Return to World Show Page

 

American Miniature Horse Youth Association
World Championship Youth Show
September 23 - September 25, 2011
Will Rogers Memorial Center
Fort Worth, Texas

Results of

September 23, 2011
(Classes 1-19)
September 24, 2011
(Classes 20-28 )
September 25, 2011
(Classes 29-36 )

 

September 23, 2011

Classes 1-19

Class 1: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR MARE (23 Entries)
CHAMPION: FIRST KNIGHTS HOT CHILD IN THE CITY, Shown by TAYLOR J. GIBBONS
RESERVE: ALOHA MRF PARTNERS SILENT WHISPER, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
3rd ALOHA ACRES SILENT NO MORE, Shown by CAMERON D. NELSON
4th FALLEN ASH EAGLES GOSSIP GIRL, Shown by MALLORY GRAYSON
5th STARS GOING GAGA, Shown by DOMINIQUE P JONES
6th LM IDOLS HEAVENSENT ANGEL HAWK, Shown by KATHRINE L. WATSON
7th FALLEN ASH CHERISH ME EAGLE, Shown by ALEX R BRIGGS
8th HUMHILLS MISS B HAVEN, Shown by LANDIN DONER
9th LYMRICKS WITCH CRAFT, Shown by JESSICA LAWTON
10th MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, Shown by DANIEL MILLER

Class 2: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR MARE (11 Entries)
CHAMPION: RAVENWOOD DEPUTY FLYER, Shown by EMILEE S PLETT
RESERVE: MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, Shown by BRITTANY L. PORTER
3rd LYMRICKS WITCH CRAFT, Shown by MACKENZIE CLOKE
4th FREEDOM HILL FARMS MYSTIC DREAM, Shown by LEXY E RUDEL
5th BLESSINGS DESTINYS DARLIN SUNKISSED, Shown by JACI B WHITE
6th FALLEN ASH CHERISH ME EAGLE, Shown by NICHOLAS S MILANO
7th MAKE A WISH KISSES FROM HEAVEN, Shown by TIAHNA M LOWE
8th LITTLE AMERICAS WHIRLING ATHENA, Shown by ANIJAH "GABE" SMITH
9th LITTLE AMERICAS GOLD RUSH CAMEO, Shown by TYLER FITZGERALD
10th LITTLE AMERICAS DAINTY DOLL, Shown by CASEY L BOYER

Class 3: YOUTH 7 AND UNDER WITH JUNIOR MARE (6 Entries)
CHAMPION: MS WISH N WELLS ACES PRINCESS MIA, Shown by JADE R. PORTER
RESERVE: HUMHILLS MISS B HAVEN, Shown by DONAE J. SHERMAN
3rd LITTLE KINGS BUCKEROO KLASSICA, Shown by IAN G. FUCHS
4th FALLEN ASH CHERISH ME EAGLE, Shown by MICHAEL JAMES HIMLIN
5th A TAHITIAN PEARL, Shown by KATERINA LYKKEN
6th SEVEN ACRES COOKIES N CREAM, Shown by CELESTE LAMONT

Class 4: YOUTH SN WITH GELDING OR MARE (3 Entries)
CHAMPION: LITTLE AMERICAS WHIRLING ATHENA, Shown by KAMERON M WELMA
RESERVE: D & S THUNDERS WINDCHIME, Shown by JENNIFER M DOMAHIDI
3rd CHEROKEES BRIGHT ZIP SUPREME, Shown by ELANA K COLEMAN

Class 5: YOUTH CLASSIC PLEASURE DRIVING 12 & UNDER (15 Entries)
CHAMPION: SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
RESERVE: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by JADE R. PORTER
3rd ZARZUELAS SABROSA, Shown by DONAE J. SHERMAN
4th HUSH HAVENS SUMMER STORM, Shown by LUCAS TODD HAMBY
5th BAR NS ONCE IN A BLUE MOON, Shown by HALEY ROSE PYBUS
6th OMP PIZAZZS YESSIREE BOB, Shown by R CHRISTIAN WHITE, JR
7th SHOWCASE PURE BUCK N BRONCO, Shown by SHEA N. SLATTERY
8th BAR B CLASSIC SUPREME, Shown by JACKEY K. PYBUS
9th ROCKING M DOCS SUNDANCE KID, Shown by HANNAH PETTY
10th ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 6: YOTE EXHIBITING MARE (6 Entries)
CHAMPION: DAYSPRING KINGDOM OF HEAVEN, CAMERON NELSON OR CINDY MCPIKE
RESERVE: SILVER MEADOWS DANS WILD & WICKED, DAVID H PORTERFIELD OR DARLENE T BRIDGES
3rd HOPKINS VALENTINE IDOL, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
4th SPRINGTIME SOUND, DAVID/KATHRYN BARKASY /THERESA/MELISSA BARKASY
5th LITTLE AMERICAS SKIPS HOMECOMING, TAMMY L SMITH
6th CMH FOXY LADY, CATHY OR CARA MARTIN

Class 7: YOUTH 7 AND UNDER WITH SENIOR MARE (4 Entries)
CHAMPION: HUNTERBERRY HILL JAZZEDUP EDITIONSE, Shown by JADE R. PORTER
RESERVE: ZARZUELAS SABROSA, Shown by DONAE J. SHERMAN
3rd HI STEPPIN RAINBOWS RUMORS R FLYING, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
4th D & S CASH BACKS RAMBLIN ROSE, Shown by PEYTON MADISON YORK

Class 8: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR MARE (14 Entries)
CHAMPION: GM BLUES IN THE MYST, Shown by EMILEE S PLETT
RESERVE: HUNTERBERRY HILL JAZZEDUP EDITIONSE, Shown by BRITTANY L. PORTER
3rd SILVER MEADOWS DANS WILD & WICKED, Shown by LUCAS TODD HAMBY
4th ZARZUELAS SABROSA, Shown by KAYLA PORTER
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
6th KNELLS TRU FASHION, Shown by CASEY WAXLER
7th NEHI MYSTIC MOJITO, Shown by KELLY MEYER
8th FOUR J GABBRIELLA, Shown by MARIXI M. MALEK
9th LITTLE AMERICAS STRUTTIN BAUBLES, Shown by TYLER FITZGERALD
10th LITTLE AMERICAS STRUTTIN ELATION, Shown by CASEY L BOYER

Class 9: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR MARE (15 Entries)
CHAMPION: CCMF ALMIRA AL ZAIRA, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
RESERVE: ERL CUTTYS COVER GIRL, Shown by DOMINIQUE P JONES
3rd LITTLE KINGS BT DESTINY DAISY, Shown by LANDIN DONER
4th HUNTERBERRY HILL JAZZEDUP EDITIONSE, Shown by DANIEL MILLER
5th LR SEMINOLES PRETTY WOMAN, Shown by ZOE LAURER
6th ZARZUELAS SABROSA, Shown by CAMERON D. NELSON
7th WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, Shown by JESSICA LAWTON
8th FLYIN HEARTS CHAMPAGNE AND ROSES, Shown by JACOB A. KOLODZIEJ
9th WILLOWIST GOLDEN CASCADE, Shown by SARAH A. HUTTER
10th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by OLIVIA D ABBOUD

Class 10: YOUTH SN SHOWMANSHIP (2 Entries)
CHAMPION: ELANA K COLEMAN, Showing CHEROKEES BRIGHT ZIP SUPREME
RESERVE: JENNIFER M DOMAHIDI, Showing D & S THUNDERS WINDCHIME

Class 11: YOUTH ROADSTER 12 AND UNDER (8 Entries)
CHAMPION: ARAGONS HURRICANE HARBOR, Shown by HALEY ROSE PYBUS
RESERVE: STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
3rd SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
4th HALLMARKS PHANTOMS VISION, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
5th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
6th LITTLE KINGS RUSSIAN TEMPTATION, Shown by TATIANA LYKKEN
7th SHOWCASE PURE BUCK N BRONCO, Shown by SHEA N. SLATTERY
8th HCM X CALIBERS STEVEARENO, Shown by TIAHNA M LOWE

Class 12: YOUTH SHOWMANSHIP 13 TO 18 (23 Entries)
CHAMPION: MACLAY D. WALKER, Showing LUCKY FOUR IMPRESSIVE MONTEREY
RESERVE: JILLIAN N. HOLUB, Showing FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION
3rd DANIEL MILLER, Showing ALVADARS DESTINY AFIRE
4th WHITNEY M. HAWKINS, Showing TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE
5th OLIVIA D ABBOUD, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
6th BROOKE GLOSSER, Showing RSB WINNING TRADITION
7th PAIGE VAN WYCK, Showing HGRS BLUE PRINCE CHARMING
8th JESSICA LAWTON, Showing SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET
9th MOLLIE L. BURGIN, Showing CUTTER GAPS MIDNIGHTS SILVER SHADOW
10th ANNA BARNES, Showing BAR NS ONCE IN A BLUE MOON

Class 13: YOUTH SHOWMANSHIP 8 TO 12 (22 Entries)
CHAMPION: SKYLOR WALKER, Showing HI SPIRIT CRYSTAL COUNTRY PRIDE
RESERVE: BRITTANY L. PORTER, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
3rd MARGAUX R. MALEK, Showing FOUR J ANGELS N THE INFIELD
4th BROOKE WOOD, Showing LR SCOUTS NEXT IN LINE
5th MARIXI M. MALEK, Showing FOUR J GABBRIELLA
6th KAYLA PORTER, Showing ALVADARS DESTINY AFIRE
7th KENDALL POGUE, Showing RANGER CREEK ROGUE BUCKEROO
8th MACKENZIE CLOKE, Showing SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET
9th HALEY ROSE PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER
10th BRIDGET AUTUMN YATES, Showing ALPHA & OMEGA STORMYS HERO

Class 14: YOUTH SHOWMANSHIP 7 AND UNDER (7 Entries)
CHAMPION: JADE R. PORTER, Showing VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT
RESERVE: JACKEY K. PYBUS, Showing LITTLE THICKET QUICKSILVER
3rd SYDNEE A FAILLA, Showing ALPHA & OMEGA STORMYS HERO
4th R CHRISTIAN WHITE, JR, Showing GOODSELLS ROBIN HOODS NITRO
5th JOHNNY D ZIEAMMERMANN, Showing CMH FOXY LADY
6th MICHAEL JAMES HIMLIN, Showing ROYAL OAKS IMPRESSIVE ROLEX
7th PEYTON MADISON YORK, Showing D & S CASH BACKS RAMBLIN ROSE

Class 15: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 13 & OVER (24 Entries)
CHAMPION: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
RESERVE: LITTLE KINGS BUCK MAGNIFICENT, Shown by DEMI E. ROGERS
3rd VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by DANIEL MILLER
4th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, Shown by SARAH A. HUTTER
5th MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, Shown by ANNA BARNES
6th LIBERTYS ECHO DRUMMER, Shown by EMILIE C. BURGIN
7th BAR NS COMANCHE MOON, Shown by BROOKE GLOSSER
8th CIRCLE J GOLDEN PHOENIX, Shown by PAIGE VAN WYCK
9th LOS ARBOLES THE INVESTOR, Shown by ZOE LAURER
10th R BAR CS HES WELL RED, Shown by SIERRA B MORRISON

Class 15A: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 7 & UNDER (4 Entries)
CHAMPION: FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by JACKEY K. PYBUS
RESERVE: MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, Shown by LEIGH ANDRA RYAN
3rd HI STEPPIN RAINBOWS RUMORS R FLYING, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
4th D & S CASH BACKS RAMBLIN ROSE, Shown by PEYTON MADISON YORK

Class 16: YOUTH 13 AND OVER WITH SENIOR GELDING (15 Entries)
CHAMPION: MULLIGANS RUN DREAMS KNIGHT FALCON, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
RESERVE: ZARZUELAS RODRIGO DE VIVAR, Shown by JILLIAN N. HOLUB
3rd BELOVED CREATIONS CHOSEN ONE, Shown by SARAH A. HUTTER
4th STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by CAMERON D. NELSON
5th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by BROOKE GLOSSER
6th LOS ARBOLES THE INVESTOR, Shown by ZOE LAURER
7th BROOKHAVENS AVATAR, Shown by KATHRYN E. CHARLES
8th FALCON RIDGE SEMINOLE WARRIOR, Shown by SHANNON M. KEHOE
9th MOUNTAIN MEADOWS STEPPIN OUT, Shown by ANNA BARNES
10th MICKEYS MAGIC CRUZER, Shown by JACQUELINE M MAZZONE

Class 17: YOUTH 8 TO 12 WITH SENIOR GELDING (17 Entries)
CHAMPION: PRF BLACK LABEL ON THE ROCKS, Shown by SKYLOR WALKER
RESERVE: STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by BRITTANY L. PORTER
3rd RAVENWOOD REMEMBER ME, Shown by EMILEE S PLETT
4th HCM BUCKS WINNING COLORS, Shown by CASEY WAXLER
5th HI POINT FARMS A BODACIOUS MR REE, Shown by LYNDEN BROOKS ACTON
6th TOMAHAWKS HOT N SPICY, Shown by KELLY MEYER
7th SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
8th NEHI NUMERO UNO, Shown by SHEA N. SLATTERY
9th HCM X CALIBERS STEVEARENO, Shown by TIAHNA M LOWE
10th ALLIANCE ZODIACS COLT 45, Shown by BROOKE WOOD

Class 18: YOUTH 7 & UNDER WITH SENIOR GELDING (8 Entries)
CHAMPION: LUCKY FOUR BUCKDELUXE BUCKEXTREEM, Shown by IAN G. FUCHS
RESERVE: STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by JADE R. PORTER
3rd RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by DONAE J. SHERMAN
4th GOODSELLS ROBIN HOODS NITRO, Shown by R CHRISTIAN WHITE, JR
5th BAGPIPE FLATS HOT SHOT, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
6th ROYAL OAKS IMPRESSIVE ROLEX, Shown by MICHAEL JAMES HIMLIN
7th CHERRYVILLES SHINING EXAMPLE, Shown by LEIGH ANDRA RYAN
8th SAMIS TOO QUICK TO PICK, Shown by KATERINA LYKKEN

Class 19: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 13 TO 18 (8 Entries)
CHAMPION: INVESTMENT FARMS AMERICAN TALENT, Shown by CAMERON D. NELSON
RESERVE: SIR WINSABUCK, Shown by DEMI E. ROGERS
3rd WINDHAVEN LUCKY KING OF HEARTS, Shown by JESSICA LAWTON
4th TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, Shown by DANIEL MILLER
5th SAMIS SID SAVOY, Shown by CASSIDY M. BLANTON
6th SILVER MEADOWS PHANTOM STORM, Shown by KATHRYN E. CHARLES
7th BELLA BUGATTI, Shown by VALENTINA LYKKEN
8th CENTURY FARMS ARABIAN CHEROKEE, Shown by WHITNEY M. HAWKINS


YOUTH LIBERTY: (Exhibition Only) (39 Entries)
CHAMPION: UNO RHAPSODY, Shown by KATHRINE L. WATSON
RESERVE: CENTURY FARM PASSIONS ARIANNAH, Shown by ANNA C PISARSKI
3rd TEN LS SPLENDORS SPLASH, Shown by SHANNA CROWE
4th BELLA BUGATTI, Shown by VALENTINA LYKKEN
5th POCO DE ORO RHYTHM N BLUES, Shown by NICHOLAS S MILANO
6th RIVENBURGHS SANTANA SE, Shown by PAIGE VAN WYCK
7th SPRINGTIME SOUND, Shown by MELISSA BARKASY
8th FLYING TAIL FARM FORGET ME NOT, Shown by SARAH A. HUTTER
9th MTC EASTER BUCK, Shown by ANNA C PISARSKI
10th RAVENWOOD ROMANCE TO REMEMBER, Shown by BROOKE GLOSSER


Top of Page

September 24, 2011

Classes 20-28

Class 20: YOUTH OBSTACLE DRIVING 13 TO 18 (20 Entries)
CHAMPION: BAR B CLASSIC SUPREME, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY M. BLANTON
3rd RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
4th DESERT GOLD CROSSES BORN TO BE WILD, Shown by MEGAN FEENEY
5th TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, Shown by DANIEL MILLER
6th LYMRICKS PURE PLATINUM, Shown by JESSICA LAWTON
7th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
8th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON D. NELSON
9th SAMIS VEGAS KNIGHT, Shown by CAMERON D. NELSON
10th FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB

Class 21: YOUTH OBSTACLE DRIVING 12 AND UNDER (14 Entries)
CHAMPION: HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
RESERVE: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
3rd LITTLE THICKET QUICKSILVER, Shown by HALEY ROSE PYBUS
4th ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
5th NOSTALGIAS REBEL LUCK, Shown by HALEY ROSE PYBUS
6th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
7th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
8th FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, Shown by MARGAUX R. MALEK
9th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
10th FOUR J ANGELS N THE INFIELD, Shown by MARGAUX R. MALEK

Class 22: YOUTH HALTER OBSTACLE 13 TO 18 (37 Entries)
CHAMPION: BAR B CLASSIC SUPREME, Shown by BROOKE GLOSSER
RESERVE: FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB
3rd SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON D. NELSON
4th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by OLIVIA D ABBOUD
5th RSB WINNING TRADITION, Shown by BROOKE GLOSSER
6th MAXIES RANCHO NEW HOPE, Shown by CATHERINE H. ALBERT
7th CUTTER GAPS MIDNIGHTS SILVER SHADOW, Shown by MOLLIE L. BURGIN
8th CIRCLE H THE MASTER PIECE, Shown by JILLIAN N. HOLUB
9th CIRCLE J DUCHESS, Shown by JACOB A. KOLODZIEJ
10th BAR NS ONCE IN A BLUE MOON, Shown by ANNA BARNES

Class 23: YOUTH HALTER OBSTACLE 12 AND UNDER (37 Entries)
CHAMPION: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
RESERVE: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by BRITTANY L. PORTER
3rd SHOWCASE PURE BUCK N BRONCO, Shown by SHEA N. SLATTERY
4th RSB WINNING TRADITION, Shown by HALEY ROSE PYBUS
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
6th LITTLE AMERICAS D S AT LAST, Shown by SCOTLYN C LOWE
7th ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by JADE R. PORTER
8th FOUR J GABBRIELLA, Shown by MARIXI M. MALEK
9th FOUR J ANGELS N THE INFIELD, Shown by MARGAUX R. MALEK
10th RANGER CREEK ROGUE BUCKEROO, Shown by KENDALL POGUE

Class 24: YOUTH HUNTER 13 TO 18 (60 Entries)
CHAMPION: HGRS BLUE PRINCE CHARMING, Shown by PAIGE VAN WYCK
RESERVE: FREEDOM HILL FARM DOUBLEDISTINCTION, Shown by JILLIAN N. HOLUB
3rd MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by JILLIAN N. HOLUB
4th BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
5th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by CAMERON D. NELSON
6th VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by OLIVIA D ABBOUD
7th TEMPESTS SHAKE YOUR MONEY MAKER, Shown by DANIEL MILLER
8th NASHVILLES CODE NAME RED TANGO, Shown by JESSICA LAWTON
9th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, Shown by WHITNEY M. HAWKINS
10th LUCKY FOUR IMPRESSIVE MONTEREY, Shown by MACLAY D. WALKER

Class 25: YOUTH HUNTER 12 AND UNDER (45 Entries)
CHAMPION: VISTA VALLEYS JUST X QUIZ IT, Shown by JADE R. PORTER
RESERVE: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
3rd ALVADARS DESTINY AFIRE, Shown by KAYLA PORTER
4th HI SPIRIT CRYSTAL COUNTRY PRIDE, Shown by SKYLOR WALKER
5th STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
6th BAR B CLASSIC SUPREME, Shown by HALEY ROSE PYBUS
7th HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
8th STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by BRITTANY L. PORTER
9th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by SHEA N. SLATTERY
10th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 26: YOUTH JUMPER 13 TO 18
Number in class: 20
CHAMPION: WIZARDS SPELL TROUBLES EXEMPLARY, Shown by ANNA BARNES
RESERVE: LIL HOOFBEATS SPOTLESS IMAGE, Shown by EMILIE C. BURGIN
3rd SAMIS PLAID PANTS, Shown by CAMERON D. NELSON
4th BUCKEYE WCF ONE GRAND DANCE, Shown by EMILIE C. BURGIN
4th DESERT GOLD CROSSES BORN TO BE WILD, Shown by MEGAN FEENEY
6th LYNNCLIFFS MAJOR DIFFERENCE, Shown by CATHERINE H. ALBERT
7th CANTERBURY BUCKANEER, Shown by JESSICA BENNETT
7th FPF RISING STAR, Shown by MELISSA BARKASY
7th VERSATILITY FARMS EXPECT LOVE, Shown by AUSTIN G. GOOD
7th TINY PINEY KIMBAS DARK SHADOW, Shown by MELISSA BARKASY
7th STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by JESSICA LAWTON

Class 27: YOUTH JUMPER 12 AND UNDER
Number in class: 15
CHAMPION: SAXON MOUNT FLEUR BLEU, Shown by KAYLA PORTER
RESERVE: WIZARDS SPELL ROWDY LUCKY 4 SHEETON, Shown by ANIJAH "GABE" SMITH
3rd SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by MACKENZIE CLOKE
3rd FOUR J BJS DANDY FIREWORKS, Shown by MARGAUX R. MALEK
3rd STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
6th CIRCLE G OREO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
7th HCM WAR PAINT STORYTELLER, Shown by KENDALL POGUE
7th STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by BRITTANY L. PORTER
9th HALLMARKS PHANTOMS VISION, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
10th ALLIANCE ZODIACS COLT 45, Shown by BROOKE WOOD

Class 28: YOUTH ROADSTER 13 TO 18 (11 Entries)
CHAMPION: RIVENBURGHS SANTANA SE, Shown by PAIGE VAN WYCK
RESERVE: BUTTONWILLOWS ROCKYS ILLUSION, Shown by CAMERON D. NELSON
3rd ARAGONS HURRICANE HARBOR, Shown by SIERRA B MORRISON
4th NWR POETRY IN RHYTHM, Shown by DANIEL MILLER
5th SAMIS TRIPOLI, Shown by CASSIDY M. BLANTON
6th BELLA BUGATTI, Shown by VALENTINA LYKKEN
7th CADLE CREEKS GALAXY N GALAHAD, Shown by KATHRYN E. CHARLES
8th JSW ZORROS COOL COMMANDER, Shown by SHANNA CROWE
9th HHF WALKIN ON THE WILD SIDE, Shown by BROOKE GLOSSER
10th TINY PINEY KIMBAS DARK SHADOW, Shown by MELISSA BARKASY



Top of Page

 


September 25, 2011

Classes 29-36

Class 29: YOUTH SINGLE PLEASURE DRIVING 12 AND UNDER (3 Entries)
CHAMPION: STAR LAKES ROYAL LEA DUN, Shown by CASEY WAXLER
RESERVE: WESTWIND FARMS ATTITUDE OF A LADY, Shown by MACKENZIE CLOKE
3rd HHF WALKIN ON THE WILD SIDE, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES

Class 30: YOTE EXHIBITING GELDING (12 Entries)
CHAMPION: HOPKINS DARK AND CHARISMATIC, BRAD OR DEBRA HOPKINS, HOPKINS HEAVENSENT MINIATUR
RESERVE: VERMILYEA FARMS MISTER HOLLYWOOD, JULIE ANN GOOD OR AUSTIN G GOOD
3rd DD TOO HOTS SILK NV, SARAH A. HUTTER
4th BROOKHAVENS AVATAR, KATHRYN E. CHARLES
5th DSB BUFF N TUFF, DEBBIE OR ANDY MEEK
6th FALCON RIDGE SEMINOLE WARRIOR, ERIN & SHANNON KEHOE
7th TTT JJ SANDMANS JOHN WAYNE, WHITNEY OR LISA HAWKINS
8th IM AN ACE DANSIR, CATHERINE ALBERT OR TERRY ALBERT
9th ROYAL OAKS IMPRESSIVE ROLEX, STEPHANIE HIMLIN OR KATHY POLING
10th LITTLE AMERICAS BINGOS LAST BUCK, CHRISTOPHER SMITH OR TAMMY SMITH

Class 31: YOUTH 7 & UNDER WITH JUNIOR GELDING (4 Entries)
CHAMPION: CANDYLANDS PROTEST THIS INVESTMENT, Shown by IAN G. FUCHS
RESERVE: LYMRICKS NOBLESSE OBLIGE, Shown by DONAE J. SHERMAN
3rd ALLURE RANCH SPIRITS KINGS RANSOM, Shown by MICHAEL JAMES HIMLIN
4th REFLECTIONS TWIST STAR, Shown by MEKHI J BOYLE

Class 32: YOUTH 8 TO 12 WITH JUNIOR GELDING (4 Entries)
CHAMPION: ML SUPERSTARS FASCINATING RYTHUM, Shown by EMILEE S PLETT
RESERVE: LYMRICKS NOBLESSE OBLIGE, Shown by MACKENZIE CLOKE
3rd POCO DE ORO MEMOIRS TRIFECTA, Shown by NICHOLAS S MILANO
4th RUNNING CREEKS A SNOODLES TALE, Shown by ELANA K COLEMAN

Class 33: YOUTH 13 AND OVER WITH JUNIOR GELDING (10 Entries)
CHAMPION: CANDYLANDS PROTEST THIS INVESTMENT, Shown by JUSTIN WILLIAM RUTLEDGE
RESERVE: STARS GENUINE GRANITE, Shown by DOMINIQUE P JONES
3rd LM IDOLS VOO DOO HAWK, Shown by KATHRINE L. WATSON
4th JSW MONARCH ECLIPSE, Shown by MACLAY D. WALKER
5th LOS ARBOLES IDOLS HIT PARADE, Shown by BROOKE GLOSSER
6th LYMRICKS NOBLESSE OBLIGE, Shown by CAMERON D. NELSON
7th POCO DE ORO MEMOIRS TRIFECTA, Shown by ALEX R BRIGGS
8th FIRST KNIGHT STRIDERS SOLID GOLD, Shown by JACOB A. KOLODZIEJ
9th HOPKINS DARK AND CHARISMATIC, Shown by KACIE L. MINNER
10th DSB NIGHTS WILD CARD, Shown by SHANNA CROWE

Class 34: YOUTH CLASSIC PLEASURE DRIVING 13 & OVER (24 Entries)
CHAMPION: COH CASABLANCA, Shown by JILLIAN N. HOLUB
RESERVE: GLASS HORSE FARM RENEGADE, Shown by PAIGE VAN WYCK
3rd MINI L & JS PLATINUM PLUS, Shown by CAMERON D. NELSON
4th SKY BLUE REMINGTONS RICOCHET, Shown by JESSICA LAWTON
5th BAR B CLASSIC SUPREME, Shown by BROOKE GLOSSER
6th SAMIS VEGAS KNIGHT, Shown by DANIEL MILLER
7th BAR NS ONCE IN A BLUE MOON, Shown by ANNA BARNES
8th BELLS EGYPTIAN RUMBLE, Shown by CASSIDY M. BLANTON
9th OAK GROVE LEGENDS SUNDANCE KID, Shown by OLIVIA D ABBOUD
10th NORLEAS MIDNIGHT STAR BY STARMAN, Shown by KATHRYN E. CHARLES

Class 35: YOUTH COUNTRY PLEASURE DRIVING 8 TO 12 (10 Entries)
CHAMPION: FREEDOM HILL FARMS BUCK N DIVE, Shown by HALEY ROSE PYBUS
RESERVE: STAR VALLEYS FIRST CLASS TICKET, Shown by BRITTANY L. PORTER
3rd HCM BUCKS WINNING COLORS, Shown by CASEY WAXLER
4th LYMRICKS PURE PLATINUM, Shown by MACKENZIE CLOKE
5th MOUNTAIN MEADOWS TYME TRAVELER, Shown by SHEA N. SLATTERY
6th SILVER MEADOWS DANS WILD & WICKED, Shown by LUCAS TODD HAMBY
7th MOUNTAIN MEADOWS TYMERS TROOPER, Shown by AUSTIN BERGLUND
8th HALLMARKS PHANTOMS VISION, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
9th LITTLE KINGS RUSSIAN TEMPTATION, Shown by TATIANA LYKKEN
10th WIZARDS SPELL ROWDY LUCKY 4 SHEETON, Shown by TYLER FITZGERALD

Class 36: YOUTH COSTUME (16 Entries)
CHAMPION: BARB DESTINYS OVER THE RAINBOW, Shown by KAMERON M WELMA
RESERVE: BAGPIPE FLATS HOT SHOT, Shown by EVELYN I "EVE" DIRKSE
3rd PAINTED PERFECTIONS SNEAKY BLU DIVA, Shown by CELESTE LAMONT
4th RUNNING CREEKS A SNOODLES TALE, Shown by ELANA K COLEMAN
th ALPHA & OMEGA STORMYS HERO, Shown by BRIDGET AUTUMN YATES
6th MICKEYS MAGIC CRUZER, Shown by NICHOLAS S MILANO
7th LITTLE THICKET QUICKSILVER, Shown by HALEY ROSE PYBUS
8th PETER PANN OF NEVERLAND, Shown by OLIVIA C REYNOLDS
9th ROCKING M DOCS SUNDANCE KID, Shown by HANNAH PETTY
10th SAMIS TOO QUICK TO PICK, Shown by KATERINA LYKKEN

Top of Page

Return to World Show Page