

Class 77: AMATEUR ROADSTER (19 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, Shown by CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: ARAGONS HURRICANE HARBOR, Shown by TERESA FLINT WEATHERS
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CINDY J. MCPIKE
4th SSH SHADOW OF A DOUBT, Shown by LINDA S. NELSON
5th SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by JAN C. GIBSON
6th COLOURTIMES DON JUAN, Shown by LINDSEY GIBSON
7th SAMIS TRIPOLI, Shown by CHRISTOPHER BLANTON
8th SWEETWATERS JOCKERS WILD, Shown by MICHELLE STEVENS
9th SAMI NIT WIT BANANA BIT, Shown by CHARLIE BRUNDON
10th J T R SPOTTED EAGLE, Shown by BETTY BRANCH

Class 78: ADULT SN WITH MARE (3 Entries)
CHAMPION: DRM DESTINYS EVIDENCE OF ELEGANCE, DEBBIE EMERY/LESSEE
RESERVE: REDROCK JUST MAGIC, BECKY SCHULZ, REDROCK MINIATURE HORSE FARM
3rd RIVERDANCES MARBLED TIGRESS, SUSAN M BROOKS

Class 79: AOTE EXHIBITING SENIOR STALLION LEVEL 1 (6 Entries)
CHAMPION: ALOHA ACRES CALIFORNIA DREAMIN, AUBREY OVERCASH OR ELIZABETH/FRANK MILLER
RESERVE: WISTERIA PHANTOM MASQUERADE, RAMONA HOLT
3rd PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS, JANE WAGNER
4th WF PATTONS STEEL ENCORE, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH
5th LITTLE KINGS CRIMSON BUCKEROO, RUTH OR GARY OWEN
6th RIVERDANCES WIND STORM, DEANN OR JEREMY CHUMBLEY

Class 80: AOTE EXHIBITING SENIOR STALLION LEVEL 2 (6 Entries)
CHAMPION: RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
RESERVE: FREEDOM HILL FARMS SENSATIONAL LAD, KENNETH ATKINSON, FLYING A MINIATURES
3rd NOSTALGIAS SHAKE THE MONEY MAKER, THOMAS ROBERTS OR EARLEEN ROBERTS, NOSTALGIA FARM
4th RANGER CREEK JACKS DYNOMITE, SUZY OR MARK WILSON, RANGER CREEK FARM
5th RANGER CREEK VCR VALENTINO, RAYMOND POPE/LESSEE OR JANICE POPE OR, COREY MUNSI
6th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, ED OR PEGGY SMALL

Class 81: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 1, 30 AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: FALLEN ASH SCOUTS EXODUS, Shown by KRISTA SPENCER
RESERVE: ANOTHER DIMENSION DWBS THE JOKER, Shown by DEBRA HOPKINS
3rd BLUE CHIPS MASTERPIECE BY DESIGN, Shown by CHERIE PAPPAS MANDERINO
4th NFC EGYPTIAN KINGS MISTIQUE, Shown by VICKY L. DAVIS
5th CASTLE ROCK BEYOND EXPECTATIONS, Shown by YVONNE B. CLARK
6th DENT FRISKEY KID FROSTY BOSS, Shown by GARY D. OWEN

Class 82: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 1, OVER 30 TO 34 (14 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, Shown by DEBRA HOPKINS
RESERVE: COLUMBIA TRIFECTA, Shown by KATHY J. HOWARD
3rd LOT SA FUNS TRU SNAP SHOT, Shown by JULIE ELDRIDGE
4th ALOHA ACRES CALIFORNIA DREAMIN, Shown by AUBREY OVERCASH
5th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, Shown by THOMAS T. THOMPSON
6th LITTLE KINGS BALLISTIC BUCKEROO, Shown by KATHERINE NIELSEN
7th WISTERIA PHANTOM MASQUERADE, Shown by RAMONA HOLT
8th PINEYWOODS SMOOTH JAZZ, Shown by ROBIN L. COLE
9th CEDAR VALLEYS FAVORS HERITAGE, Shown by TIMOTHY AUDET, SR
10th JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, Shown by KERRI GRIGGS

Class 83: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, 30 AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: SRF PREMIER, Shown by KRISTINA SLOBODY
RESERVE: INVADERS SO VAIN, Shown by JONATHAN S. WHITT
3rd FIREWATERS CALISTO OF OLYMPUS, Shown by BRENDA D. SELLWOOD
4th LM IDOLS SECRET REGALO, Shown by PAT PROCTOR
5th LUCKY FOUR BLACK VELVET ULTIMATBUCK, Shown by BRIAN C. HILL
6th SMALL COUNTRYS DYNO FLO IMPERIAL, Shown by ED SMALL

Class 84: AMATEUR SENIOR STALLION, LEVEL 2, OVER 30 TO 34 (10 Entries)
CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, Shown by JONATHAN S. WHITT
RESERVE: WOODSTOCK NORTH DAWNS DOMINO, Shown by BRENDA D. SELLWOOD
3rd LOT SA FUNS TRU SNAP SHOT, Shown by KELSIE A SHERMAN
4th CONDERS BREAKIN THE ICE, Shown by BRIAN C. HILL
5th LM IDOLS ROCK SOLID HAWK, Shown by CHARLENE EISENMENGER
6th TEN LS DESTINYS IN THE BUFF, Shown by JOE TENNILL
7th ALLIANCE PIANO MAN, Shown by KAY LYON
8th RIO REDS CHIPS AHOY, Shown by DORCAS JENKINS
9th FREEDOM HILL FARMS SENSATIONAL LAD, Shown by KENNETH ATKINSON
10th WF ZEUS OF ETERNITY, Shown by DENNIS HANEY

Class 85: AOTE CLASSIC PLEASURE DRIVING (16 Entries)
CHAMPION: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, DAVID OR LAEL SANDENO OR SHARYN MELLINGER
RESERVE: ROCKING M SSA RAMBLIN XPRESS, SHERRY CROWE OR SHANNA CROWE, OR DEBBIE MEEK
3rd LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
4th ME HE BUZZ N LUCY UGOTSUMSPLANIN2DO, HARRY ELDER OR MARY LOU ELDER, ME-HE MINIATURES
5th DESERT GOLDS ROYAL FLUSH, BRAD OR KAREN STEVENS
6th DE CHEVALS ENDLESS NIGHT, CATHY FATIGATI, LAUREL ACRES
7th CANDYLANDS R FAVORITE SECRET, MARIE POWELL OR ALFED PREISMEYER, OR JILLIAN HOLUB
8th LR SCOUTS TO DY FOR, ALLYSON & LAURA WAITES
9th LIL BIT O COUNTRY OLIVIA, LISA M. LOEPPKE
10th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, LARRY OR SUE ELNIFF

Class 86: ADULT SN WITH STALLION OR GELDING (4 Entries)
CHAMPION: FREEDOM HILL FARMS BUCK N IDOL, TOM & LINDA MAY, DESERT ROSE MINIATURES
RESERVE: TEN LS REDI OR NOT, DAVID OR SALLY LEE OR AMELIA LEE
3rd TOP OF TEXAS BLOSSOMS POSSUM, SUZANNE L. SOOTER
4th RIVERDANCE DESPERADO 4 ON THE FLOOR, SUSAN M BROOKS

Class 87: AOTE EXHIBITING SENIOR GELDING LEVEL 1 (7 Entries)
CHAMPION: SCOTT CREEK TOY 4 ME, JULIANNA MYERS OR MARK MYERS, FLAGSTONE FARMS
RESERVE: LA VISTA MITTEY MATRIX, LISA OR WHITNEY HAWKINS
3rd CHERRYVILLE SHINES AZTEC GOLD, JULIE ANN GOOD OR AUSTIN G GOOD
4th RCW MIGHTY FINE, RAMONA HOLT
5th MTM BLACK MAGIC MOJO, CRAIG BODENHEIMER OR LAURA BODENHEIMER-BECK, GOLDE
6th ACES VICASA, ACEY HAROLDSON
7th JSW MAGICS MR KINGSTON, SUZANNE M. MINSHALL & BILLY W. MINSHALL

Class 88: AOTE EXHIBITING SENIOR GELDING LEVEL 2 (15 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, KRYSTLE JENSEN/LESSEE
RESERVE: SCOTT CREEK TOY 4 ME, JULIANNA MYERS OR MARK MYERS, FLAGSTONE FARMS
3rd DESERT GOLDS ROYAL FLUSH, BRAD OR KAREN STEVENS
4th LR SCOUTS TO DY FOR, ALLYSON & LAURA WAITES
5th LR SCOUTS SUPER STAR, KIM TAYLOR
6th CONDERS RULE NUMBER TWO, ABBY CONDER
7th RAVENWOOD TIMES AWASTINN, BARBARA OR JOHN HIBBARD
8th ABRIAS COPPER BUCKEROO, BREANNE LOESCH
9th NOSTALGIAS SPENDING MONEY, THOMAS ROBERTS OR EARLEEN ROBERTS, NOSTALGIA FARM
10th TTT JJ DYNAMO PAINTED WARRIOR, TIMOTHY LEASE OR JACQUELINE LEASE, TRIPLE T DOUBLE

Class 89: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 1, 30 AND UNDER (3 Entries)
CHAMPION: ANOTHER DIMENSION MR REMARKABLE, Shown by KRISTA SPENCER
RESERVE: RCW MIGHTY FINE, Shown by RAMONA HOLT
3rd CHERRYVILLE SHINES AZTEC GOLD, Shown by JULIE ANN GOOD

Class 90: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 1, OVER 30 TO 34 (13 Entries)
CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, Shown by JON JENSEN
RESERVE: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by CAYLA SCHAEFFER
3rd ALOHA ACRES DREAMS DROP DEAD RED, Shown by AUBREY OVERCASH
4th JSW MAGICAL MIAMI MOON, Shown by KRISTA SPENCER
5th MICKEYS MAGIC CRUZER, Shown by MATTHEW DROWN
6th CANDYLANDS PATTONED PAYDAY, Shown by DARLENE TODD BRIDGES
7th ZARZUELAS IBERIAN, Shown by JULIE ELDRIDGE
8th LITTLE R DREAM PLAYER, Shown by DONITA RASMUSSEN
9th DD TOO HOTS SILK TREASURE, Shown by KIMBERLY SWEATT
10th LA VISTA MITTEY MATRIX, Shown by LISA HAWKINS

Class 91: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 2, 30 AND UNDER (2 Entries)
CHAMPION: BELOVEDS DOUBLE DIVINE ONE, Shown by BRENDA D. SELLWOOD
RESERVE: SENSATIONAL, Shown by JONATHAN S. WHITT

Class 92: AMATEUR SENIOR GELDING, LEVEL 2, OVER 30 TO 34 (18 Entries)
CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, Shown by JONATHAN S. WHITT
RESERVE: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, Shown by KRYSTLE JENSEN
3rd ALOHA ACRES DREAMS DROP DEAD RED, Shown by KRISTINA SLOBODY
4th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by ALINA MATTISON
5th LR SCOUTS TO DY FOR, Shown by ALLYSON WAITES
6th CONDERS RULE NUMBER TWO, Shown by ABBY CONDER
7th WILD SPIRITS WIND RUNNER, Shown by ROBERT E. KANE
8th SONOITA IRRESISTABLE INVADER, Shown by FRANKLIN WILSON
9th MERCEDES REMARKABLE RHYME, Shown by SAMMY B. RUDEL
10th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by DAVID E. MILLER

Class 93: AMATEUR COUNTRY PLEASURE DRIVING LEVEL 2 (20 Entries)
CHAMPION: LUTES APACHE BOW, Shown by JOHN T. MORRIS, JR.
RESERVE: CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, Shown by DARLENE M. DAVID
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CINDY J. MCPIKE
4th DESERT GOLD CROSSFIRE, Shown by JOE D. WARD
5th SRF HEIRESS, Shown by KRISTINA SLOBODY
6th BAGPIPE FLATS BE HI HO SILVER, Shown by CHARLES W. HODGES
7th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by LINDA M. DREEWES
8th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by NICK MILLER
9th SAMUELS LIL ROMEO, Shown by PAULA MATTHEWS
10th HALLMARKS BOOMERS DIAMOND BEZEL, Shown by ALLYSON WAITES

Class 94: GRAND CHAMPION AMATEUR SENIOR STALLION
WORLD GRAND CHAMPION: PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM, Shown by JONATHAN S. WHITT
WORLD RESERVE CHAMPION: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR, Shown by DEBRA HOPKINS

Class 95: GRAND CHAMPION AMATEUR SENIOR GELDING
WORLD GRAND CHAMPION: MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM, Shown by JONATHAN S. WHITT
WORLD RESERVE CHAMPION: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, KRYSTLE JENSEN/LESSEE, Shown by JON JENSEN

Class F1: THREE YEAR OLD HUNTER FUTURITY (7 Entries)
1st PHR PHANTOM INSIGNIA, AIMEE J HOLLIDAY OR PENNY JO HOLLIDAY, PAINTED H R
2nd QUINTESSA RADIANTE CARUSO, JOHN & KIMBERLY SWEATT/TRUSTEE, J & K SWEATT FAMIL
3rd LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
4th THE CHAIRMAN OF THE BOARD, CATHY OR CASEY WAXLER
5th VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, ASHLEY HARRIS, VERSATILITY FARM & TRAINING
6th FOUR J BUCKYS EASTER LILLY, NITA OR JACOB JOHNSON


 


Day 4
Top of Page

96-110, F2-F17

Class 96: OPEN OBSTACLE DRIVING (19 Entries)
CHAMPION: R & B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
3rd SAMIS PLAID PANTS, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
4th OASIS COLLECTIONS KEY TO THE MINT, ALLYSON & LAURA WAITES
5th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, MADELYN BLANTON/TRUSTEE, BLANTON FAMILY TRUST
6th QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ, WILLOW CREST FARM
7th O THAT FRITO BANDITO, JOHN T. MORRIS
8th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
9th ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, MICHAEL WRIGHT OR TRACI OR TARYN WRIGHT
10th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, JULIANNA MYERS/LESSEE OR MARK MYERS

Class 97: OPEN HALTER OBSTACLE (20 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
RESERVE: QUAIL CREEK KISS THIS, MARY WILSON
3rd SAMIS PLAID PANTS, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
4th HARLANS ROCIO, BREANNE LOESCH
5th PRINTOUTS MP USER FRIENDLY, MARY & FRANKLIN WILSON
6th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, DAVID OR LAEL SANDENO OR SHARYN MELLINGER
7th CIRCLE H JESTERS SECRET, MARY & FRANKLIN WILSON
8th R & B KINGPIN, CAYLA SCHAEFFER
9th PHR PHANTOM INSIGNIA, AIMEE J HOLLIDAY OR PENNY JO HOLLIDAY, PAINTED H R
10th SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS, SOUTHWIND FARMS

Class 98: OPEN HUNTER (37 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING FIRST LIGHT, CAYLA SCHAEFFER OR JUDITH A. SMITH
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
3rd HCM YELLOW JACKET, DONALD ROGERS OR SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SEN
4th ABRIAS COPPER BUCKEROO, BREANNE LOESCH
5th CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, LORRAINE OCONNELL OR DARLENE DAVID
6th MS WISH N WELLS JUST DUPLICATED, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
7th FOUR J ANGELS N THE INFIELD, NITA OR JACOB JOHNSON & ALLISON KLIMPLE, & BRONAGH
8th HARLANS ROCIO, BREANNE LOESCH
9th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, DAVID OR LAEL SANDENO OR SHARYN MELLINGER
10th FREEDOM HILL FARMS BUCK N IDOL, TOM & LINDA MAY, DESERT ROSE MINIATURES

Class 99: OPEN JUMPER
Number in class: 11
CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, DANIEL & CARLA CRIDER
RESERVE: IONA EXCALIBUR, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR
3rd DREAMCHASERS DANCING MOON SHADOWS, JOAN RAINES- PHILLIPS
4th SAMIS PLAID PANTS, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
5th VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, ASHLEY HARRIS, VERSATILITY FARM & TRAINING
6th LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, DEBRA & BROOKE GLOSSER
7th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, DAVID OR LAEL SANDENO OR SHARYN MELLINGER
8th ME HE COMMANCHE BLAZE N THUNDER, KIMBERLY FERGUSON OR WALT FERGUSON
9th FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, NITA & JACOB JOHNSON & R.L.& M.R.& M.M. MALEK
10th PAINTBRUSH COWBOYS CABAM, ALLYSON & LAURA WAITES

Class 100: GOLDEN SHOWMANSHIP (10 Entries)
CHAMPION: LINDA M. DREEWES, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
RESERVE: KIMBERLY SWEATT, Showing DD TOO HOTS SILK TREASURE
3rd DEBORAH L. PALMER, Showing TOP TENS BROADWAY PREMIERE
4th VALERI LANSFORD, Showing LITTLE AMERICAS D S AT LAST
5th JANE WAGNER, Showing PA FIELD OF DREAMS RED HOT ELVIS
6th REBECCA J. KELLEY, Showing FF FFEDERAL MARSHAL
7th NITA JOHNSON, Showing FOUR J ANGELS N THE INFIELD
8th KAY MORRIS, Showing OASIS COLLECTIONS KEYNOTE
9th BARBARA HIBBARD, Showing KNELLS GENTLEMAN JACK
10th KIMBERLY FERGUSON, Showing ME HE COMMANCHE BLAZE N THUNDER

Class 101: ADULT SHOWMANSHIP (14 Entries)
CHAMPION: AIMEE J WHEATER, Showing PHR PHANTOM INSIGNIA
RESERVE: LINDA M. DREEWES, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
3rd MICHAELE STARRETT, Showing HCM YELLOW JACKET
4th ANGELA HOLMES, Showing LITTLE KINGS DUKE DREAMER
5th ALLYSON WAITES, Showing OASIS COLLECTIONS KEYNOTE
6th BREANNE LOESCH, Showing HARLANS ROCIO
7th JOJO LOGAN, Showing OAK PARKS PLAYGIRL DESTINY
8th MARIE A. POWELL, Showing CANDYLANDS R FAVORITE SECRET
9th MARY WILSON, Showing QUAIL CREEK KISS THIS
10th FRANKLIN WILSON, Showing CIRCLE H JESTERS SECRET

Class 102: OPEN ROADSTER (13 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
RESERVE: COLOURTIMES DON JUAN, JAN OR LINDSEY GIBSON/LESSEE
3rd BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
4th LAS DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, LONNIE PERDUE/LESSEE, NEW WEST RANCH
5th ARAGONS HURRICANE HARBOR, TERESA FLINT WEATHERS
6th SAMIS TRIPOLI, CHRISTOPHER BLANTON & CASSIDY BLANTON
7th TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
8th IONA FARMS STAR ATTRACTION, ASHLEY HARRIS, VERSATILITY FARM & TRAINING
9th ASTARTES ITSA ECHO, ROSANNE GOODMAN
10th 7S NASHVILLES ABRACADABRA, SHIRLEY VALENTE OR VINCE VALENTE

Class 103: MARE AND CURRENT YEAR FOAL (5 Entries)
CHAMPION: ERL PATTONS SIMPLE WISH, PEGGY LLOYD & DENNY MOUNCE, PECAN GROVE FARM
RESERVE: B SPRINGHILLS SUGAR BOYS MYSTIQUE, ROBERT & HELEN BURGESS
3rd FALLEN ASH EAGLES DARK DATE, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
4th ASA BOY BLUES PRIDE AND JOY, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
5th JANDTS CHEERI DEERI, STEPHANIE WHITE OR CYNTHIA CURTIS

Class 104: THREE BY ONE OWNER (8 Entries)
CHAMPION: SRF NOBLE HEIR, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
3rd MERCEDES SIRREAL DREAM, KRYSTLE ACTON OR THERESA L. ACTON
4th WINNING STREAKS MAGIC PERFECTION, DONNA LAVERY OR LAURA HAYNER, OR MICHAEL YOUNG
5th PURA VIDAS SIGNATURE STARBUCK, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
6th ALLIANCE JUST ONE KISS, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
7th FIRST KNIGHTS HOT CHILD IN THE CITY, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
8th JSW MAGICS MR KINGSTON, SUZANNE M. MINSHALL & BILLY W. MINSHALL

Class 105: COUNTRY PLEASURE DRIVING 32 & UNDER (23 Entries)
CHAMPION: CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, KARRIE LYNN HOKE
RESERVE: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
3rd HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS & JAN HANEY & KELLY CAMPBELL
4th ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
5th FREEDOM HILL FARMS BUCK THE MEMORY, TIM & RICK CARR & KATHIE PETERSON
6th ALLIANCE BUCKING AND KICKING, DON & NANCY WALTERS
7th MTC EASTER BUCK, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
8th CRYSTAL RIDGE EKS PORTRAIT OF FAME, LORRAINE OCONNELL OR DARLENE DAVID
9th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, BRENDA INCHES
10th CENTURY FARMS OUTRAGEOUS, TRACI A SCHLICK

Class 106: PRODUCE OF DAM (11 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR REBELS RITZY, DEBBIE GRAYSON, FALLEN ASH FARM
RESERVE: FIRST KNIGHTS REDNECK PRINCESS, HEATHER TROGLAUER OR LEE CRUTCHFIELD
3rd RUNNIN BARES BLACK JACKS SPECIAL, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
4th LUCKY FOUR SPLENDOR SUPREME, WADE S BURNS OR JON WOODRING
5th ALAMOS BUCKEROOS ICE DANCER, ERIC & MARILYN MEYER, WORLD OF MINIATURES
6th MCSPERITTS MP TOP BUCKS ANNALISA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN
7th WIND SONGS SKIP A STARBRIGHT, TONI OR DENNIS PIERCE, QUINTESSA FARM
8th WINNING STREAKS UPTOWN GIRL, DONNA LAVERY
9th SRF ALLURING LADY, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
10th LM MISCHIEFS RIO GRANDE, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR

Class 107: LADIES' SINGLE PLEASURE DRIVING (13 Entries)
CHAMPION: SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
RESERVE: TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
3rd SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA LUQUE
4th 2 B PATSY CLINE, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
5th SIR WINSABUCK, DONALD ROGERS OR SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SEN
6th SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
7th WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, TIFFANY K. PORTER/AGENT, THE KING KOLLECTION PRTNR
8th SAMIS MR BANANA CHIP, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
9th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
10th A STABLE BUSINESS BUCK PRIVATE, MICHAEL OR MARY COLLINGS

Class 108: GET OF SIRE (8 Entries)
CHAMPION: MCCARTHYS ALOHA SILENT PARTNER, S. LEE CRUTCHFIELD, ALOHA ACRES
RESERVE: BLUE RIBBON MR BODACIOUS, VALERIE ESCALERA
3rd FIRST KNIGHTS LORD OF THE RING, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
4th SRF NOBILITY, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
5th ALAMOS SIRS IM A DREAMER, JAMES ACTON OR THERESA ACTON OR
6th ALAMOS SIRS MOVING IN POETRY, JANE H. MACON, ALAMO MINIATURES
7th NFC EGYPTIAN KINGS CREATION, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
8th LA VISTA REMARKABLY JUST LIKE MAGIC, DONNA LAVERY

Class 109: ANTIQUE VEHICLE DRIVING (2 Entries)
CHAMPION: JTR CASS OLES NOTORIOUS, BOB BRANCH & BETTY BRANCH, CIRCLE B MINIATURES
RESERVE: LITTLE KINGS JAZZ SUPREME, PHOEBE KERBY

Class 110: COUNTRY PLEASURE DRIVING OVER 32-34 (37 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
3rd ABRIAS DARING ENDEAVOR, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
4th R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
5th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
6th MS WISH N WELLS JUST DUPLICATED, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
7th SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS, SOUTHWIND FARMS
8th LUCKY HARTS TWO BUCK CHUCK, MICHAEL OR MARY COLLINGS
9th DD TOO HOTS SILK TREASURE, KIM SWEATT & KELLY CAMPBELL
10th ZARZUELAS CALIFORNIA DREAMING, DENNIS & TONI PIERCE



Class F2: AOTE YEARLING GELDING FUTURITY (2 Entries)
1st FREEDOM HILL FARMS LADS GOLDEN REY, GEARY OR SHERI STUTTS, DOS XXS MINIS
2nd POCO DE ORO MEMOIRS TRIFECTA, BRUCE OR PAT PROCTOR

Class F3: AMATEUR YEARLING GELDING FUTURITY (1 Entries)
1st BLUE RIBBON SIMPLY BO JUSTA DANDY, Shown by SHAUNA GAUDINO

Class F4: YEARLING GELDING FUTURITY (2 Entries)
1st LOS ARBOLES IDOLS HIT PARADE, POLLY WEISBERG
2nd ALLIANCE UNFORGETTABLE TENACITY, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC

Class F5: AOTE YEARLING MARE FUTURITY (10 Entries)
1st SCOTT CREEK LYRIC DOT COM, JOANNE G ROSS OR LARRY ROSS, /LIVING TRUST
2nd HA DANNY BOYS CLASSICAL ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
3rd NIRVANAS BILLY JEAN, EMILY CONDER
4th CRYSTAL RIDGE CAROUSEL 24 KARAT, TOM OR LORRAINE OCONNELL, CRYSTAL RIDGE FARMS
5th RANGER CREEK RODEOS RHINESTONE, SUZY OR MARK WILSON, RANGER CREEK FARM
6th FREEDOM HILL FARMS CLASSIC FLAME, GEARY OR SHERI STUTTS, DOS XXS MINIS
7th ALLIANCE MAJESTIC UPTOWN GIRL, KELSEY OR DEANN CHUMBLEY
8th ALLIANCE JUST ONE KISS, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
9th HA MUSIC MANS IVE GOT RHYTHM, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
10th AZARIAHS TIGER LILY, JULIE ANN GOOD

Class F6: AMATEUR YEARLING MARE FUTURITY (7 Entries)
1st FIRST KNIGHT STRIDERS RED STILETTO, Shown by K. C. PAPPAS
2nd WINNING STREAKS EXCEPTIONAL DREAM, Shown by ABBY CONDER
3rd RAVENWOOD RAINBOWS REFLECTION, Shown by MATTHEW DROWN
4th HA DANNY BOYS MISTY REIGN, Shown by KIMBERLY K. HUDDLESTON
5th DOS XXS RED DIVA, Shown by SHERI STUTTS
6th CRYSTAL RIDGE CAROUSEL ALL JAZZEDUP, Shown by LORRAINE OCONNELL
7th DOUBLE DIAMONDS HOT GOSSIP, Shown by JANE WAGNER

Class F7: YEARLING MARE 28 & UNDER FUTURITY (7 Entries)
1st LITTLEUN FARMS SEMIS AMBER IDOL, SANDRA REVARD
2nd OLYMPIAN STARRING SAHARA, JOAN RICHARDS
3rd PHR JEAN GREY, AIMEE J WHEATER OR PENNY J HOLLIDAY, PHR
4th QUINTESSA TRIBUTE VIVA LA VIDA, TONI OR DENNIS PIERCE, QUINTESSA FARM
5th STARS GEISHA, CYNDI EGBERT
6th BELOVEDS HER MAJESTY OLYMPIA, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
7th POCO DE ORO MEMOIRS MS DULANY, BRUCE GILES/LESSEE OR PATRICIA GILES

Class F8: YEARLING MARE OVER 28 TO 30 FUTURITY (12 Entries)
1st FIRST KNIGHTS HOT CHILD IN THE CITY, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
2nd ARIONS AMARICE DESTINY, JOHN OR MELINDA EBERTH, ARION MANAGEMENT
3rd IMPRESSIBLE VERSACE PEACHES N CREAM, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE
4th SONOITA INVADERS COVER GIRL, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER
5th SCOTT CREEK COM POSA, JOANNE G. ROSS, SCOTT CREEK FARM
6th PHR LOUISE VUITTON FOR MB, AIMEE J WHEATER OR PENNY J HOLLIDAY, PHR
7th DRM DESTINYS EVIDENCE OF ELEGANCE, DEBBIE EMERY/LESSEE
8th ALLIANCE MAJESTIC MAIDEN, POLLY WEISBERG OR ANN DWYER
9th MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, TIFFANY K PORTER OR WAYNE K PORTER II, OR SHARYN O
10th B SPRINGHILL MIDNIGHTS LITTLE DREAM, ROBERT & HELEN BURGESS

Class F9: YEARLING MARE OVER 30 TO 32 FUTURITY (16 Entries)
1st ALOHA MRF PARTNERS SILENT WHISPER, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
2nd JSW REDIS GHOST ORCHID, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
3rd LM IDOLS CELEBRITY HAWK, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
4th FR LM IDOLS FLIRTATIOUS HAWK, CHARLENE EISENMENGER/ LESSEE
5th SCOTT CREEK MONARCH DIVA, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH, INC.
6th LUCKY FOUR REBELCHASE SUCHACREATION, WADE S BURNS OR JON WOODRING, LUCKY FOUR FARMS
7th ALLIANCE MAJESTIC LONE STAR LADY, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC OR DEBRA JONES
8th ME HE BUZZ N HONEY BEE, RETTA SAMPSON OR MERLE NASH
9th LM IDOLS SYRIAH HAWK, CHARLENE EISENMENGER/ LESSEE
10th OLYMPIAN LATE KNIGHT AUDITION, LON & THELMA MASSEY

Class F10: AOTE YEARLING STALLION FUTURITY (9 Entries)
1st INDIAN PEAKS MB MAGNETISM, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
2nd FIRST KNIGHT STRIDERS SOLID GOLD, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
3rd DSB NIGHT ON THE TOWN, SHERRY CROWE OR DEBBIE OR ANDY MEEK
4th ME HE SUPER DUPER RECHARGED, HARRY ELDER OR MARY LOU ELDER, ME-HE MINIATURES
5th SCOTT CREEK MONARCH BELLA FIGURA, JOANNE G. ROSS, SCOTT CREEK FARM
6th HA DANNY BOYS ATTICUS, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
7th PECAN GROVE CUSTOMIZED BOLT, ELIZABETH ELLIS & JERRY ELLIS, & DENNY MOUNCE & PE
8th PRESTIGE PETITES TRYING2BHUMBLE, ERIN DUFFY PETRILLI
9th RCW TINY TUCKER, RAMONA HOLT

Class F11: AMATEUR YEARLING STALLION FUTURITY (8 Entries)
1st CONDERS EXTRA EXCEPTIONAL, Shown by ABBY CONDER
2nd INDIAN PEAKS BEETHOVENS PREMIER, Shown by JOHN C. BENNETT
3rd JSW REDIS IRISH BLUES, Shown by JONATHAN S. WHITT
4th SCOTT CREEK MONARCH EXPRESSION, Shown by JOANNE G. ROSS
5th RANGER CREEK VCR MIDNIGHT LIGHTNING, Shown by MARK WILSON
6th OAK GROVE ACES SIGNATURE, Shown by NICK MILLER
7th LM IDOLS POCO DE ORO SUN HAWK, Shown by PAT PROCTOR
8th RAVENWOOD MEDALION MR CLASS ACT, Shown by CRAIG BODENHEIMER

Class F12: YEARLING STALLION 28 & UNDER FUTURITY (1 Entries)
1st ALLIANCE PRINCE CHARMING, POLLY WEISBERG

Class F13: YEARLING STALLION OVER 28 TO 30 FUTURITY (14 Entries)
1st FIRST KNIGHTS QUANTUM OF SOLACE, AUDREY RUTH & K C PAPPAS
2nd SONOITA INVADERS JUSTIFY, LORI BARILE NAVEH, SONOITA HIGHLANDS
3rd FALLEN ASH FARMS EPIC EAGLE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
4th HOPKINS MAGIC MYSTIQUE, BRAD & DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATURE
5th RAVENWOOD THE ONE TO REMEMBER, CRAIG WESTERGAARD OR BRYAN HALL, WESTERGAARD KENNE
6th LM IDOLS PISTOLERO HAWK, JANET KING OR BRIAN HILL
7th ALLIANCE DUSTYS REPLICA, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC
8th LUCKY FOUR BLACK VELVET BUCKSUPREME, WADE S BURNS OR JON WOODRING, LUCKY FOUR FARMS
9th BLUE RIBBON BODACIOUS TROUBADOR, VALERIE ESCALERA, ESCALERA QUARTER HORSES
10th ALLIANCE EXCALIBER, DARL OR FRANCES NIGH

Class F14: YEARLING STALLION OVER 30 TO 32 FUTURITY (13 Entries)
1st LM IDOLS HAWKS BURTON, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
2nd CONDERS 100 PERCENT PURE GOLD, ABBY CONDER
3rd ERL CUTTYS HI CALIBER, MARTHA S. HICKHAM
4th ERL RANDOM REVENGE, MARTHA S. HICKHAM
5th LOS ARBOLES IDOLS RAVE REVIEW, RICHARD H JONES OR DEBRA JONES
6th BLUE RIBBON BODACIOUS VINDICATOR, VALERIE ESCALERA, ESCALERA QUARTER HORSES
7th LM IDOL RAINBOW RIDGE LIL BLAK BOOK, BRANDY J MAMEO OR GREGG B BEEVER, RAINBOW RIDGE MI
8th MS WISH N WELLS ACES CHOICE, JAMES OR SHARYN MELLINGER, MS WISH N WELL FARM
9th FHFS MOSTLY BUCKEROO BELIEVE IT, LINDA CLARKE ANDERSON, FREEDOM HILL FARM
10th UMS DEALT THE ACE, MARY BROUWER OR DOUGLAS MACARTHUR

Class F15: GRAND CHAMPION AOTE FUTURITY
WORLD GRAND CHAMPION: SCOTT CREEK LYRIC DOT COM, JOANNE G ROSS OR LARRY ROSS, /LIVING TRUST
WORLD RESERVE CHAMPION: INDIAN PEAKS MB MAGNETISM, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN

Class F16: GRAND CHAMPION AMATEUR FUTURITY
WORLD GRAND CHAMPION: FIRST KNIGHT STRIDERS RED STILETTO, Shown by K. C. PAPPAS
WORLD RESERVE CHAMPION: WINNING STREAKS EXCEPTIONAL DREAM, Shown by ABBY CONDER

Class F17: GRAND CHAMPION OPEN FUTURITY
WORLD GRAND CHAMPION: LM IDOLS HAWKS BURTON, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
WORLD RESERVE CHAMPION: ALOHA MRF PARTNERS SILENT WHISPER, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS

 


Day 5
Top of Page

111-134, F18

Class 111: FOUR YEAR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (12 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
RESERVE: R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
3rd NWR POETRY IN RHYTHM, LYNN BOWEN BURNHAM
4th PURA VIDAS PRINCESS VELVET, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH
5th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
6th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
7th BELOVED CREATIONS PRECIOUS PROMISE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
8th MRMS BLACKJACK CHIP, CHRIS BLANTON & KATHY COURTNEY
9th LYMRICKS PURE PLATINUM, LINDA J. MCGINNIS
10th HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS & JAN HANEY & KELLY CAMPBELL

Class 112: WEANLING STALLIONS 26 AND UNDER (9 Entries)
CHAMPION: VERMILYEA FARMS MISTER G Q, WILLIAM C. HUMPHRIES, VERMILYEA FARMS
RESERVE: OASIS XS RAINBOWS SPECTRUM OF LIGHT, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
3rd ALLIANCE MAJESTICS BLACK JACK, LONNIE ATHEY
4th SUNSWEPTS KINGS ROYAL PHANTOM, PAMELA J. CORSA, SUN SWEPT MINIATURES
5th ERL CUTTYS SNAP SHOT, MARTHA S. HICKHAM
6th ME HE SUPER TUFF ENUFF, HARRY ELDER OR MARY LOU ELDER, ME-HE MINIATURES
7th VERMILYEA FARMS LETS ROLL THE DICE, WILLIAM C. HUMPHRIES
8th WINNING STREAKS MAGIC KINGDOM, DONNA LAVERY
9th LITTLE AMERICAS FAN MAN, TONY OR CAROL GREAVES, LITTLE AMERICA MINI HORSES

Class 113: FOUR YEAR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, TIFFANY K. PORTER/AGENT, THE KING KOLLECTION PRTNR
RESERVE: INVESTMENT FARMS AMERICAN TALENT, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
3rd CENTURY FARMS MAZARATTI, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH
4th ARAGONS HURRICANE HARBOR, TERESA FLINT WEATHERS

Class 114: WEANLING STALLIONS OVER 26 TO 30 (17 Entries)
CHAMPION: ARAGONS STRAIT FROM TEXAS, IAN FUCHS
RESERVE: MCCARTHY ALOHA 3 N 1, EDWARD J. MCCARTHY, II
3rd ERL BUCKS DOUBLE DOWN, MARTHA S. HICKHAM
4th FHFS I THOUGHT ABOUT IT BELIEVE IT, LINDA CLARKE ANDERSON, FREEDOM HILL FARM
5th RAVENWOOD JUST REMEMBER THAT, CRAIG WESTERGAARD OR BRYAN HALL, WESTERGAARD KENNE
6th BLUE RIBBON HEZA REAL SHOCKER, VALERIE ESCALERA, ESCALERA QUARTER HORSES
7th QUINTESSA DOLCE DI DOMINUS, TONI OR DENNIS PIERCE, QUINTESSA FARM
8th STAR GIBRALTAR, CRAIG OR AMY ODEN/LESSEE
9th ALLIANCE MAJESTICS TOP OF THE MARK, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC
10th TEN LS TOTALLY BUFF, JOE OR LAURA TENNILL

Class 115: LADIES' ROADSTER (13 Entries)
CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
RESERVE: ARAGONS HURRICANE HARBOR, TERESA FLINT WEATHERS
3rd SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN C. GIBSON
4th SAMIS TRIPOLI, CHRISTOPHER BLANTON & CASSIDY BLANTON
5th RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
6th COLOURTIMES DON JUAN, JAN OR LINDSEY GIBSON/LESSEE
7th SAMI NIT WIT BANANA BIT, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
8th ROGERS HSR CHECK OUT THIS CHIC, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
9th 7S NASHVILLES ABRACADABRA, SHIRLEY VALENTE OR VINCE VALENTE
10th ROCKING KS OBVIOUSLY FLAIR, AUDREY KERBY OR PHOEBE KERBY

Class 116: YEARLING STALLIONS 28 AND UNDER (4 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE PRINCE CHARMING, POLLY WEISBERG
RESERVE: LIBERTYS LITTLE LUKE, JAMES L. PAYNE
3rd ROCKY TOP FARMS LIL RED SCOOTER, SAMMY OR KAY RUDEL, ROCKY TOP FARMS
4th ROGERS HSR DESTINYS AMORE, DONALD ROGERS OR SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SEN

Class 117: YEARLING STALLIONS OVER 28 TO 30 (22 Entries)
CHAMPION: ML SUPERSTARS FASCINATING RYTHUM, DAVID OR SUSIE DICK
RESERVE: RAVENWOOD THE ONE TO REMEMBER, CRAIG WESTERGAARD OR BRYAN HALL, WESTERGAARD KENNE
3rd FALLEN ASH FARMS EPIC EAGLE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
4th LM IDOLS PISTOLERO HAWK, JANET KING OR BRIAN HILL
5th LUCKY FOUR BLACK VELVET BUCKSUPREME, WADE S BURNS OR JON WOODRING, LUCKY FOUR FARMS
6th FIRST KNIGHTS QUANTUM OF SOLACE, AUDREY RUTH & K C PAPPAS
7th RANGER CREEK VCR MIDNIGHT LIGHTNING, MARK OR SUZY WILSON, RANGER CREEK FARM
8th SONOITA INVADERS JUSTIFY, LORI BARILE NAVEH, SONOITA HIGHLANDS
9th PHR ATTITUDE ADJUSTMENT, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
10th PURA VIDAS THIS BUCKS 4U, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH

Class 118: YEARLING STALLIONS OVER 30 TO 32 (25 Entries)
CHAMPION: INDIAN PEAKS BEETHOVENS PREMIER, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
RESERVE: OAK BAY SALSA CALIENTE, SHERYL PETERSON, OAK BAY ACRES
3rd ERL CUTTYS HI CALIBER, MARTHA S. HICKHAM
4th HYDE AWAY RANCH R HOT STORMY NIGHT, POLLY OR PAUL HYDE & LINDA DREEWES
5th LM IDOLS HAWKS BURTON, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
6th MS WISH N WELLS ACES CHOICE, JAMES OR SHARYN MELLINGER, MS WISH N WELL FARM
7th BLUE RIBBON BODACIOUS XTREME, DENNY MOUNCE OR PEGGY LLOYD, PECAN GROVE FARM
8th WINSOME HOLDS THE POWER, JANE E. TAYLOR
9th CONDERS 100 PERCENT PURE GOLD, ABBY CONDER
10th ERL RANDOM REVENGE, MARTHA S. HICKHAM

Class 119: VERSATILITY (23 Entries)
CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
3rd OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
4th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
5th MS WISH N WELLS JUST DUPLICATED, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
6th ABRIAS COPPER BUCKEROO, BREANNE LOESCH
7th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, LINDA & JIM DREEWES
8th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI OR MEAGAN CHAPMAN
9th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
10th DD TOO HOTS SILK TREASURE, KIM SWEATT & KELLY CAMPBELL

Class 120: SINGLE PLEASURE DRIVING MARES (6 Entries)
CHAMPION: 2 B PATSY CLINE, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: SILVER MEADOWS WHIZIN AROUND, JONATHAN S. WHITT
3rd HCM X CALIBERS SOFT TOUCH, MARILYN HOFFMAN/LESSEE
4th SRF REVELETTE, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
5th QC DUN RIGHT, H. DONALD NUTT OR SYLVIA NUTT
6th LMAS FLYING FIRST CLASS, ERIN R. HADDAD

Class 121: TWO-YEAR-OLD STALLIONS 29 AND UNDER (3 Entries)
CHAMPION: SONOITAS CHARISMATIC, JAMIE LABAVITCH OR LORI BARILE
RESERVE: ALLIANCE LIVE THE DREAM, LONNIE ATHEY
3rd JSW ZORROS GHOST WHISPERER, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER

Class 122: TWO-YEAR-OLD STALLIONS OVER 29 TO 31 (13 Entries)
CHAMPION: SONOITA HOLLYWOOD INVADER, LORI BARILE NAVEH, SONOITA HIGHLANDS
RESERVE: CONDERS DESPERADO, LISA HERVE
3rd JSW MAGIC EVER AFTER, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
4th LM IDOLS WATCH ME LIKE A HAWK, DEBRA SAMPLE
5th QUINTESSA TRIBUTES VECCHIO, TONI PIERCE, QUINTESSA FARM
6th QUINTESSA DOMINUS PADRON, TONI OR DENNIS PIERCE
7th MRMS TEMPESTS MYSTERLY, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
8th LM IDOLS MONOGRAMMED IN GOLD, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
9th PURA VIDAS SIGNATURE STARBUCK, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH
10th GOTTALITTLE FINNIGAN, LYNN BOWEN BURNHAM

Class 123: TWO-YEAR-OLD STALLIONS OVER 31 TO 33 (13 Entries)
CHAMPION: SRF NOBLE HEIR, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: OAK BAY MI AMIGO, CASEY & KELLY CAMPBELL, WINGATE TRAINING CENTER
3rd LM IDOLS SOPHIES TROPHY HAWK, CHARLENE EISENMENGER
4th MARYSTOWN MCDREAMY, DENNIS & TONI PIERCE
5th SMO BOLERO DE SUERTE, SHARON L. STADLER
6th FIRST KNIGHTS IN THE MOMENT, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
7th DUNDEE REPLICA BY DESIGN, LYNDEE L KRIVANEK OR ROBERT J KRIVANEK, DUNDEE MIN
8th ABRIAS DB TRIFECTA, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
9th ZARZUELAS SCAMPINI, ADOLF OR SANDRA FERNANDEZ
10th FR LM IDOLS TROUBADOUR HAWK, JEAN M. HAYUNGA, BLACK MOUNTAIN MINIATURES

Class 124: SINGLE PLEASURE DRIVING STALLIONS (9 Entries)
CHAMPION: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA LUQUE
RESERVE: DAYSPRING NEIGHBORHOOD JOYRIDE, ABBY & EMILY CONDER
3rd SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
4th SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
5th VERMILYEA FARMS DANDYS LEGEND, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
6th WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, TIFFANY K. PORTER/AGENT, THE KING KOLLECTION PRTNR
7th SAMIS MR BANANA CHIP, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
8th SAMIS QUIZ KID, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
9th CIRCLE G JAZZMAN, LINDA S. NELSON

Class 125: MULTIPLE HITCH - DRAFT HARNESS - PAIR OR TANDEM (0 Entries)

Class 126: THREE YEAR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING (17 Entries)
CHAMPION: ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
RESERVE: BAR NS CHECK OUT MY ASSET, POLLY WEISBERG
3rd JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, KERRI OR MIKE GRIGGS, JUNIOR BEAR RANCH
4th MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, GLEN OR LOUISE FERGUSON, J&M MINIATURES
5th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
6th VERMILYEA FARMS BIT O HONEY FAME, KELSEY SHINGLEDECKER
7th CEDAR VALLEYS FAVORS HERITAGE, TIMOTHY OR KIM AUDET
8th SRF HOT TOPIC, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
9th VRF DANDY COCHISE, STEVE & PAM AVANS, VICTORIAN ROSE FARMS
10th ALLIANCE BUCKING AND KICKING, DON & NANCY WALTERS

Class 127: WEANLING AND YEARLING GELDINGS (10 Entries)
CHAMPION: CANDYLANDS PROTEST THIS INVESTMENT, ROBERT & KIM RUTLEDGE
RESERVE: LOS ARBOLES IDOLS HIT PARADE, POLLY WEISBERG
3rd ALLIANCE UNFORGETTABLE TENACITY, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC
4th ALLIANCE BUCK CRUSADER, BARBARA OR JOHN HIBBARD
5th BLUE RIBBON SIMPLY BO JUSTA DANDY, SHAUNA GAUDINO
6th ABRIAS SIGNATURE ISSUE, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
7th HOPKINS DARK AND CHARISMATIC, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
8th CANDYLANDS PRETTY PLAYBOY, CAMMIE CAVANAUGH, WESTWIND FARMS
9th ROCKING M BLUES BOTTOMS UP, VICKIE ROBERSON, ROCKING M MINIATURES
10th TOP OF TEXAS BLOSSOMS POSSUM, SUZANNE L. SOOTER

Class 128: TWO-YEAR-OLD GELDINGS (7 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD REMEMBER ME, DAVID OR SUSIE DICK, MEADOW LANE FARM
RESERVE: CHANCE OF GOLDS SHOWMAN, PAIGE MEHLHOPE, CHANCE OF GOLD FARMS
3rd LUCKY FOUR BUCKDELUXE BUCKEXTREEM, INGRID DOHLER
4th CANDYLANDS GRAND PRINCE, CAMMIE CAVANAUGH, WESTWIND FARMS
5th ME HE BUZZIN CRUSHER, JUSTIN HENDERSON OR KIMBERLY FERGUSON
6th STARS UNDENIABLE, THRECIA RISNER
7th EL DIAMOND K SMILING BUCKAROO, ED & LANELL KUNZ

Class 129: SINGLE FINE HARNESS VICEROY (6 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BRUMBY BUCK, WILLIAM STEVENS OR NANCY STEVENS
RESERVE: SAMIS MR BANANA CHIP, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
3rd TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
4th SAMIS QUIZ KID, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
5th ROCKING KS OBVIOUSLY FLAIR, AUDREY KERBY OR PHOEBE KERBY
6th A STABLE BUSINESS BUCK PRIVATE, MICHAEL OR MARY COLLINGS

Class 130: CLASSIC PLEASURE DRIVING OVER 32-34 (21 Entries)
CHAMPION: SAMIS VEGAS KNIGHT, LINDA OR PAT MCGINNIS
RESERVE: COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, JULIANNA MYERS OR MARK MYERS, FLAGSTONE FARMS
3rd WILD SPIRITS WIND RUNNER, ROBERT & BRENDA KANE, WILD SPIRIT RANCH
4th ERL SO BE IT, DANIEL OR CARLA CRIDER
5th THOUSAND OAKS YASHICAS MONET, VAL SHINGLEDECKER OR WILLIAM STEVENS
6th BAR B CLASSIC SUPREME, BROOKE GLOSSER
7th LIL BIT O COUNTRY BUMPKIN, LARRY OR SUE ELNIFF
8th LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
9th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, MADELYN BLANTON/TRUSTEE, BLANTON FAMILY TRUST
10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE

Class 131: SINGLE PLEASURE DRIVING GELDINGS (5 Entries)
CHAMPION: INVESTMENT FARMS AMERICAN TALENT, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
3rd SAMIS SID SAVOY, RON OR SAMI SCHEURING & CHRIS BLANTON
4th DREAM MAKERS BLACK TIE, AIMEE J WHEATER OR ALINA MATTISON, PAINTED H RANCH
5th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM

Class 132: GRAND CHAMPION JUNIOR GELDING
WORLD GRAND CHAMPION CANDYLANDS PROTEST THIS INVESTMENT, ROBERT & KIM RUTLEDGE
WORLD RESERVE CHAMPION LOS ARBOLES IDOLS HIT PARADE, POLLY WEISBERG

Class 133: LADIES COUNTRY PLEASURE DRIVING (32 Entries)
CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
3rd R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
4th ABRIAS DARING ENDEAVOR, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
5th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
6th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
7th BAR NS CHECK OUT MY ASSET, POLLY WEISBERG
8th CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, KARRIE LYNN HOKE
9th MTC EASTER BUCK, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
10th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH

Class 134: GRAND CHAMPION JUNIOR STALLION
WORLD GRAND CHAMPION SRF NOBLE HEIR, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
WORLD RESERVE CHAMPION ARAGONS STRAIT FROM TEXAS, IAN FUCHS

Class F18: THREE YEAR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING FUTURITY (4 Entries)
1st QUINTESSA RADIANTE CARUSO, JOHN & KIMBERLY SWEATT/TRUSTEE, J & K SWEATT FAMIL
2nd LMAS FLYING FIRST CLASS, ERIN R. HADDAD
3rd VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, ASHLEY HARRIS, VERSATILITY FARM & TRAINING
4th THE CHAIRMAN OF THE BOARD, CATHY OR CASEY WAXLER


 


Day 6
Top of Page

Classes 135-158

Class 135: WEANLING MARES 26 AND UNDER (6 Entries)
CHAMPION: ALOHA MRF SILENT IN RED, HEATHER TROGLAUER OR LEE CRUTCHFIELD
RESERVE: REECES FINE CHINA, TONI REECE OR DANIELLE HILL, REECE MINIATURE HORSE
3rd REECES ORION CELEBRATION, TONI REECE OR DANIELLE HILL, REECE MINIATURE HORSE
4th RFM SIGNATURES DARK RAVEN, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
5th EKN BOOGERMAN GOT ME, KOVEE G CLAIR
6th LITTLE AMERICAS SKIPS ANGEL BABY, TONY OR CAROL GREAVES, LITTLE AMERICA MINI HORSES

Class 136: WEANLING MARES OVER 26 TO 30 (21 Entries)
CHAMPION: PECAN GROVE CUSTOMIZED JADE, PEGGY LLOYD & DENNY MOUNCE, PECAN GROVE FARM
RESERVE: ALLIANCE FIRESTAR, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC, ALLIANCE MINIATURES
3rd ALOHA ACRES SILENT NO MORE, JANICE L. KIELER, BIGLEAP RANCH
4th SONOITA DOMINUS IN STYLE, LORI BARILE NAVEH
5th VERMILYEA FARMS COVER GIRL, WILLIAM C. HUMPHRIES, VERMILYEA FARMS
6th PECAN GROVE ABSOLUT VICTORY, DENNY MOUNCE OR PEGGY LLOYD, PECAN GROVE FARM
7th DSB BUFFS BOOTY CALL, SHERRY H. CROWE
8th BSPRINGHILLS REMEMBER THEGOODTIMES, ROBERT & HELEN BURGESS
9th VERMILYEA FARMS IMA SHOW GIRL, WILLIAM C. HUMPHRIES
10th SUNNY SIDE JONIBUCK O SO PRECIOUS, RAY N. MARTIN OR JAY PAUL MARTIN, SUNNY SIDE STABL

Class 137: MULTIPLE HITCH-DRAFT THREE OR MORE (0 Entries)

Class 138: GENTLEMEN'S ROADSTER (6 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN C. GIBSON
RESERVE: SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
3rd LAS DORADAS BUCKEROOS CAJUN RHYTHM, LONNIE PERDUE/LESSEE, NEW WEST RANCH
4th SAMIS TRIPOLI, CHRISTOPHER BLANTON & CASSIDY BLANTON
5th 7S NASHVILLES ABRACADABRA, SHIRLEY VALENTE OR VINCE VALENTE
6th ASTARTES ITSA ECHO, ROSANNE GOODMAN

Class 139: YEARLING MARES 28 AND UNDER (16 Entries)
CHAMPION: ALAMOS SIRS SNOWY ECHO, JANE H. MACON, ALAMO MINIATURES
RESERVE: ARISTOCRATIC DREAM A LITTLE DREAM, MICHAEL OR MARY COLLINGS
3rd LITTLEUN FARMS SEMIS AMBER IDOL, SANDRA REVARD
4th QUINTESSA TRIBUTE VIVA LA VIDA, TONI OR DENNIS PIERCE, QUINTESSA FARM
5th PHR JEAN GREY, AIMEE J WHEATER OR PENNY J HOLLIDAY, PHR
6th STARS GEISHA, CYNDI EGBERT
7th OLYMPIAN STARRING SAHARA, JOAN RICHARDS
8th BELOVEDS HER MAJESTY OLYMPIA, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
9th CHANCE OF GOLDS CURTAIN CALL, PAIGE MEHLHOPE
10th VALLEJO ZENYATTA, JUAN J. VALLEJO, VALLEJO MINIATURE HORSES

Class 140: YEARLING MARES OVER 28 TO 30 (16 Entries)
CHAMPION: FIRST KNIGHTS HOT CHILD IN THE CITY, K. C. PAPPAS, FIRST KNIGHT MINIATURES
RESERVE: ALLIANCE MAJESTIC MAIDEN, POLLY WEISBERG OR ANN DWYER
3rd IMPRESSIBLE VERSACE PEACHES N CREAM, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE
4th ARIONS AMARICE DESTINY, JOHN OR MELINDA EBERTH, ARION MANAGEMENT
5th PHR LOUISE VUITTON FOR MB, AIMEE J WHEATER OR PENNY J HOLLIDAY, PHR
6th SONOITA INVADERS COVER GIRL, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER
7th MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, TIFFANY K PORTER OR WAYNE K PORTER II, OR SHARYN O
8th SCOTT CREEK COM POSA, JOANNE G. ROSS, SCOTT CREEK FARM
9th RAVENWOOD RAINBOWS REFLECTION, NICK OR PATTY MILANO & MATTHEW DROWN
10th SONOITA INVADERS CATCH A FIRE, LORI BARILE NAVEH, SONOITA HIGHLANDS

Class 141: YEARLING MARES OVER 30 TO 32 (21 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS CELEBRITY HAWK, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
RESERVE: FR LM IDOLS FLIRTATIOUS HAWK, CHARLENE EISENMENGER/ LESSEE
3rd IGF PARTNERS MEMORIELLE, MARTHA S. HICKHAM
4th JSW REDIS GHOST ORCHID, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
5th LM IDOLS SYRIAH HAWK, CHARLENE EISENMENGER/ LESSEE
6th ALLIANCE MAJESTIC LONE STAR LADY, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC OR DEBRA JONES
7th LUCKY FOUR REBELCHASE SUCHACREATION, WADE S BURNS OR JON WOODRING, LUCKY FOUR FARMS
8th WINNING STREAKS EXCEPTIONAL DREAM, DONNA LAVERY OR LAURA HAYNER, OR ABBY CONDER
9th WORLD OF MINIATURES CHA CHA BY POE, ERIC & MARILYN MEYER, WORLD OF MINIATURES
10th ME HE BUZZ N HONEY BEE, RETTA SAMPSON OR MERLE NASH

Class 142: COUNTRY PLEASURE DRIVING - MARES (16 Entries)
CHAMPION: ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
RESERVE: NWR POETRY IN RHYTHM, LYNN BOWEN BURNHAM
3rd VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, LINDA & JIM DREEWES
4th BAR NS CHECK OUT MY ASSET, POLLY WEISBERG
5th ZARZUELAS CALIFORNIA DREAMING, DENNIS & TONI PIERCE
6th PURA VIDAS PRINCESS VELVET, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH
7th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI OR MEAGAN CHAPMAN
8th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
9th SRF HEIRESS, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
10th IONA FARMS MAKE A WISH, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR

Class 143: SINGLE PLEASURE DRIVING 32 AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: CENTURY FARMS MAZARATTI, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH
RESERVE: SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, LISA LUQUE
3rd HCM X CALIBERS SOFT TOUCH, MARILYN HOFFMAN/LESSEE
4th HHF WALKIN ON THE WILD SIDE, SUZI OR SHANE PATRICK
5th WF PATTONS STEEL ENCORE, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH

Class 144: COUNTRY PLEASURE DRIVING - GELDINGS (22 Entries)
CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
3rd FREEDOM HILL FARMS BUCK THE MEMORY, TIM & RICK CARR & KATHIE PETERSON
4th R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
5th MS WISH N WELLS JUST DUPLICATED, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
6th DD TOO HOTS SILK TREASURE, KIM SWEATT & KELLY CAMPBELL
7th ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, MICHAELE STARRETT/LESSEE
8th SHENANDOAH LITTLE JACKS SNEAKY PETE, JERRY OR DONNA POTTS, SOUTHWIND FARMS
9th SAMUELS LIL ROMEO, GLEN OR PAULA MATTHEWS
10th J CS ITS A SNAP, CHRISTOPHER BLANTON & CASSIDY BLANTON

Class 145: TWO-YEAR-OLD MARES 29 AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS TEENSY CITRINE, JEFF OR DARLA BROOKS, LEGACY FARM
RESERVE: TRIPLE K CINSIS INSPIRATION, DEBRA SAMPLE
3rd CANDYLANDS FRENCH KISS, ROBERT RUTLEDGE & COLLEEN RUTLEDGE
4th REFLECTIONS ANTICIPATION, CHARLOTTE LUPTON OR FRANK LUPTON, REFLECTIONS
5th POCO DE ORO TOUCH OF MEMOIR, PATRICIA GILES, DOUBLE G RANCH

Class 146: TWO-YEAR-OLD MARES OVER 29 TO 31 (9 Entries)
CHAMPION: FALLEN ASH EAGLES OLYMPIAN DREAM, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
RESERVE: GM BLUES IN THE MYST, BRENDA HEBERT OR TINA FISSELER
3rd FALLEN ASH EAGLES JUNO, LYNDEE L KRIVANEK OR ROBERT J KRIVANEK, DUNDEE MIN
4th STAR VALLEYS PRETTY AS YOU PLEASE, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
5th REECES UNDISPUTED GIOVANNI, LON OR THELMA MASSEY
6th SS BLUE EYES PRECIOUS MIRACLE, RETTA & MATT SAMPSON
7th PICTURE PERFECT FR HEART OF GOLD, ROBIN COLE & BROOKE SHERIDAN
8th CANDYLANDS HOT BLONDE, CAMMIE CAVANAUGH
9th B & BL LEILANI, BOBBY LAMBERT

Class 147: TWO-YEAR-OLD MARES OVER 31 TO 33 (19 Entries)
CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, CRAIG OR AMY ODEN/LESSEE
RESERVE: LUCKY FOUR BLACK VELVET BUCKINBABE, WADE BURNS JON WOODRING/BRIAN HILL
3rd STARS FR BREATHLESS, CRAIG & AMY ODEN
4th MCC DESTINYS ESQUITE EDITION, WILLIAM C. HUMPHRIES, VERMILYEA FARMS
5th MERCEDES SIRREAL DREAM, KRYSTLE ACTON OR THERESA L. ACTON
6th EKN BOOGIES FLASH DANCER, TESSIE BESENY OR B DRAWDY OR A CONDER
7th SONOITA INVADERS TENDER TOUCH, TONI OR DENNIS PIERCE & LORI BARILE-NAVEH
8th RANCH OQUINN BODACIOUS BACCARENA, MICKEY & SUSAN WALKER
9th GRANDVIEWS TOY BERENIKE 4U, AIMEE WHEATER OR BARBARA/STEVE MATTISON
10th BREWERS EXTREME EMOTION, WILLIAM C. HUMPHRIES, VERMILYEA FARMS

Class 148: MULTIPLE HITCH-LIGHT PAIRS/TANDEM (3 Entries)
CHAMPION: QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ, WILLOW CREST FARM
RESERVE: OASIS FIRST LIGHT, ALLYSON & LAURA WAITES
3rd LITTLE KINGS JAZZ SUPREME, PHOEBE KERBY

Class 149: GENTLEMEN'S SINGLE PLEASURE DRIVING (7 Entries)
CHAMPION: VERMILYEA FARMS DANDYS LEGEND, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
RESERVE: SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
3rd SAMIS QUIZ KID, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
4th TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
5th A STABLE BUSINESS BUCK PRIVATE, MICHAEL OR MARY COLLINGS
6th CENTURY FARMS MAZARATTI, POLLY J HYDE OR PAUL R HYDE, HYDE AWAY RANCH
7th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM

Class 150: STAKES CLASSIC PLEASURE DRIVING - 4 YR OLD (2 Entries)
CHAMPION: ERL SO BE IT, DANIEL OR CARLA CRIDER
RESERVE: CANDYLANDS PATTONED PAYDAY, JUSTIN RUTLEDGE OR DARLENE BRIDGES

Class 151: MULTI-COLOR MARES (14 Entries)
CHAMPION: SEVEN ACRES COOKIES N CREAM, THRECIA RISNER
RESERVE: MYSTIC MOON REBELS CALAMITY JANE, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG, OR KRISTY NEWMAN
3rd H A MUSIC MANS ROCK N ROSE, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
4th MERCEDES SIRREAL DREAM, KRYSTLE ACTON OR THERESA L. ACTON
5th MILLWOOD PRINCES LIL BIT FANCI, NICKI L. DOWDLE
6th FOWLERS SUPREME SAMPLE THIS FAME, TANA OR ROD FOWLER
7th NEHI MYSTIC MOJITO, LUKE OR NANCY GRIZZAFFI, CIRCLE G MINIATURE HORSE
8th RFM SIGNATURES DARK RAVEN, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
9th HA MUSIC MANS IVE GOT RHYTHM, MARGARET T. KLOMAN, HOMESTEAD ACRES
10th WILLOWIST CALIFORNIA POPPY, MARY A. MOLDOWAN

Class 152: SOLID COLOR MARES (14 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE MAJESTIC MAIDEN, POLLY WEISBERG OR ANN DWYER
RESERVE: RIVERDANCES MARBLED TIGRESS, SUSAN M BROOKS
3rd SRF HEIRESS, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
4th FALLEN ASH FARMS PRETTY GRAND, NICK OR PATTY MILANO & MATTHEW DROWN
5th CADLE CREEK ULTIMATE MAJESTIC DREAM, RANDY OR VICKI HART
6th EKN TIMELESS REFLECTION, KOVEE G CLAIR
7th SCOTT CREEK COM POSA, JOANNE G. ROSS, SCOTT CREEK FARM
8th AZARIAHS TIGER LILY, JULIE ANN GOOD
9th LUCKY FOUR REBELCHASE REBELETTE, LESLEY & JAMES TOWLE & WADE BURNS
10th LITTLE AMERICAS MIDAS TOUCH BOOGIE, TONY OR CAROL GREAVES

Class 153: FORMAL PARK DRIVING (2 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BRUMBY BUCK, WILLIAM STEVENS OR NANCY STEVENS
RESERVE: ROCKING KS OBVIOUSLY FLAIR, AUDREY KERBY OR PHOEBE KERBY

Class 154: SINGLE PLEASURE DRIVING OVER 32 TO 34 (12 Entries)
CHAMPION: SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
RESERVE: DAYSPRING NEIGHBORHOOD JOYRIDE, ABBY & EMILY CONDER
3rd SIR WINSABUCK, DONALD ROGERS OR SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SEN
4th 2 B PATSY CLINE, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
5th WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, TIFFANY K. PORTER/AGENT, THE KING KOLLECTION PRTNR
6th SAMIS MR BANANA CHIP, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
7th CELEBRATIONS TENNESSEE VISION, RON CLOUGH
8th TELQUEST NF BEL LA GO C, WINONA KENNEDY OR COLLEEN KENNEDY, TELQUEST MINIS
9th SAMIS QUIZ KID, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
10th SAMIS SID SAVOY, RON OR SAMI SCHEURING & CHRIS BLANTON

Class 155: COUNTRY PLEASURE DRIVING - STALLION (24 Entries)
CHAMPION: ABRIAS DARING ENDEAVOR, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
RESERVE: TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, ALLISON OR DANA BRAUN
3rd LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
4th CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, KARRIE LYNN HOKE
5th HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS & JAN HANEY & KELLY CAMPBELL
6th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
7th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
8th CENTURY FARMS ARABIAN CHEROKEE, DIANNE CONNOLLY OR MICHAEL CONNOLLY
9th ALAMOS STREAKERS SIMPLY STRIKING, KAY MARSCHEL
10th MTC EASTER BUCK, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI

Class 156: GRAND CHAMPION JUNIOR MARE
WORLD GRAND CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, CRAIG OR AMY ODEN/LESSEE
WORLD RESERVE CHAMPION: LM IDOLS CELEBRITY HAWK, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH

Class 157: GRAND CHAMPION ROADSTER
WORLD GRAND CHAMPION: SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON
WORLD RESERVE CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, JAN C. GIBSON

Class 158: LIBERTY (33 Entries)
CHAMPION: RIVENBURGHS SANTANA SE, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
RESERVE: CIRCLE G JAZZMAN, LINDA S. NELSON
3rd FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM
4th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
5th MRMS TEMPESTS MYSTERLY, CHARLIE BRUNDON/LESSEE
6th ABRIAS DB TRIFECTA, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
7th JSW ZORROS COOL COMMANDER, SHERRY CROWE OR SHANNA CROWE, OR DEBBIE MEEK
8th FALLEN ASH FARMS PRETTY GRAND, NICK OR PATTY MILANO & MATTHEW DROWN
9th CHERRYVILLE SHINES AZTEC GOLD, JULIE ANN GOOD OR AUSTIN G GOOD
10th TOP OF TEXAS FLASH OF PEARL, SUZANNE L. SOOTER


 


Day 7
Top of Page

F19-F20, 159-185

Class F19: THREE YEAR OLD CLASSIC PLEASURE DRIVING FUTURITY (5 Entries)
1st BAR B CLASSIC SUPREME, BROOKE GLOSSER
2nd ABRIAS SIGNATURE SENSATION, DANA G HYLAND & CAROL STEFFUS-HYLAND
3rd LIL BIT O COUNTRY BUMPKIN, LARRY OR SUE ELNIFF
4th LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
5th FOUR J BUCKYS EASTER LILLY, NITA OR JACOB JOHNSON

Class F20: THREE YEAR OLD COUNTRY PLEASURE DRIVING FUTURITY (9 Entries)
1st JUNIOR BEAR A MILLION TO ONE GAMBLE, KERRI OR MIKE GRIGGS, JUNIOR BEAR RANCH
2nd ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
3rd MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, GLEN OR LOUISE FERGUSON, J&M MINIATURES
4th ABRIAS MOONLIGHT ENDEAVOR, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
5th VERMILYEA FARMS BIT O HONEY FAME, KELSEY SHINGLEDECKER
6th BAR NS CHECK OUT MY ASSET, POLLY WEISBERG
7th VRF DANDY COCHISE, STEVE & PAM AVANS, VICTORIAN ROSE FARMS
8th SILVER MEADOWS DANS WILD & WICKED, DAVID H PORTERFIELD OR DARLENE T BRIDGES
9th MONACO, KAY MARSCHEL, DE NEVEU FARMS

Class 159: SENIOR MARES 28 AND UNDER (7 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD MEDALIONS MS B, AUDREY C. RUTH, CASCATA FARM
RESERVE: SUNWOOD HOLLYWOOD FLING, JANET L. LEWIS/LESSEE
3rd WILLOWIST CALIFORNIA POPPY, MARY A. MOLDOWAN
4th LITTLE R DELIGHTS CELEBRATION, DONITA RASMUSSEN
5th CASTLE ROCK SPIRTS RAIN DANCER, YVONNE OR JEFF CLARK
6th REECES ORION DREAMCATCHER, NANCY MITTEN OR BECKY ARMSTRONG, MYSTIC MOON RANCH
7th REFLECTIONS WINGS CBY, ROSE OR AARON PETERSON

Class 160: SENIOR MARES OVER 28 TO 30 (8 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS SABRINA HAWK, CHARLENE EISENMENGER
RESERVE: SONOITA INVADERS SATIN DOLL, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER
3rd LA VISTA PRIM N PROPER, SUSAN OR BESS HOPMANS, LA VISTA FARM
4th SRF CLASSY LADY, NICK OR PATTY MILANO & MATTHEW DROWN
5th JSW DESTINYS HEART OF DIXIE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
6th LITTLE KINGS ECHO ANGELIQUE, INGRID DOHLER
7th FOUR J GABBRIELLA, NITA & JACOB JOHNSON & R.L.& M.R.& M.M. MALEK
8th CHESAPEAKES AMAZING GRACE, WENDI L. WEINSTEIN

Class 161: SENIOR MARES OVER 30 TO 32 (13 Entries)
CHAMPION: AVANTES CELTIC MELODY, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
RESERVE: FALCON RIDGE SONNYS BRANDY GIRL, KATHY CARTON, FALCON RIDGE FARM
3rd WCR SHEZA BOOGIE BAY, MIKE OR TERRY HLAVATOVIC, ALLIANCE MINIATURES
4th JSW MAGICS SOPHISTICATED LADY, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
5th FALLEN ASH EAGLES LUXE LAVENDER, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
6th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, BEN OR ROBBIE BENJAMIN, PURA VIDA RANCH
7th LITTLE KINGS TWINKLE TOES, KAY RUDEL OR EDNA JOHNSON
8th ALBIONS KID NEXT DOOR, CASEY & KELLY CAMPBELL, WINGATE TRAINING CENTER
9th IONA FARMS MAKE A WISH, GORDON HARRIS OR BONNIE HARRIS, IONA MINIATURE HOR
10th THOUSAND OAKS CAMILLE, LISA LEEK

Class 162: SENIOR MARES OVER 32 TO 34 (13 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE MADEMOISELLE, MICHAEL OR MARY COLLINGS
RESERVE: BLUE RIBBON BODACIOUS I CHI WOW WA, VALERIE ESCALERA, ESCALERA QUARTER HORSES
3rd BIGLEAPS EAGLE SCOUTS HONOR, JANICE L. KIELER, BIGLEAP RANCH
4th BELOVEDS CHERISH CREATION, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
5th LR SEMINOLES PRETTY WOMAN, KRISTI VEGTER OR JENNIFER GREEN
6th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, LINDA & JIM DREEWES
7th THE KIDS MY BAY LADY, LAURA SCHNEIDER & HUGH J SCHNEIDER III, NEW HORIZO
8th TWIN OAKS JESSES MISS KITTY, BRANDY MAMEO & GREG B BEEVER, RAINBOW RIDGE MINIS
9th INDIAN PEAKS MB DANCIN FANCY, JOHN BENNETT OR JENNIFER BENNETT, INDIAN PEAKS MIN
10th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI OR MEAGAN CHAPMAN

Class 163: GENTLEMENS COUNTRY PLEASURE DRIVING (17 Entries)
CHAMPION: R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
RESERVE: OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
3rd LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
4th ROCKYTOPFARM MAJESTYS MAJOR LEAGUE, SAMMY OR KAY RUDEL, ROCKY TOP FARMS
5th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
6th CENTURY FARMS ARABIAN CHEROKEE, DIANNE CONNOLLY OR MICHAEL CONNOLLY
7th MS WISH N WELLS JUST DUPLICATED, TONI REECE, REECE MINIATURE HORSES
8th SRF HEIRESS, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
9th MTC BAY SUPREME, STEVEN & PAMELA AVANS, VICTORIAN ROSE FARMS
10th DESERT GOLD CROSSFIRE, JOE D. WARD, RANCHO DE POQUITOS

Class 164: SENIOR GELDINGS 30 AND UNDER (5 Entries)
CHAMPION: BELOVEDS DOUBLE DIVINE ONE, BRENDA D. SELLWOOD
RESERVE: ANOTHER DIMENSION MR REMARKABLE, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER
3rd MCCARTHYS SILVER DOLLAR, LAUREN ALLEN-TAUBERT & BRIAN HILL
4th SENSATIONAL, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
5th CHERRYVILLE SHINES AZTEC GOLD, JULIE ANN GOOD OR AUSTIN G GOOD

Class 165: SENIOR GELDINGS OVER 30 TO 32 (14 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON OR CAYLA SCHAEFFER
RESERVE: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, BROOKE GLOSSER
3rd LM IDOLS VALENTINO HAWK, KAREN A. RUDOLPH
4th JSW MAGICAL MIAMI MOON, JONATHAN WHITT & KRISTA SPENCER
5th REECES GIORGIO, TONI REECE OR DANIELLE HILL, REECE MINIATURE HORSE
6th ERL VOLTAIRES NICK OF TIME, KELSEY SHINGLEDECKER
7th MERCEDES REMARKABLE RHYME, SAMMY OR KAY RUDEL, ROCKY TOP FARMS
8th LITTLE R DREAM PLAYER, DONITA RASMUSSEN
9th WINNERS CIRCLE ADONIS, GLEN & PAULA MATTHEWS
10th AM WOODYS FAME, DONALD ROGERS OR SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SEN

Class 166: SENIOR GELDINGS OVER 32 TO 34 (19 Entries)
CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS
RESERVE: ALOHA ACRES DREAMS DROP DEAD RED, DEBORAH/LINDSEY BULLARD OR A OVERCASH/K SLOBODY
3rd MERIDIANS EKLEKTIC DESTINY, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
4th VERMILYEA FARMS MISTER HOLLYWOOD, WILLIAM C. HUMPHRIES, VERMILYEA FARMS
5th BELOVEDS DOUBLE PLATINUM, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
6th RFM UNDISPUTED IRISH KING, TONI REECE OR DANIELLE HILL, REECE MINIATURE HORSE
7th FREEDOM HILL FARMS BUCK N IDOL, TOM & LINDA MAY, DESERT ROSE MINIATURES
8th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
9th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, DAVID OR JILL MILLER
10th ZARZUELAS IBERIAN, JULIE ELDRIDGE

Class 167: STAKES SINGLE PLEASURE DRIVING - 4 YR OLD (3 Entries)
CHAMPION: INVESTMENT FARMS AMERICAN TALENT, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, TIFFANY K. PORTER/AGENT, THE KING KOLLECTION PRTNR
3rd ARAGONS HURRICANE HARBOR, TERESA FLINT WEATHERS

Class 168: MULTIPLE HITCH-LIGHT THREE OR MORE (1 Entries)
CHAMPION: QUICKSILVERS WINDSTAR, SUSAN OR AL BULGAWICZ, WILLOW CREST FARM

Class 169: SENIOR STALLIONS 28 AND UNDER (7 Entries)
CHAMPION: SRF PREMIER, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD
RESERVE: FIREWATERS CALISTO OF OLYMPUS, WARREN & BRENDA SELLWOOD
3rd SUNRISE HILL DESERT SERENADE, KEVIN L THOMPSON OR MICHAEL R YOUNG
4th BELOVEDS ALMIGHTY CREATION, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
5th WF PATTONS SOUTHERN COMFORT, RAY ZOERCHER OR ROBERT CHENEY
6th PRF OVATIONS COMMAND PERFORMANCE, MARTHA GALE OR GEOFFREY GALE, PINE RIDGE FARM, LLC
7th DENT FRISKEY KID FROSTY BOSS, GARY OR JOHN OWEN

Class 170: SENIOR STALLIONS OVER 28 TO 30 (12 Entries)
CHAMPION: ANOTHER DIMENSION DWBS THE JOKER, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
RESERVE: ERL PATTONS SMOOTH OPERATOR, MARTHA HICKHAM OR ROBERT CHENEY
3rd LM IDOLS SECRET REGALO, BRUCE OR PAT PROCTOR
4th BLUE CHIPS MASTERPIECE BY DESIGN, FRAN MURRAY & JOE MANDERINO
5th ALAMOS POES STAR, JANE H. MACON, ALAMO MINIATURES
6th GLENN OH SO WHAT, J F OR MADGE GLENN
7th LUCKY FOUR BLACK VELVET ULTIMATBUCK, DANIELLE HILL OR BRIAN HILL
8th BELOVEDS DOUBLE DARE TO DREAM, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
9th CASTLE ROCK BEYOND EXPECTATIONS, JEFF & YVONNE CLARK
10th TIBBS HEZA FOXY DREAM, RICHARD A OLSON OR NANCY C OLSON

Class 171: SENIOR STALLIONS OVER 30 TO 32 (21 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING I MEAN TO SHINE, JOHN OR ANDREA EVANS, DAYSPRING FARM
RESERVE: LM IDOLS ROCK SOLID HAWK, CHARLENE EISENMENGER
3rd BAYSIDES NIGHT MOVES, LINDA CLARKE ANDERSON, FREEDOM HILL FARM
4th COLUMBIA TRIFECTA, KATHY J. HOWARD, COLUMBIA MINIATURE HORSE FARM
5th TEN LS DESTINYS IN THE BUFF, JOE OR LAURA TENNILL OR S CROWE OR DEBBIE MEEK
6th RIO REDS CHIPS AHOY, BOB OR DORCAS JENKINS, RIO RED RANCHES
7th CANDYLANDS SECRET WEAPON, COLLEEN RUTLEDGE
8th QUINTESSA TRIBUTE DAVINCIS DREAM, DENNIS & TONI PIERCE
9th PERFECTAS BEAU COUP WARDANCE, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
10th GRANDVIEWS TOY COMRAD, WILLIAM C. HUMPHRIES

Class 172: SENIOR STALLIONS OVER 32 TO 34 (16 Entries)
CHAMPION: WOODSTOCK NORTH DAWNS DOMINO, WARREN SELLWOOD OR BRENDA SELLWOOD
RESERVE: ALLIANCE UNFORGETTABLE IMAGE, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
3rd FIRST KNIGHTS RETURN OF THE KING, DARCY BROUGHTON OR RANDY MCGOWAN, IMPRINT MINIATUR
4th CONDERS BREAKIN THE ICE, CRAIG OR ASHLEY LAURER OR ZOE LAURER/BRIAN HILL
5th ALAMOS SIRS MYSTIC DAWN, JANE H MACON OR KRISTI WILSON
6th LITTLE KINGS BYZANTINE BUCK, MARIANNE EBERTH & WILLIAM HUMPHRIES
7th ALBIONS WILDEST DREAM, MERLENE OLMSTEAD OR DON BROWN, THE ALBION EAST
8th CHUPPS MIGHTY TITAN, SHERI LYNN LYKKEN
9th WF ZEUS OF ETERNITY, DENNIS OR JAN HANEY
10th SSH SHADOW OF A DOUBT, LINDA S. NELSON

Class 173: CLASSIC PLEASURE DRIVING 32 & UNDER (10 Entries)
CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE SENSATION, DANA G HYLAND & CAROL STEFFUS-HYLAND
RESERVE: LITTLE R DREAM PLAYER, DONITA RASMUSSEN
3rd PHR PHANTOM INSIGNIA, AIMEE J HOLLIDAY OR PENNY JO HOLLIDAY, PAINTED H R
4th CANDYLANDS PATTONED PAYDAY, JUSTIN RUTLEDGE OR DARLENE BRIDGES
5th MTM BLACK MAGIC MOJO, CRAIG BODENHEIMER OR LAURA BODENHEIMER-BECK, GOLDE
6th TRAILS ENDS STAR SUPREME, SONNIE ANDERSON
7th LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, DEBRA & BROOKE GLOSSER
8th ABRIAS DANDY VALOR, JULIE ANN GOOD OR AUSTIN G GOOD
9th MRMS CHIVAS REGAL, KATHY COURTNEY & ANNA PISARSKI
10th FOUR J BUCKYS EASTER LILLY, NITA OR JACOB JOHNSON

Class 174: THREE YEAR OLD SINGLE PLEASURE DRIVING (4 Entries)
CHAMPION: QUINTESSA RADIANTE CARUSO, JOHN & KIMBERLY SWEATT/TRUSTEE, J & K SWEATT FAMIL
RESERVE: LMAS FLYING FIRST CLASS, ERIN R. HADDAD
3rd JSW ZORROS MR NOBILITY, JONATHAN S. WHITT, JSW FARM
4th VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, ASHLEY HARRIS, VERSATILITY FARM & TRAINING

Class 175: SOLID COLOR STALLIONS AND GELDINGS (23 Entries)
CHAMPION: CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, KARRIE LYNN HOKE
RESERVE: LITTLE KINGS DUKE DREAMER, ANGELA HOLMES
3rd HYDE AWAY RANCH R HOT STORMY NIGHT, POLLY OR PAUL HYDE & LINDA DREEWES
4th BELOVEDS OH SO NOBLE, PATRICIA M. DEMPSEY, BELOVEDS
5th CONDERS 100 PERCENT PURE GOLD, ABBY CONDER
6th ABRIAS DB TRIFECTA, STACY SACHEN & J RILEY SACHEN GOODE
7th WEEOKIES REFLECTIONS COWBOYCASANOVA, RITA K. JENKINS, WEEOKIE FARM
8th OASIS XS VELVETS SPECIAL EDITION, MARION MASCHKE, OASIS MINIATURE HORSES
9th EKN MYSTIC IMAGE, KOVEE G CLAIR
10th ALURE RANCH SPIRITS RADICAL REVUE, THRECIA RISNER OR BEVERLY ALLEN

Class 176: STAKES COUNTRY PLEASURE DRIVING - 4 YR OLD (8 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
RESERVE: NWR POETRY IN RHYTHM, LYNN BOWEN BURNHAM
3rd R BAR CS HES WELL RED, TERESA FLINT WEATHERS
4th HALF MEASURES A GAMBLING MAN FACES, DENNIS & JAN HANEY & KELLY CAMPBELL
5th MRMS BLACKJACK CHIP, CHRIS BLANTON & KATHY COURTNEY
6th LYMRICKS PURE PLATINUM, LINDA J. MCGINNIS
7th ASH CREEK APRIL MIST, RONALD CLOUGH
8th REKOS MISS SNIPS, KIM OR STEVE STERCHI OR MEAGAN CHAPMAN

Class 177: MULTI-COLOR STALLIONS AND GELDINGS (27 Entries)
CHAMPION: ALLIANCE PIANO MAN, GINNY LONG OR KAY LYON, OR JOYCE KEHOE
RESERVE: THOUSAND OAKS YASHICAS MONET, VAL SHINGLEDECKER OR WILLIAM STEVENS
3rd LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, THOMAS T THOMPSON OR LINDA DAWN THOMPSON
4th LA VISTA TOP OF THE MARK, MALENE NIELSEN/LESSEE & KATHRINE NIELSEN/LESSEE, 5
5th D & M GEMSTONES POKADOT SONRISE, VIKI J CARSON, T/C MINI FAMILY FARMS
6th DIAMOND M JUNIOR CONFETTI, FRED OR ROSE MAIN, DIAMOND M STABLES
7th RFM CREATIONS KING OF THE COWBOYS, TONI REECE OR DANIELLE HILL, REECE MINIATURE HORSE
8th ARAGONS STRAIT FROM TEXAS, IAN FUCHS
9th CIRCLE G GEORGIE PORGIE, NANCY GRIZZAFFI, CIRCLE G MINIATURE HORSE RANCH
10th MAXWELLS SOUTHERN COUNTRY BOY, ROGER MAXWELL

Class 178: TOUCH OF CLASS (3 Entries)
CHAMPION: TINKERTOYS PIC A WINNER, BOB OR BETTY BRANCH, CIRCLE B MINIATURES
RESERVE: ROCKING KS RENEGADES WANTED MAN, AUDREY KERBY OR PHOEBE KERBY
3rd FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, JEAN OR JEFFREY LEVENSTAM

Class 179: GRAND CHAMPION CLASSIC PLEASURE DRIVING
WORLD GRAND CHAMPION: SAMIS VEGAS KNIGHT, LINDA OR PAT MCGINNIS
WORLD RESERVE CHAMPION: ABRIAS SIGNATURE SENSATION, DANA G HYLAND & CAROL STEFFUS-HYLAND

Class 180: GRAND CHAMPION SENIOR MARE
WORLD GRAND CHAMPION: AVANTES CELTIC MELODY, AIMEE JO HOLLIDAY, /FAMILY TRUST PAINTED H RANCH
WORLD RESERVE CHAMPION: LM IDOLS SABRINA HAWK, CHARLENE EISENMENGER

Class 181: GRAND CHAMPION SINGLE PLEASURE DRIVING
WORLD GRAND CHAMPION: SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, DONALD KNAPP OR MARY LOU KNAPP
WORLD RESERVE CHAMPION: DAYSPRING NEIGHBORHOOD JOYRIDE, ABBY & EMILY CONDER

Class 182: GRAND CHAMPION SENIOR GELDING
WORLD GRAND CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON OR CAYLA SCHAEFFER
WORLD RESERVE CHAMPION: ARIONS BOOMERANG, BEVERLY BURDETTE OR DON BURDETTE, BAR B RANCHS

Class 183: GRAND CHAMPION COUNTRY PLEASURE DRIVING
WORLD GRAND CHAMPION: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, DONALD ROGERS & SUZANNE ROGERS, ROGERS HEAVEN SENT
WORLD RESERVE CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE

Class 184: GRAND CHAMPION SENIOR STALLION
WORLD GRAND CHAMPION: DAYSPRING I MEAN TO SHINE, JOHN OR ANDREA EVANS, DAYSPRING FARM
WORLD RESERVE CHAMPION: SRF PREMIER, ROGER T. SLOBODY, SAWMILL STUD

Class 185: SUPREME HALTER CHAMPION
WORLD GRAND CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, BARBARA MATTISON OR CAYLA SCHAEFFER



Top of Page
Return to World Show Page