Return to World Show Page

American Miniature Horse Youth Association
World Championship Show
September 24 - September 26, 2010
Will Rogers Memorial Center
Fort Worth, Texas

Results of

September 24, 2010
(Classes 1-20)
September 25, 2010
(Classes 21-29 )
September 26, 2010
(Classes 30-45 )

 

Day 1

Classes 1-20

Class 1: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR MARE (11 Entries)
CHAMPION: LM IDOLS CELEBRITY HAWK, Shown by RACHEL N. SANDERS
RESERVE: IGF PARTNERS MEMORIELLE, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
3rd LUCKY FOUR REBELCHASE REBELETTE, Shown by EMILIE C. BURGIN
4th CENTURY FARM PASSIONS ARIANNAH, Shown by WHITNEY M. HAWKINS
5th REECES UNDISPUTED GIOVANNI, Shown by CAMERON D. NELSON
6th HOPKINS VALENTINE IDOL, Shown by KATHRINE L. WATSON
7th REECES UNDISPUTED VANITY, Shown by LANDIN DONER
8th FLYING A DREAMERS JUST MAD ABOUT U, Shown by MADISON GRAY
9th AZARIAHS TIGER LILY, Shown by AUSTIN G. GOOD
10th RHA WARDANCES WILD CHA CHA, Shown by ZOE LAURER

Class 2: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR MARE (15 Entries)
CHAMPION: ERL CUTTYS COVER GIRL, Shown by KAILEY M. TOAL
RESERVE: PHR LOUISE VUITTON FOR MB, Shown by JESSICA MYERS
3rd PECAN GROVE BLACK VELVET STOCKINGS, Shown by BRYCE HILL
4th SCOTT CREEK MONARCH DIVA, Shown by SAMANTHA C RUSSO-WINNE
5th TAYLOR MADES DIVA DESTINY, Shown by GRACIE TAYLOR
6th CANDYLANDS FRENCH KISS, Shown by LUCAS TODD HAMBY
7th LUCKY FOUR REBELCHASE REBELETTE, Shown by MOLLIE L. BURGIN
8th LR BEAUTIFUL HENNESSEYS COGNAC, Shown by CRYSTAL B HARTMAN
9th PHR JEAN GREY, Shown by REBECCA MYERS
10th LITTLE AMERICAS GOLD RUSH CAMEO, Shown by PAULA M FITZGERALD

Class 3: YOUTH 7 AND UNDER WITH JUNIOR MARE (6 Entries)
CHAMPION: MERCEDES SIRTAINLY FINE, Shown by IAN G. FUCHS
RESERVE: HA DANNY BOYS CLASSICAL ROSE, Shown by RYAN W HUDDLESTON
3rd LUCKY FOUR BLACK VELVET BUCKINBABE, Shown by JORDAN C. HILL
4th ZARZUELAS SABROSA, Shown by DONAE J. SHERMAN
5th HI STEPPIN RAINBOWS FLAMIN FLIRT, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
6th LITTLE AMERICAS SKIPS ANGEL BABY, Shown by KAMERON M WELMA

Class 4: YOUTH SN WITH GELDING OR MARE (5 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by ELANA K COLEMAN
RESERVE: CENTURY FARMS OUTRAGEOUS, Shown by JASMINE E. SCHLICK
3rd CHERRYVILLES SHINING EXAMPLE, Shown by SHANE PATRICK
4th BAR B WISH UPON A STAR, Shown by CANDACE N BELL
5th BARB DESTINYS OVER THE RAINBOW, Shown by KAMERON M WELMA

Class 5: YOUTH CLASSIC PLEASURE DRIVING 12 & UN (13 Entries)
CHAMPION: COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by REBECCA MYERS
RESERVE: ABRIAS SIGNATURE SENSATION, Shown by JESSICA MYERS
3rd NOSTALGIAS REBEL LUCK, Shown by HALEY ROSE PYBUS
4th CANDYLANDS PATTONED PAYDAY, Shown by LUCAS TODD HAMBY
5th SHOWCASE PURE BUCK N BRONCO, Shown by SHEA N. SLATTERY

6th ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by SAMANTHA C RUSSO-WINNE
7th ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
8th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
9th LR SCOUTS SUPER STAR, Shown by GRACIE TAYLOR
10th RANGER CREEK ROGUE BUCKEROO, Shown by KENDALL POGUE

Class 6: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR MARE (6 Entries)
CHAMPION: LR SEMINOLES PRETTY WOMAN, Shown by JORDAN C. HILL
RESERVE: ALBIONS KID NEXT DOOR, Shown by DONAE J. SHERMAN
3rd FALLEN ASH EAGLES LUXE LAVENDER, Shown by ALLYE TOAL
4th H A MUSIC MANS ROCK N ROSE, Shown by RYAN W HUDDLESTON
5th D & S CASH BACKS RAMBLIN ROSE, Shown by KAILEIGH FLACK
6th INDIAN PEAKS HOT SUMMER NIGHT, Shown by JOSEPH A GAUDINO

Class 7: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR MARE (15 Entries)
CHAMPION: LITTLE KINGS TWINKLE TOES, Shown by LEXY E RUDEL
RESERVE: FALLEN ASH EAGLES LUXE LAVENDER, Shown by KAILEY M. TOAL
3rd SRF DAINTY DANCER, Shown by GRACIE TAYLOR
4th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, Shown by SAMANTHA C RUSSO-WINNE
5th COLOURTIMES ALL THAT JAZZ, Shown by REBECCA MYERS
6th REKOS MISS SNIPS, Shown by TAMARAH RAE BROWN
7th SRF CLASSY LADY, Shown by NICHOLAS S MILANO
8th QUAIL CREEK WILLA, Shown by LUCAS TODD HAMBY
9th AF MIDNIGHT JAZZMINE, Shown by KARA B JALUFKA
10th DOUBLE DIAMONDS FREEZING FOG, Shown by TATIANA LYKKEN

Class 8: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR MARE (16 Entries)
CHAMPION: FALCON RIDGE SONNYS BRANDY GIRL, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
RESERVE: LM IDOLS SABRINA HAWK, Shown by OCEAN R HOLCOMB
3rd LR SEMINOLES PRETTY WOMAN, Shown by ZOE LAURER
4th LITTLE KINGS TWINKLE TOES, Shown by BREANNE L. CLEMMENSEN
5th LUCKY HARTS PRIVATE LIL BROAD, Shown by WHITNEY M. HAWKINS
6th SCOTT CREEK MONARCH COQUETTE, Shown by CAMERON D. NELSON
7th ALBIONS KID NEXT DOOR, Shown by RACHEL N. SANDERS
8th R BAR CS CHINA DOLL, Shown by TARA GOFF
9th FALLEN ASH FARMS PRETTY GRAND, Shown by MALLORY GRAYSON
10th ANOTHER DIMENSION BCS PRINCESS, Shown by PAIGE VAN WYCK

Class 9: YOUTH SN SHOWMANSHIP (3 Entries)
CHAMPION: KAMERON M WELMA, Showing BARB DESTINYS OVER THE RAINBOW
RESERVE: JASMINE E. SCHLICK, Showing CENTURY FARMS OUTRAGEOUS
3rd ELANA K COLEMAN, Showing CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW

Class 10: YOUTH ROADSTER 12 AND UNDER (11 Entries)
CHAMPION: BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by RYAN GIBBONS
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by MACKENZIE CLOKE
3rd ROGERS HSR CHECK OUT THIS CHIC, Shown by DEMI E. ROGERS
4th SRF DAINTY DANCER, Shown by GRACIE TAYLOR
5th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
6th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by REBECCA MYERS
7th DREAM MAKERS BLACK TIE, Shown by JESSICA MYERS
8th QUAIL CREEK WILLA, Shown by LUCAS TODD HAMBY
9th LIL HOOFBEATS SUB ZERO, Shown by MOLLIE L. BURGIN
10th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 11: YOUTH SHOWMANSHIP 13 TO 18 (15 Entries)
CHAMPION: JILLIAN N. HOLUB, Showing FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION
RESERVE: CAMERON D. NELSON, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
3rd RACHEL N. SANDERS, Showing PHR PHANTOM INSIGNIA
4th WHITNEY M. HAWKINS, Showing TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE
5th SHANNON FEENEY, Showing OASIS COLLECTIONS KEYNOTE
6th DANIEL MILLER, Showing TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER
7th SAMANTHA ABBOTT, Showing HCM YELLOW JACKET
8th ALEX R BRIGGS, Showing MORIAHS OREO SUPREME
9th ABBEY E RAICHE, Showing RHA PRIVATE PETUNIA
10th PAIGE VAN WYCK, Showing HGRS BLUE PRINCE CHARMING

Class 12: YOUTH SHOWMANSHIP 8 TO 12 (22 Entries)
CHAMPION: HALEY ROSE PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER
RESERVE: SKYLOR WALKER, Showing HI SPIRIT CRYSTAL COUNTRY PRIDE
3rd RYAN GIBBONS, Showing CHICKADEE RIDGE GOLD RUSH
4th BRIDGET AUTUMN YATES, Showing ALPHA & OMEGA STORMYS HERO
5th REBECCA MYERS, Showing CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW
6th MACKENZIE CLOKE, Showing SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET
7th KENDALL POGUE, Showing RANGER CREEK ROGUE BUCKEROO
8th MARGAUX R. MALEK, Showing CIRCLE H JESTERS SECRET
9th MARIXI M. MALEK, Showing FOUR J ANGELS N THE INFIELD
10th JESSICA MYERS, Showing R & B KINGPIN

Class 13: YOUTH SHOWMANSHIP 7 AND UNDER (9 Entries)
CHAMPION: EMILY C ANENBERG, Showing HCM X CALIBERS MIKADO
RESERVE: JACKEY K. PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER
3rd KAMERON M WELMA, Showing BARB DESTINYS OVER THE RAINBOW
4th EVA A AARON, Showing ALPHA & OMEGA STORMYS HERO
5th RYAN W HUDDLESTON, Showing H A MUSIC MANS ROCK N ROSE
6th ELANA K COLEMAN, Showing CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW
7th JOHNNY D ZIEAMMERMANN, Showing CMH FOXY LADY
8th LANDON C RANEY, Showing RAINDROP HILL 14KS ROMEO
9th KAILEIGH FLACK, Showing D & S CASH BACKS RAMBLIN ROSE

Class 14: YOUTH CTRY PLEASURE DRIVING 13 & OVER (24 Entries)
CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
RESERVE: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, Shown by PAIGE VAN WYCK
3rd MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, Shown by JILLIAN N. HOLUB
4th LOST SPOKES WINTER DREAMCATCHER, Shown by SAMANTHA ABBOTT
5th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by ERICA MILLER
6th MTC EASTER BUCK, Shown by ANNA C PISARSKI
7th R BAR CS HES WELL RED, Shown by SIERRA B MORRISON
8th TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, Shown by DANIEL MILLER
9th MRMS BLACKJACK CHIP, Shown by CASSIDY M. BLANTON
10th BAR NS CHECK OUT MY ASSET, Shown by ANNA BARNES

Class 15: YOUTH COSTUME (9 Entries)
CHAMPION: MICKEYS MAGIC CRUZER, Shown by NICHOLAS S MILANO
RESERVE: STARS UNDENIABLE, Shown by CELESTE LAMONT
3rd CMH ROBERT H SOX, Shown by JOHNNY D ZIEAMMERMANN
4th ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TARYN WRIGHT
5th FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, Shown by MARGAUX R. MALEK
6th HCM X CALIBERS STEVEARENO, Shown by TIAHNA M LOWE
7th TOP TENS BROADWAY PREMIERE, Shown by LEIGH ANDRA RYAN
8th DOUBLE DIAMONDS FREEZING FOG, Shown by TATIANA LYKKEN

Class 16: YOUTH CTRY PLEASURE DRIVING 7 AND UNDER (2 Entries)
CHAMPION: FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by JACKEY K. PYBUS
RESERVE: HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by EMILY C ANENBERG

Class 17: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR GELDING (17 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by RACHEL N. SANDERS
RESERVE: ALOHA ACRES DREAMS DROP DEAD RED, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
3rd RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by DANIEL MILLER
4th LM IDOLS VALENTINO HAWK, Shown by OCEAN R HOLCOMB
5th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by CAMERON D. NELSON
6th CHERRYVILLES SHINING EXAMPLE, Shown by ANNA BARNES
7th RFM REMARKABLE REBEL, Shown by ALEX R BRIGGS
8th FORT STOREYS CHAMPAGNE CORKER, Shown by MACLAY D. WALKER
9th SONOITA IRRESISTABLE INVADER, Shown by JILLIAN N. HOLUB
10th FREEDOM HILL FARMS BUCK N IDOL, Shown by PAIGE VAN WYCK

Class 18: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR GELDING (22 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by EMILEE S PLETT
RESERVE: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by REBECCA MYERS
3rd RFM UNDISPUTED IRISH KING, Shown by BRYCE HILL
4th BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by RYAN GIBBONS
5th LR SCOUTS SUPER STAR, Shown by GRACIE TAYLOR
6th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JESSICA MYERS
7th MERCEDES REMARKABLE RHYME, Shown by LEXY E RUDEL
8th CHERRYVILLES SHINING EXAMPLE, Shown by SHANE PATRICK
9th ABRIAS SIGNATURE EMPHASIS, Shown by SAMANTHA C RUSSO-WINNE
10th ARIONS BOOMERANG, Shown by KAILEY M. TOAL

Class 19: YOUTH 7 & UNDER WITH SENIOR GELDING (9 Entries)
CHAMPION: GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by DONAE J. SHERMAN
RESERVE: LM IDOLS VALENTINO HAWK, Shown by RYAN W HUDDLESTON
3rd MCCARTHYS SILVER DOLLAR, Shown by JORDAN C. HILL
4th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by GRACE TOAL
5th ERL VOLTAIRES NICK OF TIME, Shown by IAN G. FUCHS
6th HCM X CALIBERS MIKADO, Shown by EMILY C ANENBERG
7th ERL JUSTIFIED REVENGE, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
8th PHR PHANTOM INSIGNIA, Shown by ELANA K COLEMAN
9th BARB DESTINYS OVER THE RAINBOW, Shown by KAMERON M WELMA

Class 20: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 13 TO 18 (13 Entries)
CHAMPION: SAMIS SID SAVOY, Shown by CASSIDY M. BLANTON
RESERVE: 2 B PATSY CLINE, Shown by CAMERON D. NELSON
3rd WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, Shown by DANIEL MILLER
4th SHORT ACRE DESERTS WINFORD B, Shown by PAIGE VAN WYCK
5th SIR WINSABUCK, Shown by SAMANTHA ABBOTT
6th TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by ANNA BARNES
7th SAMIS QUIZ KID, Shown by ANNA C PISARSKI
8th TEN LS REDI OR NOT, Shown by AMELIA LEE
9th QUINTESSA RADIANTE CARUSO, Shown by RACHEL N. SANDERS
10th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, Shown by SARAH A. HUTTER



Top of Page

Day 2

Classes 21-32

Class 21: YOUTH OBSTACLE DRIVING 13 TO 18 (19 Entries)
CHAMPION: BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY M. BLANTON
RESERVE: ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TARYN WRIGHT
3rd LIL BIT O COUNTRY KENNY, Shown by GARRETT RATHBUN
4th OASIS COLLECTIONS KEY TO THE MINT, Shown by MEGAN FEENEY
5th R & B KINGPIN, Shown by RACHEL N. SANDERS
6th FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB
7th RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
8th LIL BIT O COUNTRY BUTTERFLY, Shown by GARRETT RATHBUN
9th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JESSICA MOSER
10th TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, Shown by DANIEL MILLER

Class 22: YOUTH OBSTACLE DRIVING 12 AND UNDER (15 Entries)
CHAMPION: ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
RESERVE: CHICKADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
3rd R & B KINGPIN, Shown by JESSICA MYERS
4th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JESSICA MYERS
5th NOSTALGIAS REBEL LUCK, Shown by HALEY ROSE PYBUS
6th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
7th HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
8th CUTTER GAPS MIDNIGHTS SILVER SHADOW, Shown by MOLLIE L. BURGIN
9th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by MACKENZIE CLOKE
10th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 23: YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (30 Entries)
CHAMPION: CIRCLE H THE MASTER PIECE, Shown by JILLIAN N. HOLUB
RESERVE: SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON D. NELSON
3rd FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB
4th R & B KINGPIN, Shown by RACHEL N. SANDERS
5th ALL WRIGHTS LITTLE PRINCE CHARMING, Shown by TARYN WRIGHT
6th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, Shown by WHITNEY M. HAWKINS
7th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by JESSICA MOSER
8th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
9th PHR PHANTOM INSIGNIA, Shown by RACHEL N. SANDERS
10th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON D. NELSON

Class 24: YOUTH HALTER OBSTACLE 12 AND UNDER (26 Entries)
CHAMPION: HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
RESERVE: CHICKADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
3rd CUTTER GAPS MIDNIGHTS SILVER SHADOW, Shown by MOLLIE L. BURGIN
4th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by REBECCA MYERS
5th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by JESSICA MYERS
6th R & B KINGPIN, Shown by JESSICA MYERS
7th PHR PHANTOM INSIGNIA, Shown by JESSICA MYERS
8th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
9th FOUR J GABBRIELLA, Shown by MARGAUX R. MALEK
10th SHOWCASE PURE BUCK N BRONCO, Shown by SHEA N. SLATTERY

Class 25: YOUTH HUNTER 13 TO 18 (39 Entries)
CHAMPION: GLASS HORSE FARM RENEGADE, Shown by PAIGE VAN WYCK
RESERVE: HALLMARK BOOMERS BLISS, Shown by MEGAN FEENEY
3rd HCM YELLOW JACKET, Shown by SAMANTHA ABBOTT
4th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
5th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY M. BLANTON
6th FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB
7th R & B KINGPIN, Shown by RACHEL N. SANDERS
8th ANOTHER DIMENSION BCS PRINCESS, Shown by PAIGE VAN WYCK
9th MAR JACS JUST FINE & DANDY, Shown by JILLIAN N. HOLUB
10th SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON D. NELSON

Class 26: YOUTH HUNTER 12 AND UNDER (40 Entries)
CHAMPION: HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
RESERVE: HI SPIRIT CRYSTAL COUNTRY PRIDE, Shown by SKYLOR WALKER
3rd SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA MYERS
4th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
5th ERL SO BE IT, Shown by WILLIAM M BEATY
6th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by MACKENZIE CLOKE
7th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
8th CHICKADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
9th GRANDVIEWS TOY SOLDIER, Shown by JESSICA MYERS
10th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by REBECCA MYERS

Class 27: YOUTH JUMPER 13 TO 18
Number in class: 16
CHAMPION: DESERT GOLD CROSSES BORN TO BE WILD, Shown by MEGAN FEENEY
RESERVE: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by ANNA BARNES
3rd LUCKY FOUR SKIPPA EXTRAGOLD, Shown by MADISON GRAY
3rd LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, Shown by JILLIAN N. HOLUB
5th ROYS TOY TINY SNIPPET, Shown by ADRIANNE C SULLIVAN
5th FORT STOREYS CHAMPAGNE CORKER, Shown by MACLAY D. WALKER
7th LIL HOOFBEATS SPOTLESS IMAGE, Shown by EMILIE C. BURGIN
8th VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, Shown by OCEAN R HOLCOMB
9th TINY PINEY KIMBAS DARK SHADOW, Shown by MELISSA BARKASY
10th OASIS FIRST LIGHT, Shown by MEGAN FEENEY

Class 28: YOUTH JUMPER 12 AND UNDER
Number in class: 20
CHAMPION: LR SCOUTS SUPER STAR, Shown by GRACIE TAYLOR
RESERVE: LEAP OF FAITHS SOMETHING SPECIAL2ME, Shown by WILLIAM M BEATY
3rd RANGER CREEK ROGUE BUCKEROO, Shown by KENDALL POGUE
4th CHICKADEE RIDGE GOLD RUSH, Shown by RYAN GIBBONS
5th FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, Shown by MARGAUX R. MALEK
5th CHICKADEE RIDGE SUMMER BREW, Shown by REBECCA MYERS
5th ALLIANCE QUITE THE EVENT, Shown by KAILEY M. TOAL
5th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
5th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
5th TOP TENS BROADWAY PREMIERE, Shown by AUSTIN BERGLUND
5th ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
5th HALLMARKS PHANTOMS VISION, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 29: YOUTH ROADSTER 13 TO 18 (10 Entries)
CHAMPION: SIERRA DAWN COMMANDERS CASINO GOLD, Shown by PAIGE VAN WYCK
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
3rd SAMIS TRIPOLI, Shown by CASSIDY M. BLANTON
4th ARAGONS HURRICANE HARBOR, Shown by SIERRA B MORRISON
5th TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by ANNA BARNES
6th LITTLE KINGS RUSSIAN TEMPTATION, Shown by VALENTINA LYKKEN
7th 7S NASHVILLES SHEER MAGIC, Shown by JUSTIN GRAY
8th 7S NASHVILLES ABRACADABRA, Shown by SARAH A. HUTTER
9th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by JILLIAN N. HOLUB
10th LIL HOOFBEATS SUB ZERO, Shown by EMILIE C. BURGIN

Top of Page

Day 3

Classes 30-45

Class 30: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 12 AND UNDER (7 Entries)
CHAMPION: TELQUEST NF BEL LA GO C, Shown by HALEY ROSE PYBUS
RESERVE: ROGERS HSR CHECK OUT THIS CHIC, Shown by DEMI E. ROGERS
3rd BUCKTOWN RED HOT SHOT, Shown by RYAN GIBBONS
4th SRF DAINTY DANCER, Shown by GRACIE TAYLOR
5th HHF WALKIN ON THE WILD SIDE, Shown by SHANE PATRICK
6th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
7th DREAM MAKERS BLACK TIE, Shown by JESSICA MYERS

Class 31: YOUTH 7 & UNDER WITH JUNIOR GELDING (5 Entries)
CHAMPION: CHANCE OF GOLDS SHOWMAN, Shown by JORDAN C. HILL
RESERVE: BLUE RIBBON SIMPLY BO JUSTA DANDY, Shown by JOSEPH A GAUDINO
3rd CANDYLANDS GRAND PRINCE, Shown by R. CHRISTIAN WHITE JR.
4th STARS UNDENIABLE, Shown by CELESTE LAMONT
5th CMH FOX DUN IT, Shown by JOHNNY D ZIEAMMERMANN

Class 32: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR GELDING (5 Entries)
CHAMPION: CHANCE OF GOLDS SHOWMAN, Shown by BRYCE HILL
RESERVE: RAVENWOOD REMEMBER ME, Shown by EMILEE S PLETT
3rd CANDYLANDS GRAND PRINCE, Shown by LUCAS TODD HAMBY
4th GOODSELLS RIO BRAVOS CHALLENGER, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
5th CMH FOX DUN IT, Shown by LARRY ZIEAMMERMANN

Class 33: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR GELDING (4 Entries)
CHAMPION: CANDYLANDS PRETTY PLAYBOY, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
RESERVE: LUCKY FOUR VELVETBUCK ARARITY, Shown by JILLIAN N. HOLUB
3rd HOPKINS DARK AND CHARISMATIC, Shown by KATHRINE L. WATSON
4th CMH FOX DUN IT, Shown by CARA MARTIN

Class 34: YOUTH CLASSIC PLEASURE DRIVING 13 & OVER (19 Entries)
CHAMPION: SAMIS VEGAS KNIGHT, Shown by CAMERON D. NELSON
RESERVE: LOST SPOKES LIGHTENING STRIKE, Shown by SAMANTHA ABBOTT
3rd BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY M. BLANTON
4th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by DANIEL MILLER
5th CANDYLANDS PATTONED PAYDAY, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
6th HALLMARK BOOMERS BLISS, Shown by SHANNON FEENEY
7th GLASS HORSE FARM RENEGADE, Shown by PAIGE VAN WYCK
8th REDROCK LOTS O SPOTS, Shown by KAYTLIN E. BEAUREGARD
9th ABRIAS DANDY VALOR, Shown by AUSTIN G. GOOD
10th LIL HOOFBEATS SPOTLESS IMAGE, Shown by EMILIE C. BURGIN

Class 35: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 8 TO 12 (16 Entries)
CHAMPION: ROGERS HSR PROVOCATIVE DESTINY, Shown by DEMI E. ROGERS
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by MACKENZIE CLOKE
3rd REKOS MISS SNIPS, Shown by TAMARAH RAE BROWN
4th OAK GROVE LEGENDS CIMMARON, Shown by RYAN GIBBONS
5th ALOHA ACRES IT MUST BE MAGIC, Shown by JESSICA MYERS
6th HUSH HAVENS SUMMER STORM, Shown by LUCAS TODD HAMBY
7th R BAR CS HES WELL RED, Shown by HALEY ROSE PYBUS
8th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
9th ERL ADONIS HEIR APPARENT, Shown by GRACIE TAYLOR
10th SCOTT CREEK TOY 4 ME, Shown by REBECCA MYERS


Top of Page

Return to World Show Page